петок, 27 јануари 2023
ПочетнаНАЈНОВИ ВЕСТИHuawei, исто така, влегува во трката кај телефоните на преклопување

Huawei, исто така, влегува во трката кај телефоните на преклопување

Смартфоните на преклопување кои се приближуваат до премиум моделите стануваат се повеќе и повеќе тема на дневен ред.

„Samsung“ објави дека работи на еден. „Lenovo“ храбро ги следи стапките, „LG“ го објави ова порано, а сега дојде време на „Huawei“.

Кинеската компанија подготвува нов модел, кој според самиот Ричард Ју ќе мора да се појави кон крајот на оваа година или на почетокот на следната. „Huawei“, исто така, планира да го претстави првиот 5G мобилен телефон. Минатиот месец започнаа шпекулациите за 5G технологијата, но телефоните на преклопување не беа дел од планот.

Иако идејата изгледа одлично, сè уште е нејасно колку овие уреди ќе бидат практични. Во реални услови, телефонот чиј екран може да се преклопува во форма на таблет е доволно добар предизвик. Сепак подгответе се за следната година и за мобилните телефони на преклопување, ова ќе биде возбудливо искуство. Иако и „Apple“ сè уште се сметаше дека прв понудил таков телефон, нивниот уред навистина не беше еден од најдобрите.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП