Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Даночната реформа ќе удри и на кладилниците – колку пари врти овој бизнис?

Време: 17:11

Датум: ноември 8, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Даночната реформа која стартува на 1 јануари ќе удри и на спортските обложувалници односно на кладилниците. Со измените на законот државата наместо 10 ќе зема 15 проценти од секоја добивка. Ова значи дека на фатени 1000 денари ќе бидат исплаќани наместо како досега 900, само 850.

Лани државата само од данокот на добивките во обложувалниците инкасирала 38 милиони евра. Доколку нема посериозни промени на темпото на уплати и на исплати со новата, повисока стапка би биле собрани дополнителни 19 милиони. Минатата година во обложувалниците низ Македонија се уплатени близу 200 милиони евра, а исплатени 156 милиони евра како добивка.

Четирите најголеми синџири на обложувалници Спорт Лајф, Златна копачка, Моцарт и Бетсити имаат милионски профити. Најновите достапни финансиски извештаи се однесуваат на 2016-та и според нив овие четири групации заедно имале вкупни приходи од 175 милиони евра!

Спорт Лајф 2016 со 70.9 милиони евра приходи со што остварил раст од 5%. Профитот достигнал 1.1 милион евра и бил поголем за околу 20% во однос на 2015-та.

Златна копачка во 2016 имала вкупни приходи од 63 милиони евра или раст од 12.5%. Заработката била 610 илјади евра.

Моцарт имал приходи од 32.5 милиони евра и остварил раст од 22.6%. 2016-та сепак ја завршил со загуба од 300 илјади евра.

Бетсити во 2016-та имал приходи од 8.4 милиони евра или за околу 30% помалку во однос на 2015-та. Годината ја завршиле со загуба од 55 илјади евра.

Освен даночната реформа врз работењето на кладилниците ќе влијаат и измените во Законот за игри на среќа кои предвидуваат увоз на апарати за игри на среќа не постари од една година, издавање повеќе лиценци за повеќе објекти и минимална оддалеченост од 300 метри обложувалниците и казината од училиштата.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Америка не се откажува, сака да отвори конзулат на Гренланд

  Америка не се откажува, сака да отвори конзулат на Гренланд

  Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп планира да отвори американски конзулат на Гренланд, во услови на растечки стратешки и економски интерес на данската територија. Во…

 • Берба и откуп на споредни шумски плодови – макотрпна, но исплатлива сезонска работа

  Берба и откуп на споредни шумски плодови – макотрпна, но исплатлива сезонска работа

  Сезоната на зреење боровинки, малини, капини, како и останати споредни шумски плодови е во полн ек, а голем број граѓани со години летото го минуваат…

 • Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

  Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

  Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува, особено во западните и северните…

 • IFO: Брегзит без договор најтешко би ја погодил Ирска, некои земји ќе профитираат

  IFO: Брегзит без договор најтешко би ја погодил Ирска, некои земји ќе профитираат

  Брегзит без договор најтешко ќе ја погоди ирската економија, покажуваат резултатите на истражувањето на германскиот институт IFO. Нивото на економски напредок, во случај на таканаречениот…

 • Анализа: сите македонски министри за финансии – кој сè досега ги чуваше државните пари?

  Анализа: сите македонски министри за финансии – кој сè досега ги чуваше државните пари?

  Премиерот ја предлага основачката на Grouper, Нина Ангеловска, за министерка за финансии. Таа има 30 години, но сепак не е најмладиот кој би седнал во…

 • Нотарската комора потпиша договор за меѓународна соработка со германските нотари

  Нотарската комора потпиша договор за меѓународна соработка со германските нотари

  Договор за меѓународна соработка денеска во Берлин потпишаа Нотарската комора на Република Северна Македонија и Федералната комора на нотарите на Германија. Целта на потпишувањето на…

 • Биткоинот е поефикасен за плаќање данок од банкарските картички

  Биткоинот е поефикасен за плаќање данок од банкарските картички

  Евн Кун, ко-основачот на крипто берзата Coinberry со седиште во Торонто, тврди дека биткоинот (BTC) е поефикасен за плаќање данок од банкарските картички. Како што објави…

 • Лидерите на најразвиените земји на Г7 самитот во Франција за глобалната економија

  Лидерите на најразвиените земји на Г7 самитот во Франција за глобалната економија

  Претседателот на САД, Доналд Трамп и другите лидери на најразвиените земји во светот ќе го отворат годинешниот самит на групата седум (Г7) во Бијариц, Франција,…

 • Лозарите од Тиквешијата од денес на протест за реални откупни цени на грозјето

  Лозарите од Тиквешијата од денес на протест за реални откупни цени на грозјето

  Незадоволни од винарските визби лозарите од Тиквешијата одлучија од денес да излезат на протести. Регионалното здружение „Напредни лозари“ од Кавадарци протестот го закажа за вечер…

 • Во јуни 86,4 проценти од потрошената струја од домашно производство

  Во јуни 86,4 проценти од потрошената струја од домашно производство

  Струјата произведена во домашните капацитетите во јуни годинава учествува со 86,4 проценти во вкупната потрошувачка на електрична енергија, објави денеска Државниот завод за статистика. Во…