Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,117.59 -0.18%    BESK 9,682.00 3%    CBNGA31 3,145.00 0%    GRNT 919.51 0.49%    KMB 5,473.29 0.17%    MPOL 377.00 -3.33%    MPT 63,165.11 0.43%    OKTA 4,802.00 -3.96%    RMDEN16 98.50 0.01%    RZLV 82.00 0%    STB 1,060.19 4.73%    STIL 119.38 -0.71%    TNB 17,109.09 0.64%    UNI 2,288.40 1.16%    ZILU 245.00 -2.51%    

iPhone XR е најпродаваниот паметен телефон на Apple

Време: 11:45

Датум: ноември 29, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„iPhone XR“ е најдобро продаваниот смартфон на „Apple“ на дневна основа од неговото појавување пазарот во средината на октомври, коментира директор на компанијата за „Ројтерс“.

Смартфонот, кој чини 749 долари, беше претставен заедно со два други модели – „iPhone XS“ и „XS Max“. „iPhone XR“ нуди многу од клучните карактеристики на овие телефони, но по пониска цена, а аналитичарите во голема мера го сметаат за обид на „Apple“ да ги понуди препознавањето на лицето и најновиот процесор до поголем број купувачи.

Голем број негативните прогнози од добавувачите на смартфони во последниве недели предизвикаа стравувања дека моделот може да не се продава толку добро колку што „Apple“ се надеваше. Овие коментари, како и загриженоста на инвеститорите од изјавата на „Apple“ на 1-ви ноември, кога таа објави дека повеќе нема да открива детали за продажбата на „iPhone“, доведоа до над 20 проценти пад на цената на акциите на компанијата во однос на нејзиниот максимум во октомври.

Иако „Apple“ не дава целосни податоци за продажбата сега, компанијата редовно им открива на инвеститорите кои модели најдобро се продаваат.

Грег Јосвјак, потпретседател на „Apple“ за маркетинг на производи, коментира за „Ројтерс“ дека „iPhone XR“ во моментов е „најмасовниот производ и нашиот најпопуларен „iPhone““.

„Откако „iPhone XR“ беше пуштен, тој е нашиот најпродаван телефон на дневна основа“, потенцираше тој.

Во прилог на вклучувањето на многу од функциите од најдобрите модели, „Apple“ го нуди „iPhone XR“ со поголема разновидност од бои на панелот.

„Apple“ планира да ја промовира црвената верзија на „iPhone XR“ како дел од „Product Red“, нејзината хуманитарна кампања, која дава дел од продажбата на нејзините црвени производи на глобалниот фонд, кој ќе ги користи за програми поврзани со ХИВ и СИДА.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Недела дена одмор од 250.000 долари

  Недела дена одмор од 250.000 долари

  Само една недела одмор во Isla Sa Ferradura ќе ве чини минимум четврт милион долари, и тоа вон сезона. Ибица е веќе истражено игралиште на љубителите…

 • МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  МЗШВ: Се укинува забраната за увоз на коскесто овошје од државава во Руската федерација

  Федералната служба за ветеринарен и фитосанитарен надзор на Руската федерација од понеделник целосно ја укинува забраната за увоз на коскесто овошје. Конкретно, од понеделник од…

 • Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

  Првата ”жртва” на Huawei: Новиот телефон нема да биде можно да се купи

  Судбината на паметниот телефон Honor 20 Pro, кој во вторникот се најави од Honor Huawei, а кој е еден од првиот изборза купувачите со плитки…

 • Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Трамп за секунда остана без милијарди долари

  Судот и нареди на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане со користење на парите од фондот на Министерството за одбрана за изградба на…

 • Меси ја освои шестата „златна копачка“

  Меси ја освои шестата „златна копачка“

  Аргентинецот Лионел Меси, ја освои својата шеста „златна копачка“ во кариерата. Меси до оваа награда дојде по успешната игра оваа сезона во Ла лигата, каде…

 • Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Макрон смета дека Нотр Дам можно е да се обнови за пет години, експертите скептични

  Францускиот претседател Емануел Макрон изјавил дека петтгодишниот рок за обнова на катедралата Нотр Дам, која беше значително оштетена во големиот пожар на 15 април, возможен…

 • Челзи бара 130 милиони фунти за Азар

  Челзи бара 130 милиони фунти за Азар

  Преговорите за трансферот на Еден Азар кај „кралевите“ нема да помине толку лесно, откако Челзи објави дека за услугите на Белгиецот бара 130 милиони фунти,…

 • 3 причини зошто семките од тиква се одлична ужина

  3 причини зошто семките од тиква се одлична ужина

  Семките од тиква се суперхрана, бидејќи се богати со протеини, растителни влакна, минерали и витамини. Ако помеѓу оброците како ужина изедете 30 грама семки од…

 • Мислите дека кафеавиот шекер е подобар од белиот?

  Мислите дека кафеавиот шекер е подобар од белиот?

  Склони сме на верувањата дека кафеавата храна е поздрава од бела, на пример кога станува збор за шекер или ориз. Зошто е тоа така? Кафеавиот…

 • Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Сирова диета: Обновете ја енергијата и изгубете од 3 до 7 килограми

  Дали сте кратки со време, а сакате да се ослободите од неколку вишок килограми? За да го направите ова брзо и здраво пробајте диета со…