Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Oва е првиот хардвер од Facebook (видео)

Време: 14:27

Датум: октомври 9, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Facebook“ штотуку го прикажа својот прв хардвер. Уредот е наменет за видео четување и доаѓа во две верзии кои се нарекуваат „Portal“ и „Portal Plus“.

„Portal“ изгледа како таблет компјутер, но на корисниците им нуди многу подобро искуство во работата во однос на постоечките таблети и паметни телефони.

Основата на комуникацијата преку „Portal“ претстсавува „Facebook Messenger“, со чија помош се примаат и остваруваат повици, а тука е и паметниот асистент на „Amazon“, „Alexa“.

Една од главните особини, по која „Portal“ се разликува од другите уреди и апликации за комуникација, е можноста за автоматско зумирање кое потоа ги следи корисници додека се поместуваат и движат, трудејќи се секогаш да се фокусира централно со цел најдобро да се видат.

Двата „Portal“ уреди се конструирана така да би требало да се користат од оддалеченост од 1,5 до 3 метри, што е многу подалеку за видео повиците од останатите уреди.

Уредите користат камери со сензори од 12 мегапиксели, кој покриваат агол од 140 степени, што претставува шриок агол кој овозможува зумирање во движење и без големо рефокусирање.

Кога е активиран „SmartCamera“ режимот на работа, уредот автоматски го променува кадарот на сликање со цели и другите луѓе, кои во меѓувреме ќе влезат во кадарот, да се најдат во истиот. Тогаш, соговорникот од „другата страна“ со обично тапкање по лицето на повеќе лица на екранот, може поблиску да ја следи одредената лично на која уредот ќе се фокусира.

„Portal“ на корисниците им нуди многу графички опции и комични ефекти кои можат да додат лица на луѓе кои преку него комуницираат. Исто така, за време на комуникацијата е можно да се користи и музика од сервисите „Spotify“ или „Pandora“, пишува „BBC“.

Поголемиот, „Portal Plus“ има екран од 15,6-инчи во резолуција од 1080p, која може да се ротира на постољето и се користи во вертикална и хоризонтална положба. Неговата цена е 349 долари. Помалиот модел, „Portal“ има екран со дијагонала од 10,1-инчи, резолуција од 720p и малку послаби звучници. Цената на овој уред е 199 долари.

Покрај споменатото, целиот друг хардвер во двата уреди е индентичен.

„Portal“ и „Portal Plus“ во продажба во САД ќе се најде во ноември. „Facebook“ планира уреди да ги пушти во продажба и на другите пазари, но се уште не е соопштено каде и кога.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Златото руши рекорди

  Златото руши рекорди

  Цената на златото порасна за време на тргувањето во Азија, откако американската Управа на федерални резерви (FED) “ја отвори вратата” за понатамошно намалување на каматните…

 • Првиот 5G iPhone пристигнува во 2020 година

  Првиот 5G iPhone пристигнува во 2020 година

  Еден од најсигурните извори на информации за Apple уредите, познатиот аналитичар Минг-Чи Куо, тврди дека првиот 5G iPhone ќе се појави во 2020 година. Веќе…

 • Западните санкции Русија ја чинеа 50 милијарди, а ЕУ 240 милијарди долари

  Западните санкции Русија ја чинеа 50 милијарди, а ЕУ 240 милијарди долари

  Западните санкции ја чинеле Русија 50 милијарди долари, а ЕУ 240 милијарди долари од 2014 година, изјавил рускиот претседател Владимир Путин за време на годишната…

 • Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Поврат на ДДВ – најголем ќар за најбогатите

  Наместо помош за најсиромашните, поддршка за најбогатите. Економскиот институт Finance Think пресмета дека од мерката „Поврат на ДДВ“ најмногу ќар ќе имаат оние со највисоки…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Пристигнува најбрзиот полнач за мобилни телефони во светот

  Пристигнува најбрзиот полнач за мобилни телефони во светот

  Конкуренцијата во областа на брзите полначи станува се поостра. Иако би можело да се каже дека достигнавме ниво каде што брзините на полнење се доста…

 • Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Недовербата во вакцините претставува “глобална криза”

  Јавната недоверба кон вакцините значи дека светот презема чекор назад во борбата против смртоносните заразни болести кои можат да се спречат, предупредуваат експертите, пренесува BBC.…

 • Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Компаративна анализа на понудата на цените за роаминг

  Институтот за развој на електронски комуникации ИНРЕКОМ Скопје, во текот на месец јуни 2019 година, спроведе анализа за цените во роаминг кај четирите македонски оператори:…

 • Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки може да влезат во мрежата во МЗ

  Од 1 јануари 2020 година сите аптеки кои се надвор од мрежата ќе може да влезат во мрежата аптеки во Министерството за здравство и со…

 • САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  САД започнаа истрага против Deutsche Bank поради перење пари

  Deutsche Bank се најде во проблеми поради можните пропусти со перење пари. Федералната влада на САД истражува дали Deutsche Bank постапила во согласност со законите за…