Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Неделна галерија: Range Rover Evoque

Време: 11:07

Датум: декември 2, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

На крајот на ноември, Land Rover ја претстави втората генерација на својот најмал луксузен SUV, а сега имаме можност детално да го разгледаме овој модел од сите агли.

Новиот Evoque има исти димензии како и претходниот модел, но благодарение на новата механичка платформа на Land Rover’s Premium Transvers, има повеќе простор за патниците и околу 6% повеќе во багажниот простор.

Британскиот производител вели дека Range Rover Evoque има 591-литарски багажен простор кој може да се зголеми до максимум 1.343 литри со спуштени задни седишта.

Благодарение на новата платформа, новиот Evoque, исто така, поддржува електрификација, па ова ќе биде првиот хибриден и електричен Evoque во историјата.

Што се однесува до традиционалниот погон, новиот Evoque има стандарден 2.0 литарски дизел и бензински турбо агрегат.

Дизел моторот доаѓа во верзии со 150 и 240 КС, а бензините со 240 и 300 КС со 9-брзински ZF автоматски менувач.

Новиот Evoque има “клиренс” од 212 милиметри и може да помине низ длабочината на водата до 600mm (100mm повеќе од претходната генерација).

Land Rover ќе открие нови технички детали за време на Салонот за автомобили во Чикаго во февруари 2019 година, кога ќе го објави почетокот на испораката и цената.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Cupra Formentor изгледа „опасно“ (фото+видео)

  Cupra Formentor изгледа „опасно“ (фото+видео)

  Новата шпанската марка „Cupra“, која до неодамна беше поделба на „Seat“ во Женева ќе претстави прототип на спортски кросовер чија сериска верзија ќе излезе на…

 • Volvo S60 тргна за Европа од Америка

  Volvo S60 тргна за Европа од Америка

  „Volvo“ започна од САД да го извезува новиот „S60“, кој се произведува во фабриката во Јужна Каролина. Првите прмиероци од новата генерација на лимузината на…

 • Opel се фокусира на рели со ADAM и следната Corsa

  Opel се фокусира на рели со ADAM и следната Corsa

  Одлична традиција: Opel останува лојален на мотоспортот Европски шампионат во рели: следната Opel Corsa како R2 достапна на крајот на 2020 година Риселсхајм. Opel останува…

 • Компактни спортски автомобили во врвна форма: Новиот Audi TT RS Coupé и Новиот Audi TT RS Roadster

  Компактни спортски автомобили во врвна форма: Новиот Audi TT RS Coupé и Новиот Audi TT RS Roadster

  Audi Sport го прикажа врвниот модел на серијата TT, со уште подинамичен изглед, новиот TT RS со сигурност покажува што има да понуди. Неговиот петцилиндричен…

 • Хибридниот Peugeot 508 – до „стотка“ зa 4,3 секунди! (фото+видеo)

  Хибридниот Peugeot 508 – до „стотка“ зa 4,3 секунди! (фото+видеo)

  Францускиот производител го претстави концептот „Peugeot 508 Sport Engineered“ со „plug-in“ хибриден погон и спортски перформанси, пред официјалната премиера на ова возило на женевскиот авто-саем.…

 • Најпопуларните електрични возила во светот

  Најпопуларните електрични возила во светот

  Лидер е „Nissan Leaf“, но третото место ќе ве изненади. Центарот за истражување на соларната енергија и водородот во Баден-Виртемберг ги објави најпопуларните електрични во…

 • Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Subaru најави концептен кросовер со високи перформанси

  Речиси сите производители ги најавуваат своите премиери со таинствени фотографии и снимки oд моделите кои ќе ги претстават на престижниот саем за автомобили во Женева…

 • Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Mazda ги откри адутите на новата „тројка“ во Европа (фото+видео)

  Јапонскиот производител ги објави фотографиите и спецификациите на новата „Mazdа3“ зa европскиот пазар. „Mazda“ во Лисабон ја одржа европската презентација на новата „тројка“. Пред новинарите…

 • Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  Премиера: Новиот Ford Focus ST со 280 ks (фото+видео)

  „Ford“ ги објави фотографиите и техничките детали за спортската, „ST“ верзија на новиот „Focus“ кој ќе биде достапен со бензински и дизел мотори. Новиoт „Focus…

 • Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  Новиот Stratos базиран на Ferrari ќе чини 500.000 евра (фото+видео)

  По минатогодишниот прототип, компанијата „Manifattura Automobili Torino“ (MAT) на саемот во Женева ќе ја претстави продукциската верзија на новата инкарнација на легендарниот „Lancia Stratos“. На…