Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Најголемите снабдувачи на Apple во Азија забележаа добри месечни резултати

Време: 10:21

Датум: декември 11, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Двата најголеми азиски снабдувачи на „Apple“ најавија добро зголемување на месечните приходи, со што потенцијално ги смируваат стравувањата на инвеститорите дека побарувачката на „iPhone“ го достигна најлошиот момент во својата историја, пишува „Bloomberg“.

„Taiwan Semiconductor Manufacturing“ и „Hon Hai Precision Industry“ забележаа раст од 5,6% на ноемвриските приходи од продажбата – значително зголемување, со оглед дека доставувачите на „Apple“ во светот ги намалија прогнозите за приходите, одразувајќи го падот на побарувачката на главниот производ на американската компанија.

Иако резултатите се за само 30 дена, претставувањето на „TSMC“ и „Hon Hai“ е во рамките на најклучниот квартал од годината и може да помогне за балансирање на реториката во однос на најновите производи на „Apple“, особено за „iPhone XR“, за кој се тврди дека не успева да привлече повеќе нови корисници низ целиот свет.

Ноемвриските приходи на „Hon Hai“ достигнаа 601.4 милијарди нови тајвански долари (19.5 милијарди долари). Тие се рекордни за овој месец и ги зголемуваат приходите од јануари-ноември до близу 16%, блиску до најбрзата годишна стапка на раст во текот на годините.

Приходите на „TSMC“ достигнаа 98,4 милијарди долари, иако зголемувањето се забавува наспроти октомври, а тоа можеби покажува слабеење на нејзината позиција како главен производител на чипови за најскапите уреди на „Apple“.

„TSMC“ и „Hon Hai“ ја зголемија својата вредност за повеќе од 1% во Тајпеј.

Од „Lumentum Holdings“ до „Cirrus Logic“ и „Qorvo“, повеќе добавувачи на „Apple“ ги намалија прогнозите или се претставија полошо од очекуваното во последните месеци. Ова ги зголемува стравувањата за изгледите на „iPhone“, бидејќи конкуренцијата станува поголема и потрошувачите чекаат подолго време за да купат нов уред.

„TSMC“, која страда и поради проблемите на пазарот на криптовалути, успеа да ги разочара инвеститорите со слабата прогноза за приходите за кварталот, завршен во декември. Сепак, оваа прогноза може да се одрази поради неизвесноста околу заострувањето на трговските односи меѓу САД и Кина, велат аналитичарите.

„Apple“ придонсува за околу половина од приходите на „Hon Hai“ и околу една петтина од „TSMC“, според податоците презентирани од „Bloomberg“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на Ryanair се „распаднаа“ поради разочарувачките предвидувања

  Акциите на „Ryanair Holdings“ поевтинија до минимумот од пред 4 години, откако авиокомпанијата ги намали прогнозите за годишната добивка, повикувајќи се на пониските цени на…

 • Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  Alibaba ги намалува трошоците за патувања и ја забавува побарувачката за нови кадри

  „Alibabа Group Holding“ ги скратува трошоците за патувања на вработените и го одлага вработувањето за некои позиции. Ова се случува во момент во кој најголемата…

 • „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  „Тесла“ укинува неколку илјади работни места

  Произведувачот на електрични автомобили „Тесла“, денеска објави дека ќе укине неколку илјади работни места во настојувањата да ги намали трошоците и да остане профитабилен додека…

 • Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Cisco: Американските компании ќе ја платат цената за повисоките давачки

  Главниот извршен директор на „Cisco Systems“, Чак Робинс ги предупреди американските власти да не ескалираат со царините врз кинеските стоки, бидејќи тоа ќе биде врз…

 • Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Google ќе инвестира во соларни централи во Тенеси и во Алабама

  Американската технолошка компанија „Google“ планира да инвестира во соларни фарми во американските држави Тенеси и Алабама по договор со властите во долината на Тенеси. „Google“…

 • Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Профитот на американската банка „Morgan Stanley“ не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите за последниот квартал од 2018-та година, откако растот на корпоративните трансакции…

 • Binance отвора нова берза во Европа

  Binance отвора нова берза во Европа

  „Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана…

 • Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето…

 • Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства,…

 • Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес.…