Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Милијардер купи удел во Starbucks

Време: 10:31

Датум: октомври 10, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Фондот на Вилијам Акман добил удел од 1,1% од капиталот на „Starbucks“, информира „The Wall Street Journal“. Милијардерот го направи овој черкор, верувајќи дека гигантот ќе закрепне од заминувањето на долгогодишниот лидер Хауард Шулц.

Акман ја објави инвестицијата на неговиот фонд „Pershing Square Capital Management“ за време на конференцијата во Њујорк каде што тој се појави на сцената со ладниот чај на „Starbucks“.

Според него, во следните три години цената на компанијата може да се удвои, бидејќи во последно време постои пад, во позадина на промената на менаџментот, по најслабиот раст од очекуваното, како и намалените прогнози за наредните квартали.

Фондот на Акман купи 15,2 милиони акции по просечна цена од 51 долари за акција во последниве месеци. Тоа значи дека тој веќе има скромен профит, бидејќи вчера хартиите од вредност достигнаа цена од 57,71 долари.

За време на презентацијата Акман наведува дека и покрај планираното затворање на 150 локации на „Starbucks“ во САД во 2019-та година, постојат можности и за отворање на нови во Среден Запад и во јужните држави на земјата.

Основниот раст во следните години, според него, ќе дојде од Кина, каде инвеститорот очекува двојно побрз раст на продажбата, отколку за компанијата како целина.

Токму таму компанијата се очекува да го удвои својот број на објекти до 6.000 во наредните 4 години, но многу се залага и на партнерството со „Ele.me“ на „Alibaba“, преку која ќе се увезат храна и пијалоци во најбројната држава во светот.

Акман е познат со своите инвестиции и во неколку компании од сферата на „фаст фуд“ индустријата, како акциите на „Restaurant Brands International Inc.“, која го поседува „Burger King“, како и „Chipotle Mexican Grill“, кои пријавиле раст од 70 и 55%, откако тој ги објави вложувањата во нив.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нова Телеком продавница во зградата Флатирон во Кисела Вода

  Нова Телеком продавница во зградата Флатирон во Кисела Вода

  На денот на отворањето, одредени модели мобилни телефони со Договор во Доверба 24 се намалени до 50 отсто Македонски Телеком денеска ја отвори новата продавница…

 • Подарете пакетче слатка среќа!

  Подарете пакетче слатка среќа!

  “Да знаат децата во Јужна Америка какви слатки се произведуваат во Македонија извесно е дека и тие ќе побараат каде е Виница на географската карта.…

 • Standard Chartered ќе затвора работни места во ОАЕ

  Standard Chartered ќе затвора работни места во ОАЕ

  Британската банка „Standard Chartered“ ќе затвора голем број работни места во своето „Одделение за банкарство на мало“ во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), како дел од…

 • Cashback World едукација: Како да станете член на Cashback World

  Cashback World едукација: Како да станете член на Cashback World

  Сакате да пазарувате со предности и бројни придобивки? Сакате да добиете повеќе кај над 120.000 Трговски Партнери ширум целиот свет? Нема проблем! Сè што треба…

 • Дали Германија е подготвена за спојување на Deutsche Bank и Commerzbank?

  Дали Германија е подготвена за спојување на Deutsche Bank и Commerzbank?

  Германското Министерство за финансии е подготвено да го организира спојувањето меѓу „Deutsche Bank“ и „Commerzbank“, соопштува „Bloomberg“. Биле разгледани различни сценарија, вклучувајќи и такво во…

 • Италија го казни „Фејсбук“ со 10 милиони евра

  Италија го казни „Фејсбук“ со 10 милиони евра

  Италијанската агенција за заштита на конкурентноста го казни „Фејсбук“ со 10 милиони евра. Агенцијата ја казни компанијата поради продажба на податоците на корисниците. Агенцијата смета дека…

 • Amazon размислува да отвори роботизирани продавници на американските аеродроми

  Amazon размислува да отвори роботизирани продавници на американските аеродроми

  Гигантот во онлајн трговијата „Amazon“ ја разгледува можноста да отвори продавници без касиери и продавачи на аеродромите во САД, посочуваат документи и извор, запознаен со…

 • Кинези ја купуваат финската Amer Sport за 4,6 милијарди евра

  Кинези ја купуваат финската Amer Sport за 4,6 милијарди евра

  Конзорциумот предводен од кинеската компанија „Anta Sports“ упатил понуда за купување на финската компанија „Amer Sport“, оценувајќи ја на 4.6 милијарди евра, соопштуваат од кинеските…

 • На директорката на “Huawei” и се заканува долгогодишна казна затвор

  На директорката на “Huawei” и се заканува долгогодишна казна затвор

  Финансискиот директор и потпретседател на “Huawei” Менг Вангжу и се заканува долгогодишна казна затвор. Таа се соочува со обвиненија за измама и кршење на американските…

 • Американскиот Универзитет во Бугарија ги подготвува студентите за идните предизвици со дипломи акредитирани во САД и ЕУ

  Американскиот Универзитет во Бугарија ги подготвува студентите за идните предизвици со дипломи акредитирани во САД и ЕУ

  Потенцијални и сегашни студенти, професори и голем број гости вчера во хотелот „Стоун бриџ“ во Скопје присуствуваа на настан во организација на Американскиот универзитет во…