среда, јануари 19, 2022
ПочетнаАВТОБИЗНовата Mazda 3 - тотална промена! (фото+видео)

Новата Mazda 3 – тотална промена! (фото+видео)

Во пресрет на отворањето на саемот во Лос Анџелес јапонскиот производител „Mazda“ ја претстави новата генерација на еден од најпопуларните модели „Mazda 3“. Автомобилот не добил само импресивен дизајн, туку и голем број на современи технологии, а исто така и иновативниот мотор „Skyactiv-X“.

За жал, компанијата само најави дека новиот мотор ќе биде ставен на моделот, но не ги открива неговите карактеристики. Се знае дека во зависност од пазарот, купувачите ќе можат да го купат возилото со веќе познатите агрегати „Skyactiv-G“ со волумен од 1,5, 2,0 и 2,5 литри.

Во некои земји низ целиот свет, ќе има и турбо-дизел „Mazda 3“ со 1.8-литарски „Skyactiv-D“ мотор. Клиентите ќе можат да изберат помеѓу 6-брзински мануелен менувач или автоматски менувач со ист број на брзини. Јапонците, исто така, се подготвуваат да понудат верзија со погон на четири тркала, но засега не откриваат никакви детали за тоа.

Новата „Mazda 3“ традиционално ќе биде понудена како седан со 5 врати и хечбек. Разликата во дизајнот во новата генерација се гледа главно во продолжениот капак и поголемата решетка на ладилникот. Вреди да се споменат и потенките предни рамки, кои ја подобруваат видливоста на возачот и патникот.

Седанот на моделот е во типичен минималистички стил, кој се одликува со мазни линии кои се препознатливи за возилата на „Mazda“. Главна улога игра 8,8-инчниот монитор за систем за информации и забава, а бројот на механички копчиња и прекинувачи е намален.

Новата генерација на „Mazda 3“ има добиено голем број системи за помош на возачот, вклучувајќи ја и помошта при патување „Cruising & Traffic Support“ (CTS). Оваа функција го олеснува патувањето низ главните сообраќајни метежи на градот со преземање на контролата на педалот за гас, сопирачките и воланот.

Моделот исто така е опремен со систем кој предупредува да се приближуваат на автомобилите во услови на слаба видливост.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи