Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Најстариот активен торент-фајл наполни 15 години

Време: 16:55

Датум: октомври 4, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Торент-датотеките одамна станаа омилено средство за онлајн корисниците, односно веќе речиси две децении се користат за споделување фајлови. Меѓу нив има и такви кои во сајбер-просторот успеваат да се задржат прилично долго, па TorrentFreak неодамна објави дека најстариот фајл од овој тип прослави 15 години од постоењето. Станува збор за торент од краток филм кој се базира на култната трилогија „Матрикс“ и го носи името „Фаниматрикс“.

Во 2003 година филмот бил направен од група пријатели од Нов Зеланд, кои со буџет од само 800 долари го завршиле проектот за девет дена. Себастијан Каи Фрост, задолжен за ИТ во рамките на овој мини филмски проект, изјавил дека успеале конечниот фајл да го намалат на 150 мегабајти, односно дека хостингот бил премногу скап во тоа време, па така набрзо дознале за сервисот „Бит торент“, на кој фајлот го поставиле на 28 септември 2003 година.

Фајлот потоа била преземен 70 000 пати за само една недела. Така, филмската екипа во текот на годините заштедила околу 550 илјади долари, кои досега би ги потрошила на хостинг, благодарение на „Бит торент“, кој оттогаш го чува нивниот дебитантски труд.

Затоа Фрост планира да ја освежи веб-страницата на филмот и на неа да го постави торентот, со цел тој што е можно подолго да се задржи во интернет-просторот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Виталиа која веќе 25 години носи здрави производи на македонскиот и светскиот пазар, овојпат разви бар со мастиха за грчкиот пазар. Она што е интересно…

 • Германија забележа рекорден буџетски вишок петта година по ред

  Германија забележа рекорден буџетски вишок петта година по ред

  И покрај големиот број проблематични сигнали за состојбата на најголемата европска економија, германската влада забележа рекорден буџетски суфицит од 58 милијарди евра (65,8 милијарди долари)…

 • Реал Мадрид е 1.000 дена на покривот на Европа (видео)

  Реал Мадрид е 1.000 дена на покривот на Европа (видео)

  Фудбалскиот клуб, Реал Мадрид одбележува несекојдневен јубилеј, точно 1.000 дена е фудбалски шампион на Европа. Кралскиот клуб во претходниот период испишува историја во европскиот фудбал…

 • Бабоски: Исплатени 16 милиони евра субвенции за сточарство

  Бабоски: Исплатени 16 милиони евра субвенции за сточарство

  Шестнаесет милиони евра за субвенции исплатени се за одгледувачите на обележани грла кози, овци, говеда и несилки. Изминатите денови заедно со исплатата на средствата за…

 • ЕУ бара 3,8 милиони нови работници, само во Германија повеќе од милион

  ЕУ бара 3,8 милиони нови работници, само во Германија повеќе од милион

  Европската Унија бара три милиони и 800 илјади работници, најмногу медицински лица, експерти и квалификувани работници од металната индустрија, како и лица на сферата на…

 • Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италијанските власти ги казнија авиокомпаниите „Ryanair“ и „Wizz Air“ за нивната нова политика за кабински багаж. Првата компанија ќе мора да плати 3 милиони евра,…

 • Жрепка за ЛЕ: Адеми со Динамо на мегдан со Бенфика, дербито е Интер – Ајнтрахт

  Жрепка за ЛЕ: Адеми со Динамо на мегдан со Бенфика, дербито е Интер – Ајнтрахт

  Предмалку во Нион, Швајцарија, беа извлечени двојките за осминафиналето во второто по квалитет фудбалско натпреварување на Стариот Континент, Лига Европа. Според репутацијата на тимовите, се…

 • Град Скопје домаќин на вториот светски конгрес на претприемачи

  Град Скопје домаќин на вториот светски конгрес на претприемачи

  По повод вториот светски конгрес на претприемачи, кој ќе се одржи во Скопје, во втората половина на октомври 2019 година, делегацијата на светскиот конгрес на…

 • Volvo S60 тргна за Европа од Америка

  Volvo S60 тргна за Европа од Америка

  „Volvo“ започна од САД да го извезува новиот „S60“, кој се произведува во фабриката во Јужна Каролина. Првите прмиероци од новата генерација на лимузината на…

 • Opel се фокусира на рели со ADAM и следната Corsa

  Opel се фокусира на рели со ADAM и следната Corsa

  Одлична традиција: Opel останува лојален на мотоспортот Европски шампионат во рели: следната Opel Corsa како R2 достапна на крајот на 2020 година Риселсхајм. Opel останува…