Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,997.21 2.49%    GRNT 860.00 3.42%    KMB 5,200.05 -0.07%    MPT 62,913.00 1.19%    OKTA 4,656.38 -0.08%    PPIV 41,102.00 0%    RMDEN10 98.00 -1.8%    RMDEN17 98.30 0%    SBT 2,350.00 -6%    SKP 54,000.00 0%    STB 1,012.09 -0.05%    TEL 290.00 0%    TKVS 5,350.00 -0.03%    TNB 15,499.05 -0.01%    UNI 2,067.06 -2.95%    

Renault претстави беспилотен автомобил во Париз (фото+видео)

Време: 12:33

Датум: октомври 6, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

На својот домашен саем за автомобил во Париз, „Renault“ го покажа луксузниот беспилотен „EZ-Ultimo“. Според дизајнот на производителот, хотелите или авиокомпаниите би можеле да го обезбедат овој тип на транспорт на своите клиенти.

Се разбира, „EZ-Ultimo“ е се уште само концепт – тој ја завршува тројката од прототипови, развиени од француската марка за демонстрација на иднината на градскиот јавен транспорт. Во март „Renault“ го претстави роботскиот автомобил „EZ-Go“, кој е наменет за „каршеринг“ и за такси, а во септември Французите го зголемија семејството на беспилотни автомобили со „EZ-Pro“ за испорака на товар.

„EZ-Ultimo“, сепак, цели кон сосема поинаква публика – клиенти на скапи хотели, одморалишта и авиокомпании.

Должината на превозното средство е 5,7 метри, а ширината е 2,2 метри. За споредба, кај новиот „Rolls-Royce Phantom“ овие бројки се соодветно 5,76 и 2 метри. Во кабината на „Renault EZ-Ultimo“ може да се влезе преку широка автоматска врата на десната страна. Внатре има софа и фрижидер, а се користи мермер, кожа и дрво.

„Renault EZ-Ultimo“ има комплетна шасија и само еден мотор монтиран на предната оска. Моќта на концептот и неговата километража не се споменуваат. Автопилотот е четврто ниво од петте можни. Тоа значи дека во некои случаи може да бара вмешаност на човек, за што во прототипот се оставени шофершајбната и екран наместо вообичаените уреди.

Како што е наведено неодамна, компанијата планира да лансира автономни автомобили на пазарот во 2022-та година Сепак, од „Renault“ не прецизираа кој од трите прикажани досега прототипи од серијата „EZ“ ќе биде првиот пуштен во сериско производство.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

  Гладни за секоја кривина: Претставени новиот Porsche 718 Spyder и 718 GT4

  Семејството 718 ги поздравува новите членови: со новиот 718 Spyder и 718 Cayman GT4, Porsche воведува два посебно емотивни и моќни модели подготвени да го…

 • Huawei планира до 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција

  Huawei планира до 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција

  Huawei има намера најдоцна во 2022 година да претстави автомобил кој самостојно ќе вози со помош на вештачка интелегенција. Компанијата Huawei работи со европски, јапонски и…

 • Tesla има спремен дизајн за авто-подморница

  Tesla има спремен дизајн за авто-подморница

  На годишниот состанок на акционерите на компанијата Tesla, кој бил одржан вчера, Илон Маск одговарал на прашања. Меѓу стандардните прашања за новите модели (прототип на…

 • Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите(фото)

  Новиот T-Cross доби пет ѕвезди во Euro NCAP тестовите(фото)

  Не може да биде подобар. Најновиот член на семејството Volkswagen сега се закити со пет ѕвезди. Новиот T-Cross извонредно се покажа во реномираниот тест за…

 • Како брзо да го разладите автомобилот во текот на голема топлина

  Како брзо да го разладите автомобилот во текот на голема топлина

  Седењето во пеколно топол автомобил не само што е многу непријатно, туку може да биде опасно за здравјето. Без разлика дали имате клима уред или…

 • БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

  БМВ се спојува со Јагуар ланд ровер

  Германската компанија БМВ се спојува со најголемиот произведувач на автомобили во Велика Британија, Јагуар ланд ровер (ЈЛР), пишува лондонски „Гардијан“. Гигантите се одлучија да го…

 • Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер

  Рено ги одложи разговорите за соединување со Фиат Крајслер

  Француската автомобилска компанија „Рено“ денеска ги одложи разговорите за соединување со италијанско – американската компанија „Фиат Крајслер“ (ФЦА), иако Управниот одбор на „Рено“ вчера, по…

 • Новиот Rolls Royce во чест на првиот прекуокеански лет

  Новиот Rolls Royce во чест на првиот прекуокеански лет

  Rolls Royce неодамна го претстави новиот модел Rolly Royce Wraith Eagle VIII, во чест на првиот непрекинат прекуокеански лет и хероите кои имале доволна одлучност и…

 • FT: Nissan ќе биде воздржан на гласањето за спојување со Fiat

  FT: Nissan ќе биде воздржан на гласањето за спојување со Fiat

  Двајцa претставници на Nissan во одборот на директори на Renault групата ќе бидат воздржани за време на гласањето по предлогот за спојување на францускиот производител и…

 • Преполовено производството на автомобили во Британија

  Преполовено производството на автомобили во Британија

  Производството на автомобили во Велика Британија во април било речиси преполовено, бидејќи фабриките се обидувале да се справат со неизвесните последици од Брегзит. Иако Европската…