Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Nissan покажа како ќе изгледа следниот GT-R

Време: 15:34

Датум: ноември 5, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

„Nissan“, заедно со дизајнерите од „Italdesign“, ја претстави првата скица на следната генерација на „Nissan GT-R“. Терминот „supercar“ не е споменат, но Јапонците тврдат дека ова ќе биде најбрзиот автомобил во светот.

Ако се суди според скицата, дизајнот на новата генерација на „Nissan GT-R“ ќе биде уште поагресивен и подинамичен. Доказ за ова се предните светла комбинирани со решетката на ладилникот, како и масивниот отвор за воздух.

Досега, техничките карактеристики на култното јапонско спортско купе не се познати. Според директорот на маркетинг на „Nissan“ – Жан-Пјер Дерназ, идните „GT-R“ и „370Z“ во сите случаи ќе бидат електрифцирани. Најверојатно, „GT-R“ ќе биде со хибриден погон, додека помалиот „370Z“ ќе стане електричен автомобил.

Според главниот дизајнер на јапонската марка – Алфонсо Албајс, тој признава дека неговиот тим се уште е во почетокот на својата работа во дизајнот на возилото, бидејќи пред тоа инженерите треба да ја завршат платформата и спецификациите на автомобилот. Сепак, „Nissan“ е веќе подготвен со прототип модел.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Subaru го покажа својот прв plug-in хибрид (фото+видео)

  Subaru го покажа својот прв plug-in хибрид (фото+видео)

  Јапонската компанија „Subaru“ во САД го откажа својот прв „plug-in“ хибрид, врз основа на моделот „Crosstrek“. Под тоа име постои кросоверот „ХV“, што во суштина…

 • Британци претставија електричен Mustang (фото+видео)

  Британци претставија електричен Mustang (фото+видео)

  Британската компанија „Charge Automotive“ ќе издаде ограничена серија на класичен „Ford Mustang“ на електрична енергија. Основата на моделите ќе биде официјално лиценцираните фастбек или кабриолет.…

 • Без изговори! Правилата во сообраќајот важат и за мотоциклистите

  Без изговори! Правилата во сообраќајот важат и за мотоциклистите

  Иако според могумина веќе е крај на сезоната за мотоциклисти, сепак РСБСП во рамките на кампањата „Без изговори“ посебно внимание посветува на мотоциклистите како ризична…

 • Нов владетел на патеката – Lamborghini Urus ST-X Concept (фото)

  Нов владетел на патеката – Lamborghini Urus ST-X Concept (фото)

  Одделението на „Lamborghini“ за мотоспорт „Squadra Corsa“ откри тркачка верзија на „SUV“ моделот „Urus“ под ознаката „ST-X Concept“. „Urus ST-X Concept“ е направен исклучиво за…

 • VW час за „иднината“ – како да направите е-автомобил? (видео)

  VW час за „иднината“ – како да направите е-автомобил? (видео)

  Германски „Volkswagen“ се опорави од скандалот „Дизелгејт“, а сега со крупни чекори се движи кон доминација на пазарот на електрични возила (EV). „VW“ речиси целиот…

 • Новиот кросовер на Skoda ќе се вика Kosmiq

  Новиот кросовер на Skoda ќе се вика Kosmiq

  Чешкиот производител „Skoda“ го регистрирал трговското име „Kosmiq“. Засега, компанијата не кажува кој модел ќе го добие ова име, но според досегашните информации, тоа ќе…

 • Новиот BMW Series 3 стана хибрид (фото)

  Новиот BMW Series 3 стана хибрид (фото)

  „BMW“ ја претстави следната модификација на „Series 3“. Се напојува со хибридна единица, вклучувајќи и 2.0-литарски бензински турбокомпресор и последната генерација „eDrive“ систем. Во споредба…

 • Toyota го претстави новиот седан Corolla (фото+видео)

  Toyota го претстави новиот седан Corolla (фото+видео)

  „Toyota“ ја претстави новата генерација на седанот „Corolla“ за американскиот пазар. Моделот е поставен на платформата „TNGA“, со цел да добие променет дизајн, нов 2,0-литарски…

 • Како да се изберат зимски пневматици?!

  Како да се изберат зимски пневматици?!

  Гумата е единствениот контакт со патот.  Од нејзиниот избор според периодот од годината, од нејзиниот квалитет и исправност зависи и безбедноста на патот. Иако законската…

 • Први фотографии од пикапот Jeep Gladiator

  Први фотографии од пикапот Jeep Gladiator

  На Интернет се појавија првите официјални фотографии од новиот пикап на американскиот производител. Долгоочекуваниот „Jeep“ пикап, за кој се шпекулираше дека ќе ја има ознаката…