Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Nintendo планира нова верзија на Switch за 2019-та?

Време: 11:36

Датум: октомври 6, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Јапонската технолошка компанија „Nintendo“ планира да ја објави новата верзија на својата играчка конзола „Switch“ во следната година за да го задржи моментумот на продажба на уредот. Ова е објавено од добавувачите и други извори на „Wall Street Journal“ кои се запознаени со плановите на компанијата.

Продажбата на „Switch“, кој беше претставен во март 2017-та година, се уште е голема, но уредот веќе не носат такви изненадувања како оние што ги видовме во првата година од воведувањето на пазарот.

Обновувањето на „Switch“ сугерира дека компанијата дејствува брзо за да се осигура дека нејзиниот предводник нема да ја изгуби својата конкурентност.

„Nintendo“ се уште дебатира за тоа што ќе вклучат новите хардверски и софтверски функции и како ќе влијаат на цената, велат извори кои се запознати со ова прашање.

Една од опциите е да се подобри екранот, коментираат тие. Тековниот „Switch“ користи низок „LCD“ екран, без некои технологии кои се стандардни за последните „LCD“ дисплеи на паметните телефони.

Подобрувањето на дисплејот со овие технологии ќе го направат полесен, потенок и енергетски поефикасен. Сепак, уредот не се очекува да пристигне со „OLED“ панел кој се користи во серијата „iPhone X“ на „Apple“.

„Nintendo“ сака да ја претстави новата конзола во втората половина од 2019-та година, велат изворите.

Портпаролот на јапонскиот гигант одби да коментира во врска со ова прашање.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • УЈП во Аеродром ќе работи до 18 часот

  УЈП во Аеродром ќе работи до 18 часот

  Канцеларијата на Управата за јавни приходи (УЈП) во општина Аеродром почнувајќи од денеска до крајот на година ќе работи до 18 часот. Од УЈП соопштија…

 • Велика Британија може еднострано да се повлече од Брегзит

  Велика Британија може еднострано да се повлече од Брегзит

  Европскиот суд на правдата пресуди дека Обединетото Кралство може еднострано да ја повлече својата одлука за напуштање на Европската унија. Пресудата беше објавена пред утрешните…

 • Каде згреши Емануел Макрон?

  Каде згреши Емануел Макрон?

  Политика на францускиот претседател не успеа поради тоа што е лоша, регресивна политика, која најсилно ги погоди најсиромашните. Францускиот претседател Емануел Макрон нема да ја…

 • Лоши навики кои ги „убиваат“ бубрезите

  Лоши навики кои ги „убиваат“ бубрезите

  Докажано е дека здравјето на бубрезите е од клучно значење за здравјето на коските, бидејќи бубрезите филтрираат токсини кои ги прават коските послаби со стареењето.…

 • Трамп го зголемува буџетот за војската кога се најавува штедење во сите други сектори

  Трамп го зголемува буџетот за војската кога се најавува штедење во сите други сектори

  Американскиот претседател, Доналд Трамп, го поддржа планот според кој од Конгресот треба да се побараат 750 милијарди долари за војниот буџет за следната година, изјави…

 • Милвоки победник во дербито на Источната конференција (видео)

  Милвоки победник во дербито на Источната конференција (видео)

  Дербито на Истокот помеѓу Торонто и Милвоки донесе гостинска победа за Бакси, кои се вратија на победничките патеки, по неуспехот на домашен терен против шампионот…

 • Оваа недела би можела да биде клучна за брегзитот

  Оваа недела би можела да биде клучна за брегзитот

  Неделава би можела да биде клучна за судбината на брегзитот – во Брисел ќе има средба на челниците на земјите-членки, а во Стразбур ќе се…

 • Италија го казни „Фејсбук“ со 10 милиони евра

  Италија го казни „Фејсбук“ со 10 милиони евра

  Италијанската агенција за заштита на конкурентноста го казни „Фејсбук“ со 10 милиони евра. Агенцијата ја казни компанијата поради продажба на податоците на корисниците. Агенцијата смета дека…

 • САД најголем производител на оружје во светот, Русите ги поминаа Британците

  САД најголем производител на оружје во светот, Русите ги поминаа Британците

  САД остануваат убедливо најголемиот производител и продавач на оружје во светот, се наведува во најновиот извештај на Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот. Во…

 • Облачно со температура до 10 степени

  Облачно со температура до 10 степени

  Времето ќе биде претежно облачно, уште од ноќта најпрвин на северозападот, а потоа и претпладне во поголемиот дел од земјата со повремени врнежи од дожд…