Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

Exxon го продава својот дел од најголемото нафтено поле во Азербејџан?

Време: 15:20

Датум: декември 5, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американската компанија „Exxon Mobil“ се обидува да го продаде својот удел во најголемото нафтено поле во Азербејџан, објави „Ројтерс“.

Од „Exxon“ се надеваат дека ќе заработат околу 2 милијарди долари од продажбата на својот 6,8-процентен удел во полето Азери-Чираг-Гонешли (ACG) во Каспиското Море, јавуваат извори запознаени со случајот.

Портпаролката на компанијата Џули Кинг одби да коментира за овој случај, велејќи дека „ова е шпекулација на пазарот“.

Портпаролот на азербејџанската државна компанија, „Socar“, истакна дека оваа информација е поврзана со „Exxon“ и не може да коментира.

Продажбата на овој удел ќе стави крај на 25-годишната соработка помеѓу двете енергетски компании.

„Exxon“ беше меѓу петте нафтени американски компании кои учествуваа во создавањето на нафтената индустрија во Азербејџан по распадот на Советскиот Сојуз, потпишувајќи договор во 1994-та година.

Тоа беше определено како „зделката на векот“ од Азербејџан и нејзините партнери поради големите нафтени резерви со кои располага малата земја и надежите за идните нови операции, кои требаше да и помогнат на Европа да постигне ефикасна енергетска диверзификација.

Иако овој проект е раководен од британската нафтена компанија „BP“, таа доби значителна финансиска поддршка и од американските компании – „Exxon“, „Amoco“, „Unocal“, „Pennzoil“ и „McDermott“.

Проектот доби силна поддршка од Запад, бидејќи овие земји се надеваа дека иницијативата ќе помогне да се намали енергетската зависност на Европа од рускиот природен гас.

Повеќето американски компании веќе го продадоа својот дел од овој проект, со значително намалување на поддршката на локалната власт.

Ако, пак, „Exxon“ го продаде својот удел, „Chevron“ ќе остане единствената американска компанија во овој проект. Нејзиниот удел е пресметан на 9,57%, што е исто така трет најголем удел во „ВР“ (30,4%) и „Socar“ (25%).

Нафтените полиња на „ACG“ сé уште придонесуваат за голем дел од извозот на фосилно гориво во Азербејџан, или 600.000 барели дневно.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

  Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

  Судбината на паметниот телефон Honor 20 Pro, кој во вторникот се најави од Honor Huawei, а кој е еден од првиот изборза купувачите со плитки…

 • Bosch казнет со 90 милиони евра поради “дизелгејт”

  Bosch казнет со 90 милиони евра поради “дизелгејт”

  Германското обвинителство соопшти денеска дека компанијата за производство на автомобилски делови и технологија “Robert Bosch” е казнета со 90 милиони евра поради својата улога во…

 • Герешајмер ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје вредна неколку десетици милиони евра

  Герешајмер ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје вредна неколку десетици милиони евра

  Договор за закуп на парцела со површина од 139.640 квадратни метри во ТИРЗ Скопје денеска е потпишан со германската фрмацевтска компанија Герешајмер која во повеќе…

 • Групацијата Volkswagen го намали изборот: Škoda ќе гради нова фабрика во Турција или Бугарија

  Групацијата Volkswagen го намали изборот: Škoda ќе гради нова фабрика во Турција или Бугарија

  Најголемиот чешки производител на автомобили Škoda од Млада Болеслав, својата нова фабрика ќе ја гради во Турција или во Бугарија. Засега не е познато дали…

 • НЛБ Банка – носител на признанието „Компанија ориентирана кон луѓето“

  НЛБ Банка – носител на признанието „Компанија ориентирана кон луѓето“

  Во рамките на овогодинешната 11. Меѓународна конференција за човечки ресурси „HR – the catalyst of transformation“, Македонската Асоцијација за човечки ресурси – МАЧР ја одликуваше…

 • Amazon ги претвора бизнис задачите во видео игри

  Amazon ги претвора бизнис задачите во видео игри

  Работните услови во магацините на Amazon се прилично остри, па компанијата измислила нови тактики за кои се верува дека ќе го олесни животот на вработените. Тие…

 • Huawei најави сопствен оперативен систем на пролет 2020 година

  Huawei најави сопствен оперативен систем на пролет 2020 година

  Кинеската компанија Huawei би можела да претстави сопствен оперативен систем најдоцна на пролет следната година, откако му било оневозможено користење на оперативниот систем на Android,…

 • И Panasonic ја прекинува соработката со Huawei

  И Panasonic ја прекинува соработката со Huawei

  Јапонската компанија „Panasonic“ одлучи да прекине испорака на одредени компоненти за кинескиот производител на телекомуникациска опрема „Huawei“, откако САД воведоа рестрикции за извоз за таа…

 • Avon го лансира Attraction Sensation, првиот мирис кој ги буди 5-те сетила

  Avon го лансира Attraction Sensation, првиот мирис кој ги буди 5-те сетила

  Неодоливиот акорд на кожа е во срцето на Attraction Sensation за НЕА и НЕГО, поврзувајќи ги партнерите со интензивна и стимулирачка моќ која е едноставно…

 • Телеком ја претстави Price Hero, првата корисничка апликација со проширена реалност (Augmented Reality) во Македонија

  Телеком ја претстави Price Hero, првата корисничка апликација со проширена реалност (Augmented Reality) во Македонија

  Price Hero е новата апликација на Македонски Телеком која преку виртуелни и интерактивни информации ќе им помага на корисниците да го изберат својот нов смартфон…