Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Милијардер купи удел во Starbucks

Време: 10:31

Датум: октомври 10, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Фондот на Вилијам Акман добил удел од 1,1% од капиталот на „Starbucks“, информира „The Wall Street Journal“. Милијардерот го направи овој черкор, верувајќи дека гигантот ќе закрепне од заминувањето на долгогодишниот лидер Хауард Шулц.

Акман ја објави инвестицијата на неговиот фонд „Pershing Square Capital Management“ за време на конференцијата во Њујорк каде што тој се појави на сцената со ладниот чај на „Starbucks“.

Според него, во следните три години цената на компанијата може да се удвои, бидејќи во последно време постои пад, во позадина на промената на менаџментот, по најслабиот раст од очекуваното, како и намалените прогнози за наредните квартали.

Фондот на Акман купи 15,2 милиони акции по просечна цена од 51 долари за акција во последниве месеци. Тоа значи дека тој веќе има скромен профит, бидејќи вчера хартиите од вредност достигнаа цена од 57,71 долари.

За време на презентацијата Акман наведува дека и покрај планираното затворање на 150 локации на „Starbucks“ во САД во 2019-та година, постојат можности и за отворање на нови во Среден Запад и во јужните држави на земјата.

Основниот раст во следните години, според него, ќе дојде од Кина, каде инвеститорот очекува двојно побрз раст на продажбата, отколку за компанијата како целина.

Токму таму компанијата се очекува да го удвои својот број на објекти до 6.000 во наредните 4 години, но многу се залага и на партнерството со „Ele.me“ на „Alibaba“, преку која ќе се увезат храна и пијалоци во најбројната држава во светот.

Акман е познат со своите инвестиции и во неколку компании од сферата на „фаст фуд“ индустријата, како акциите на „Restaurant Brands International Inc.“, која го поседува „Burger King“, како и „Chipotle Mexican Grill“, кои пријавиле раст од 70 и 55%, откако тој ги објави вложувањата во нив.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Виталиа која веќе 25 години носи здрави производи на македонскиот и светскиот пазар, овојпат разви бар со мастиха за грчкиот пазар. Она што е интересно…

 • Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италијанските власти ги казнија авиокомпаниите „Ryanair“ и „Wizz Air“ за нивната нова политика за кабински багаж. Првата компанија ќе мора да плати 3 милиони евра,…

 • Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Британската банка „Barclays“ објави понизок профит во вредност од 3,5 милијарди фунти во 2018-та година, но сепак тоа ги израдува инвеститорите. Кредиторот има ветено пари,…

 • Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Американската технолошка компанија „Apple“ заедно со инвестициската банка „Goldman Sachs“ ќе создадат кредитна картичка, која ќе биде пуштена оваа пролет, соопшти „CNBC“. Таа ќе биде…

 • Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Втората по големина компанија за реосигурување во светот, „Swiss Re“ не успеа да генерира доволно висок профит во минатата година поради многуте природни катастрофи. Таа…

 • „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и уште неколку други големи компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб“ откако еден видеоблогер изрази загриженост дека педофилите ја користат платформата за размена…

 • Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Друштвото со своето работење во даванаесетте месеци од 2018 година од пружените хотелски и ресторански услуги како основна дејност како и од други споредни дејности…

 • Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  „Wix.com“, која им помага на малите бизниси да ги создаваат и управуваат со сопствените веб-страници, објавија дека приходите од четвртиот квартал се зголемени повеќе отколку…

 • Алкалоид потпиша нов Меморандум за соработка за програмата за практикантство со уште два факултети при УКИМ: Медицинскиот и Технолошко–металуршкиот

  Алкалоид потпиша нов Меморандум за соработка за програмата за практикантство со уште два факултети при УКИМ: Медицинскиот и Технолошко–металуршкиот

  Со цел да се поттикне развојот на креативноста кај студентите, нивното лично и професионално профилирање како и подготвеноста за соочување со идни професионални предизвици „Алкалоид…

 • Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Пораст  на бројот на корисници на широкопојасен интернет и IPTV услугите Нето добивката бележи раст од 2,5 отсто Македонски Телеком бележи позитивни трендови во работењето…