Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Иновацијата еден од најважните двигатели на економскиот раст

Време: 12:42

Датум: октомври 18, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Иновацијата е еден од најважните двигатели на економскиот раст во современите економии. Заштитата, пак, на иновациите, односно правата од интелектуална соспственост е исто така услов за развој на економијата преку зголемен број странски инвестиции, беше речено на денешната конференцијата „Трансфер на технологија и права на интелектуална сопственост во Република Македонија“, организирана по повод 25-годишнината од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост.

– Иновацијата е еден од најважните двигатели на економскиот развој во една земја, особено на среднорочен и долгорочен план. Истражувањата говорат дека бројот на директни странски инвестиции е во правопропорционален сосоднос со степенот на заштита на правата од интелектуална соспственост, однсно колку повеќе државата ги штити правата од индустриска сопственост, толку повеќе ќе може да смета на странски инвестиции, рече во обраќањето министерот за економија Крешник Бектеши.

За да се зборува за квалитетна промоција на иновациите и за соработката со останатите земји, според него, треба да има издржана правна и политичка рамка. Македонија, потенцира Бектеши, има регулатива хармонизирана со меѓународните стандарди, а тоа овозможува ефикасна заштита и поголема правна сигурност за странските компании и подобрување на инвестициската клима во земјата.

Жељко Топиќ, заменик претседател на Европскиот патентен завод смета дека воспостувањето на национален систем култура за интелектуална сопственост е значајно за растот на националната економија, заснован врз знаење и иновативност.

– Користењето и длабоко суштинско разбирање на патентниот систем и вредноста на патентите е главен предуслов за економски развој во една современа економија. Тие се силен потик за иновација и за комерцијализирање нови технологии, рече Топиќ.

Според него, информациите кои се содржат во патентите се стимул за натамошна иновација, бидејќи, како што рече, иновацијата носи нова иновација. Важно е тоа што, како што потенцира, иновацијата која е дел од истечените патенти станува јавно добро.

Директорот на ДЗИС Сафет Емрули информира дека пред Заводот се пријавени повеќе од 32 илјади трговски марки, 10 илјади патенти и над илјада пријави за индустриски дизајн. Регистрирани се, додаде тој, над 26 илади трговски марки, 9.000 патенти, а заштитени се неколку десетици географски називи од кои, како што рече, за пет е обезбедена и реализирана меѓународна заштита.

Емрули потенцира дека со повеќе реализирани проекти и преземени активности се овозможило машинско пребарување кое на нашите пронаоѓачи, бизнисмени и универзитети им дава можност за пристап до податоци од оваа област. Има, рече, неколку проекти за ширење информации за трговски марки и индустриски дизајн од Македонија што, како што рече, го зголемува нивниот углед во светот, но исто така, ја олеснува постапката за странските компании кои сакаат да бидат заштитени во Македонија да добијат информации во реално време за статусот на нивните апликации.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Трамп ја откажа делегацијата на Светскиот економски форум во Давос

  Трамп ја откажа делегацијата на Светскиот економски форум во Давос

  Претставниците на администрацијата на Трамп нема да отпатуваат на Светскиот економски форум во Давос овој месец, во контекст на делумната блокада на владата, пренесува „Брејтбарт“.…

 • Николовски на најголемиот светски саем за храна и земјоделство „Зелена недела“ во Берлин

  Николовски на најголемиот светски саем за храна и земјоделство „Зелена недела“ во Берлин

  Од денеска, па и наредните три дена министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, ќе биде во официјална посета на најголемиот светски саем за…

 • Облачно и ветровито, со услови за дожд

  Облачно и ветровито, со услови за дожд

  Времето денеска ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд, во Пелагонија со услови за замрзнат дожд. Ќе…

 • Aнѓушев и Дончев: Подобрена е соработката меѓу Македонија и Бугарија

  Aнѓушев и Дончев: Подобрена е соработката меѓу Македонија и Бугарија

  Подобрена е меѓусебната соработка и правиме конкретни чекори за уште поголеми економски придобивки за двете земји. Ваква е оценката на заменик-претседателот на Владата, Кочо Анѓушев,…

 • Германскиот извоз на оружје паднал за една четвртина

  Германскиот извоз на оружје паднал за една четвртина

  Извозот на германско оружје паднал во 2018 година речиси една четвртина во споредба со претходните години, соопшти германската влада. „Германската влада во 2018 година одобрила…

 • Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на пари за камати од ИПАРД-програмата

  Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на пари за камати од ИПАРД-програмата

  Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го продолжи рокот за аплицирање за поврат на средствата за камати за реализирани инвестиции по ИПАРД-програмата…

 • Гувернерката на НБРМ на Форумот на „Еуромани“: Kако носители на политики во Централна и Источна Европа треба да се фокусираме на натамошно подобрување на фундаментите на економиите во регионот

  Гувернерката на НБРМ на Форумот на „Еуромани“: Kако носители на политики во Централна и Источна Европа треба да се фокусираме на натамошно подобрување на фундаментите на економиите во регионот

  „Сите ние како носители на политики во Централна и Источна Европа треба да се фокусираме на елиминирање на структурните пречки за зголемување на потенцијалниот економски…

 • Дали ќе има зголемување на каматните стапки во еврозоната?

  Дали ќе има зголемување на каматните стапки во еврозоната?

  Европската централна банка најверојатно ќе започне да ги зголемува каматите во еврозоната во 2019-та година, и покрај не особено охрабрувачките макроекономски податоци за европската економија,…

 • МЗШВ: Рекордни 718 понуди за јавниот повик за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари

  МЗШВ: Рекордни 718 понуди за јавниот повик за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари

  Вкупно 718 понуди пристигнаа до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство за учество на јавниот повик за давање под закуп на земјоделско земјиште во државна…

 • „Стандард“: Европската енергетска мрежа минатата недела била на работ на крах

  „Стандард“: Европската енергетска мрежа минатата недела била на работ на крах

  Европската мрежа за снабдување со електрична енергија минатата недела била блиску до колапс, што можело да предизвика милиони домаќинства да останат без струjа, тврди виенскиот…