Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wizz Air ја намали прогнозата за годишниот профит

Време: 15:22

Датум: ноември 7, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Нискобуџетната авиокомпанија „Wizz Air“ ја намали прогнозата за годишна добивка, откако се оправда со повисоките цени на горивото и летните штрајкови на вработените и пренатрупаните аеродроми, соопштува „Ројтерс“.

„Wizz Air“, која работи главно во земјите од Централна и Источна Европа, објави дека нејзината нето добивка за 12-те месеци до март 2019-та година може да достигне 270-300 милиони евра во однос на претходната прогноза, која беше од 310-340 милиони евра.

Авиокомпанијата изјави во средата дека зголемувањето на цената на нафтата плус трошоците за прекинатите летови во текот на летото ќе се одразат преку намалување од 80 милиони евра, а авионско гориво е за 23% поскапо во споредба со една година порано.

Многу европски авиокомпании, вклучувајќи ги „easyJet“ и „Ryanair“, ги трпат негативните последици од штрајкот на вработените од центрите за контрола на воздушниот простор и презаситеноста аеродромите, кои доведоа до откажување на бројни летови во текот на летото.

„Wizz Air“ одлучила да го зголеми својот капацитет со побавно темпо во тековниот шестмесечен период, зголемувајки го со 14 проценти наместо предвидените од пред тоа 18%, за да ги поддржи цените на билетите.

За првата половина на фискалната година компанијата регистрирала профит од 292,2 милиони евра, што претставува зголемување од 1,2 отсто на годишна база.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Фершпед АД Скопје ја зголеми добивката за периодот јануари-септември 2018

  Фершпед АД Скопје ја зголеми добивката за периодот јануари-септември 2018

  Групата Фершпед АД Скопје во периодот Jануари – Септември 2018 година оствари оперативна добивка во износ од 136.732 илјада денари искажана во консолидираниот неревидиран Биланс…

 • График на денот: Топ 50 на најголемите светски технолошки компании

  График на денот: Топ 50 на најголемите светски технолошки компании

  Технолошките компании имаат уникатна предност пред другите бизниси и тоа се нарекува “ефектот на мрежата”. Секој нов корисник на одредена платформа ја зголемува вредноста за…

 • Еурокомпозит: фабриката без струја, вработените по дома – има ли крај на маките во последниот загубар?

  Еурокомпозит: фабриката без струја, вработените по дома – има ли крај на маките во последниот загубар?

  Фабриката без струја, погоните без работници, луѓето без плати. Состојбата со последниот македонски загубар се усложнува. Фабриката без струја, вработените по дома Во Еурокомпозит останаа…

 • PG & E е загрозена од банкрот поради пожарот во Калифорнија

  PG & E е загрозена од банкрот поради пожарот во Калифорнија

  Американската енергетска компанија „Pacific Gas and Electric Company“ (PG & E) се соочува со колапс заради тековниот пожар кој ја опустоши Калифорнија. Претходно во понеделникот,…

 • Societe Generale заработи глоба од 1,34 милијарди долари за кршење на санкциите

  Societe Generale заработи глоба од 1,34 милијарди долари за кршење на санкциите

  Француската банка „Societe Generale“ се согласи да плати 1,34 милијарди американски долари за да ги сопре истрагите за санкциите во САД, објавија Федералните резерви. Од…

 • Cashback World и РК Вардар ја продолжуваат успешната заедничка соработка

  Cashback World и РК Вардар ја продолжуваат успешната заедничка соработка

  Меѓународната куповна заедница – Cashback World и ракометниот клуб „Вардар“ продолжуваат со градењето на успешната приказна со повеќекратни придобивки за сите. Продолжувањето на ова партнерство…

 • Google ќе инвестира милиони во нов центар за податоци во Данска

  Google ќе инвестира милиони во нов центар за податоци во Данска

  Американската интернет компанија „Google“ ќе инвестира 4,5 милијарди дански круни (690 милиони долари) во изградбата на нов центар за податоци во Данска, објави данската единица…

 • Макпрогрес Виница започна во своето производство да користи енергија од обновливи извори

  Макпрогрес Виница започна во своето производство да користи енергија од обновливи извори

  Македонското сонце преку првите македонски соларни панели, за прв пат се користи за производство на македонските производи на Винчини, кои се извезуваат низ целиот свет.…

 • Уапсен директорот на „Нисан“

  Уапсен директорот на „Нисан“

  Јапонскиот производител на автомобили „Нисан мотор“ објави дека внатрешната истрага покажала дека Карлос Госн, директорот на компанијата, покажал помал приход од вистинскиот и презел други…

 • Доделени стипендиите од ОКТА за десетте студенти на УКИМ

  Доделени стипендиите од ОКТА за десетте студенти на УКИМ

  Десет студенти од шест факултети на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ се добитници на стипендиите за втор циклус студии кои втора година по ред ги…