Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    

Иновацијата еден од најважните двигатели на економскиот раст

Време: 12:42

Датум: октомври 18, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Иновацијата е еден од најважните двигатели на економскиот раст во современите економии. Заштитата, пак, на иновациите, односно правата од интелектуална соспственост е исто така услов за развој на економијата преку зголемен број странски инвестиции, беше речено на денешната конференцијата „Трансфер на технологија и права на интелектуална сопственост во Република Македонија“, организирана по повод 25-годишнината од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост.

– Иновацијата е еден од најважните двигатели на економскиот развој во една земја, особено на среднорочен и долгорочен план. Истражувањата говорат дека бројот на директни странски инвестиции е во правопропорционален сосоднос со степенот на заштита на правата од интелектуална соспственост, однсно колку повеќе државата ги штити правата од индустриска сопственост, толку повеќе ќе може да смета на странски инвестиции, рече во обраќањето министерот за економија Крешник Бектеши.

За да се зборува за квалитетна промоција на иновациите и за соработката со останатите земји, според него, треба да има издржана правна и политичка рамка. Македонија, потенцира Бектеши, има регулатива хармонизирана со меѓународните стандарди, а тоа овозможува ефикасна заштита и поголема правна сигурност за странските компании и подобрување на инвестициската клима во земјата.

Жељко Топиќ, заменик претседател на Европскиот патентен завод смета дека воспостувањето на национален систем култура за интелектуална сопственост е значајно за растот на националната економија, заснован врз знаење и иновативност.

– Користењето и длабоко суштинско разбирање на патентниот систем и вредноста на патентите е главен предуслов за економски развој во една современа економија. Тие се силен потик за иновација и за комерцијализирање нови технологии, рече Топиќ.

Според него, информациите кои се содржат во патентите се стимул за натамошна иновација, бидејќи, како што рече, иновацијата носи нова иновација. Важно е тоа што, како што потенцира, иновацијата која е дел од истечените патенти станува јавно добро.

Директорот на ДЗИС Сафет Емрули информира дека пред Заводот се пријавени повеќе од 32 илјади трговски марки, 10 илјади патенти и над илјада пријави за индустриски дизајн. Регистрирани се, додаде тој, над 26 илади трговски марки, 9.000 патенти, а заштитени се неколку десетици географски називи од кои, како што рече, за пет е обезбедена и реализирана меѓународна заштита.

Емрули потенцира дека со повеќе реализирани проекти и преземени активности се овозможило машинско пребарување кое на нашите пронаоѓачи, бизнисмени и универзитети им дава можност за пристап до податоци од оваа област. Има, рече, неколку проекти за ширење информации за трговски марки и индустриски дизајн од Македонија што, како што рече, го зголемува нивниот углед во светот, но исто така, ја олеснува постапката за странските компании кои сакаат да бидат заштитени во Македонија да добијат информации во реално време за статусот на нивните апликации.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Германски град нуди милион евра за доказ за своето непостоење

  Германски град нуди милион евра за доказ за своето непостоење

  Германскиот град Билефелд, за една полусериозна теорија на заговор која тврди дека градот навистина не постои, нуди голема награда за оној кој ќе докаже дека…

 • Забава на холандска плажа поради Брегзит, се пријавиле илјадници луѓе

  Забава на холандска плажа поради Брегзит, се пријавиле илјадници луѓе

  Речиси 10.000 луѓе досега се пријавиле за учество на забава на холандска плажа, за да го одбележат излезот на Велика Британија од Европската унија. Организаторите…

 • Цените на нафтата во пад

  Цените на нафтата во пад

  Цените на суровата нафта паднаа во вторникот на меѓународните пазари на 59 американски долари, во услови на голема загриженост за побарувачката. Таа загриженост ги надмина…

 • Продолжување на проектот купи куќа купи стан

  Продолжување на проектот купи куќа купи стан

  Градежната комора на  Македонија го поддржува проектoт  Купи куќа купи стан од самиот почеток на неговата промоција и смета дека со новите услови дополнително ќе се…

 • Во јули пад од 2,3 отсто на кредитите кај компаниите, раст од 0,7 отсто кај домаќинствата

  Во јули пад од 2,3 отсто на кредитите кај компаниите, раст од 0,7 отсто кај домаќинствата

  По благиот раст кај кредитите на корпоративниот сектор во јуни, во јули е евидентиран позначителен пад од 2,3 проценти, кој се должи на падот во…

 • Libra-та под лупа на европското тело за конкуренција

  Libra-та под лупа на европското тело за конкуренција

  Властите на пазарот на ЕУ ги истражуваат можните проблеми со планираното лансирање на криптовалутата Libra. Властите во ЕУ изразија загриженост дека Libra нелегално ќе ги исклучи…

 • Трамп има ,,ас во ракавот”: Ќе добиеме од ЕУ сè што бараме

  Трамп има ,,ас во ракавот”: Ќе добиеме од ЕУ сè што бараме

  Американскиот претседателот, Доналд Трамп, изјави дека од Европската унија ќе добие сè што бара затоа што има „адут во ракавите“ – воведување на царини на…

 • Германија денеска за првпат емитува 30-годишна обврзница со нула каматна стапка

  Германија денеска за првпат емитува 30-годишна обврзница со нула каматна стапка

  Германија денеска за првпат ќе емитува 30-годишна државна обврзница со каматна стапка од нула отсто. Продажбата на обврзницата, како што се очекува, ќе се реализира…

 • Само 13 отсто од интернет корисниците во земјава резервирале одмор онлајн, во ЕУ 50 проценти

  Само 13 отсто од интернет корисниците во земјава резервирале одмор онлајн, во ЕУ 50 проценти

  Половина од корисниците на интернет во Европската унија својот одмор или патување го резервирале онлајн. Најчесто тоа го направиле корисниците од Луксембург – 73 проценти,…

 • Сончево и топло до 38 степени

  Сончево и топло до 38 степени

  Времето денеска ќе биде сончево и малку потопло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе…