Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wizz Air ја намали прогнозата за годишниот профит

Време: 15:22

Датум: ноември 7, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Нискобуџетната авиокомпанија „Wizz Air“ ја намали прогнозата за годишна добивка, откако се оправда со повисоките цени на горивото и летните штрајкови на вработените и пренатрупаните аеродроми, соопштува „Ројтерс“.

„Wizz Air“, која работи главно во земјите од Централна и Источна Европа, објави дека нејзината нето добивка за 12-те месеци до март 2019-та година може да достигне 270-300 милиони евра во однос на претходната прогноза, која беше од 310-340 милиони евра.

Авиокомпанијата изјави во средата дека зголемувањето на цената на нафтата плус трошоците за прекинатите летови во текот на летото ќе се одразат преку намалување од 80 милиони евра, а авионско гориво е за 23% поскапо во споредба со една година порано.

Многу европски авиокомпании, вклучувајќи ги „easyJet“ и „Ryanair“, ги трпат негативните последици од штрајкот на вработените од центрите за контрола на воздушниот простор и презаситеноста аеродромите, кои доведоа до откажување на бројни летови во текот на летото.

„Wizz Air“ одлучила да го зголеми својот капацитет со побавно темпо во тековниот шестмесечен период, зголемувајки го со 14 проценти наместо предвидените од пред тоа 18%, за да ги поддржи цените на билетите.

За првата половина на фискалната година компанијата регистрирала профит од 292,2 милиони евра, што претставува зголемување од 1,2 отсто на годишна база.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Morgan Stanley објави пониска од очекуваната заработка за четвртиот квартал

  Профитот на американската банка „Morgan Stanley“ не успеа да ги исполни очекувањата на аналитичарите за последниот квартал од 2018-та година, откако растот на корпоративните трансакции…

 • Binance отвора нова берза во Европа

  Binance отвора нова берза во Европа

  „Binance“ – најголемата берза за криптовалути во светот според трговскиот обем, започна сосема нова платформа за тргување со валутни парови. Новата берза ќе биде базирана…

 • Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  Заврши стечајот – со ФЕНИ ќе управува компанија од Бахамите

  ГСОЛ ќе продолжи да управува со ФЕНИ откако ги доби сите потврди од надлежните судови, со тоа заврши стечајната постапка за комбинатот кој во своето…

 • Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Societe Generale предупреди за послаби резултати во четвртиот квартал

  Француската банка „Societe Generale“ објави дека нејзините резултати за четвртиот квартал ќе бидат погодени од најтешките пазарни услови и влијанието на одредени продажби на средства,…

 • Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Со судското одобрување на планот за реорганизација на ГСОЛ успешно се завршува стечајната постапка на ФЕНИ Индустри

  Планот поднесен од ГСОЛ, за реорганизација на ФЕНИ Индустри, пирометалуршка фабрика за производство на фероникел во Кавадарци, е конечен, како што соопшти Судот во Велес.…

 • Животните на Schleich бараат нова татковина

  Животните на Schleich бараат нова татковина

  Пластичните животни на германскиот производител на играчки „Schleich“ ќе имаат нов сопственик. Францускиот финансиски инвеститор „Ardian“ ја ангажираше американската инвестициска банка „JP Morgan“ да најде…

 • Шесте најголеми американски банки го минаа прагот на профит од 100 милијарди долари

  Шесте најголеми американски банки го минаа прагот на профит од 100 милијарди долари

  Шесте најголеми банки во САД никогаш досега не го преминале прагот на вкупна добивка од 100 милијарди долари. Од почетокот на новата сезона на објавување…

 • Nokia отпушта 350 луѓе од својот тим

  Nokia отпушта 350 луѓе од својот тим

  Компанијата „Nokia“ ќе отпушти околу 350 од своите 6.000 вработени во Финска во оваа година, како дел од нејзината програма за намалување на трошоците, која…

 • Airbnb оствари профит втора година по ред

  Airbnb оствари профит втора година по ред

  Компанијата за краткотрајните наеми „Airbnb“ соопшти дека остварила добивка втора година по ред. Информациите доаѓаат во време на долгоочекуваната јавна понуда на акции на компанијата,…

 • Милијардер понуди 5,2 милијарди евра за спас на голем американски трговски синџир

  Милијардер понуди 5,2 милијарди евра за спас на голем американски трговски синџир

  Извршниот директор на потонатиот американски малопродажен синџир на „Сирс холдинг“, Еди Ламперт, понуди спас од стечај за 126 години старата компанија, ставајќи на аукција понуда…