25 јули, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОПочина македонската фудбалска легенда Благоја Истатов

Почина македонската фудбалска легенда Благоја Истатов

Легендарниот македонски голман Благоја Истатов почина денеска во 71. година од животот.

Истатов целиот свој живот го посвети на фудбалот. Негов матичен клуб е Беласица, а настапуваше и за Победа од Прилеп, белградски Партизан и Утрехт од Холандија.

Беше дел и од поранешната југословенска репрезентација.

По завршувањето на фудбалската кариерата се посвети на тренерската работа. Во еден период работеше со голманите од македонската репрезентација, а потоа се вклучи во работата на ФФМ како член на Управниот одбор.

Се уште не е објавено кога и каде ќе биде погребан Благоја Истатов.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП