Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Alibaba ја отвори својата прва платформа за е-трговија во Европа

Време: 14:53

Датум: декември 6, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Кинескиот интернет гигант „Alibaba“ ја отвора првата Светската платформа за електронска трговија (eWTP) во Европа, соопштија светските агенции, повикувајќи се на кинеската новинска агенција „Ксинхуа“.

Компанијата потпиша во средата договор за отворање на платформата за електронска трговија со белгиската влада, целта е да се промовира долгорочната прекугранична трговија.

Церемонијата беше во белгискиот град Лиеж и на неа присуствуваа белгискиот премиер Шарл Мишел и кинескиот амбасадор во Брисел, Цао Чжунмин.

„Создавањето на новата платформа ќе им овозможи на голем број белгиски претпријатија да работат со Кина и нудат високо квалитетни производи од Белгија на кинескиот пазар“, забележува Цао Чжунмин.

Премиерот Шарл Мишел рече дека новата платформа ќе ја зголеми конкурентноста на белгиските и кинеските бизниси на меѓународната сцена.

Истовремено компанијата „Cainiao Smart Logistics Network“, дејствува како единица на „Alibaba“, која потпишала договор со аеродромот во Лиеж за закуп на површина од 220.000 квадратни метри за создавање на посебен логистички центар во кој првично ќе бидат инвестирани околу 75 милиони евра.

Според прогнозите новата електронска платформа заедно со истовремената инфраструктура во следните пет години ќе овозможи во Кина да се увезува европски производи во вредност од 200 милијарди долари.

„Alibaba“ е едно од најголемите светски онлајн трговски друштва. Тоа е создадено во 1999-та година од кинескиот бизнисмен Џек Ма. Нејзината капитализација во 2018-та година е околу 500 милијарди долари, а нејзините регистрирани корисници се околу 80 милиони луѓе во целиот светот.

Светската платформа за електронска трговија веќе има поделби во Малезија и Руанда. Меморандумот за разбирање потпишан со Белгија, со што ќе се постават основите за брзото навлегување на платформата на нови европски пазари, забележува „Ксинхуа“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

  Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

  Судбината на паметниот телефон Honor 20 Pro, кој во вторникот се најави од Honor Huawei, а кој е еден од првиот изборза купувачите со плитки…

 • Bosch казнет со 90 милиони евра поради “дизелгејт”

  Bosch казнет со 90 милиони евра поради “дизелгејт”

  Германското обвинителство соопшти денеска дека компанијата за производство на автомобилски делови и технологија “Robert Bosch” е казнета со 90 милиони евра поради својата улога во…

 • Герешајмер ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје вредна неколку десетици милиони евра

  Герешајмер ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје вредна неколку десетици милиони евра

  Договор за закуп на парцела со површина од 139.640 квадратни метри во ТИРЗ Скопје денеска е потпишан со германската фрмацевтска компанија Герешајмер која во повеќе…

 • Групацијата Volkswagen го намали изборот: Škoda ќе гради нова фабрика во Турција или Бугарија

  Групацијата Volkswagen го намали изборот: Škoda ќе гради нова фабрика во Турција или Бугарија

  Најголемиот чешки производител на автомобили Škoda од Млада Болеслав, својата нова фабрика ќе ја гради во Турција или во Бугарија. Засега не е познато дали…

 • НЛБ Банка – носител на признанието „Компанија ориентирана кон луѓето“

  НЛБ Банка – носител на признанието „Компанија ориентирана кон луѓето“

  Во рамките на овогодинешната 11. Меѓународна конференција за човечки ресурси „HR – the catalyst of transformation“, Македонската Асоцијација за човечки ресурси – МАЧР ја одликуваше…

 • Amazon ги претвора бизнис задачите во видео игри

  Amazon ги претвора бизнис задачите во видео игри

  Работните услови во магацините на Amazon се прилично остри, па компанијата измислила нови тактики за кои се верува дека ќе го олесни животот на вработените. Тие…

 • Huawei најави сопствен оперативен систем на пролет 2020 година

  Huawei најави сопствен оперативен систем на пролет 2020 година

  Кинеската компанија Huawei би можела да претстави сопствен оперативен систем најдоцна на пролет следната година, откако му било оневозможено користење на оперативниот систем на Android,…

 • И Panasonic ја прекинува соработката со Huawei

  И Panasonic ја прекинува соработката со Huawei

  Јапонската компанија „Panasonic“ одлучи да прекине испорака на одредени компоненти за кинескиот производител на телекомуникациска опрема „Huawei“, откако САД воведоа рестрикции за извоз за таа…

 • Avon го лансира Attraction Sensation, првиот мирис кој ги буди 5-те сетила

  Avon го лансира Attraction Sensation, првиот мирис кој ги буди 5-те сетила

  Неодоливиот акорд на кожа е во срцето на Attraction Sensation за НЕА и НЕГО, поврзувајќи ги партнерите со интензивна и стимулирачка моќ која е едноставно…

 • Телеком ја претстави Price Hero, првата корисничка апликација со проширена реалност (Augmented Reality) во Македонија

  Телеком ја претстави Price Hero, првата корисничка апликација со проширена реалност (Augmented Reality) во Македонија

  Price Hero е новата апликација на Македонски Телеком која преку виртуелни и интерактивни информации ќе им помага на корисниците да го изберат својот нов смартфон…