Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Глобалниот долг се зголеми на рекордни 182 илјади милијарди долари

Време: 11:02

Датум: октомври 10, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Нивото на глобалниот долг достигна рекордни 182 илјади милијарди долари во 2017-та година, зголемувајќи се за 50 отсто во текот на една деценија. Меѓутоа, сликата се чини дека е уште „помрачна“ кога се размислува за јавни средства, објави Меѓународниот монетарен фонд.

„ММФ“ го претстави својот шестмесечен фискален извештај со нова база на податоци, која покажува значително нето богатство стекнато во 31 земја кои формираат 61% од глобалното економско производство.

Средствата во овие земји се во вредност од околу 101 илјади милијарди долари, или два пати над нивниот БДП, со нешто повеќе од половина од средствата на јавните претпријатија, и само половина од средствата во природните ресурси, како што се нафтените или минералните ресурси.

„Кога владите ќе ја сфатат големината и природата на јавните средства, тие можат да почнат да ги менаџираат поефикасно“, се вели во извештајот на организацијата. „Потенцијалните придобивки од подобро управување со средствата се значајни“.

Фондот вели дека придобивките од приходите од нефинансиските јавни претпријатија и државните финансиски средства може да достигнат 3% од БДП-то секоја година, што е еквивалентно на годишните приходи од корпоративните даноци во развиените економии.

Во исто време ММФ нагласува дека во последните шест месеци се појавиле ризици пред глобалниот финансиски систем и тие можат да се зајакнат, ако притисокот на растечките пазари ескалира или глобалните трговски односи се влошат уште повеќе.

Фондот истакнува дека доколку банкарскиот систем бил зајакнат од регулаторите во деценијата од глобалната финансиска криза во 2008-та година, олеснувањата во финансиските услови придонесуваат за акумулација на пропусти, на пример високи нивоа на долгот или „прекумерните“ проценки на имотот.

Новите режими за спасување на банките, кои се дизајнирани да ги избегнат идните банкроти, во голема мера се непроверени.

„Краткорочните ризици за глобалната финансиска стабилност малку се зголемија“, велат од ММФ. „Севкупно, учесниците на пазарот се чини дека се безгрижни за ризикот од остри затегнувања на финансиските услови“, стои во соопштението.

Директорот за пазарите на капитал во „ММФ“, Тобиас Адријан изјави дека потенцијалните шокови за системот може да се случат во многу форми, на пример повисока од очекуваната инфлација, која ќе предизвика акутен скок на каматните стапки или „хаотично“ излегување на Велика Британија од Европската унија.

Моќта на влијанието од овие шокови ќе биде одредена од слабостите, вклучувајќи ги растечките нивоа на нефинансискиот долг кој сега надминува 250% од БДП-то, влошување на стандардите за отпишување надворешниот традиционален банкарски сектор и повисоките цени на средствата кои можат брзо да се намалат.

Брзото зголемување на долгот во Кина во последниве години, исто така, претставува загриженост, иако кинеските власти презедоа чекори за намалување на растот на долгот“, рече Тобиас.

Според извештајот на ММФ, економскиот раст јасно го достигна својот врв во некои големи економии, додека јазот помеѓу развиените и пазарите во развој се шири. ММФ во вторникот ја намали глобалната прогноза за раст, главно поради трговската војна меѓу САД и Кина и растечките финансиски тешкотии на пазарите во развој.

САД продолжи да расте силно и Федералните резерви ги зголемија каматните стапки по седми пат во последните осум квартали во септември. Берзите исто така се на рекордни нивоа.

Ова е спротивно на забавувањето во еврозоната и Јапонија. Економијата во Кина, исто така, покажува знаци на умерен раст, главно поради тензиите со САД.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Наместо помош за најсиромашните, поддршка за најбогатите. Економскиот институт Finance Think пресмета дека од мерката „Поврат на ДДВ“ најмногу ќар ќе имаат оние со највисоки…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Јавната недоверба кон вакцините значи дека светот презема чекор назад во борбата против смртоносните заразни болести кои можат да се спречат, предупредуваат експертите, пренесува BBC.…

 • Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје, во текот на месец јуни 2019 година, спроведе анализа за цените во роаминг кај четирите македонски оператори:…

 • Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки кои се надвор од мрежата ќе може да влезат во мрежата аптеки во Министерството за здравство и со…

 • ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  ,,Сакам добар однос со Кина и Русија”: Трамп потврди дека ќе се состане со Си Џинпинг и Владимир Путин следната недела

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека следната недела ќе се состане со рускиот претседател Владимир Путин на самитот Г20 во Јапонија. Трамп за американскиот…

 • Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Печалбарите за летно раздвижување на економијата и животот во Тетово

  Доаѓањето на печалбарите и иселениците во Тетово во текот на летните месеци е надеж за голем број трговци дека во текот на летото ќе имаат…

 • ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  ФЕД сигнализира намалување на каматните стапки

  Федералните резерви на САД (ФЕД) сигнализираа намалување на каматните стапки уште во јули, велејќи дека тие се подготвени да се борат против растечките глобални и…

 • Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

  Претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

  Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има појава…

 • Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Две европски држави ќе профитираат од трговската војна

  Франција и Германија се едни од ретките европски земји кои би можеле да профитираат од ескалацијата на трговската војна помеѓу САД и Кина, предупредуваат економистите…