Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

“AI” претставува поголема закана од терористичките напади

Време: 12:19

Датум: септември 7, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Ставовите кон вештачката интелигенција се различни, и додека некои тврдат дека напредната AI(Artificial Intelligence) технологија за човештвото ќе донесе само напредок, некои се подготвуваат да се вратат во пред-технолошкото време. Последната дискусија се одржа во Велика Британија, каде што некои експерти за вештачка интелигенција гледаат поголема опасност од глобалното затоплување, терористички напади или отпорност на антибиотици.

Поточно, се работи за тоа што побрзиот технолошки напредок не остава многу време за донесување на закони со кои би се ограничиле можностите кои ги има вештачката интелигенција, па стравувањата најчесто се поврзани со верувањето дека AI системите во одреден момент ќе почнат да ја преземаат работата од луѓето . Експертите предупредуваат дека не е доволно истражена оваа област, како и прашањето на безбедноста, па дебатата на овие прашања стана една од најважните теми кога говориме за иднината.

Наместо да разговараат за климатските промени, или зголемување на глобалната сиромаштија, меѓународните експерти од различни области се повеќе се свртуваат кон вештачка интелигенција, бидејќи тие веруваат дека ова ќе влијае врз сите други прашања. Како еден од аргументите се наведува вмешаноста на руските хакери за изборите во САД во 2016 година, бидејќи тој настан ја зголеми недовербата на граѓаните, како и кај експертите каде се подигна прашањето на кој начинот напаѓачите ќе се спречат во иднина да не напднат некој систем и да ја преземат контролата врз животите на граѓаните.

Четвртата индустриска револуција е веќе тука, во иднина да се роботи и AI, кои се нејзините главни точки, доста напредуваа во последниве години, па многумина сметаат дека работите се движат премногу брзо, и без соодветна рамка, која е основа на сите жестоки дебати, и причина да заборавиме на другите проблеми на планетата и на човештвото.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дизајнерската компанија „Орла Кили“ го затвори бизнисот

  Дизајнерската компанија „Орла Кили“ го затвори бизнисот

  Дизајнерката на модни парчиња и предмети за домаќинство Орла Кили најави дека ги затвора сите продавници, како и веб-страницата поради голем пад во профитот. Орла…

 • Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

  Тевдовски: Инвестициите во Албанија и Бугарија забележаа сериозен раст откако земјите влегоа во НАТО

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба…

 • Низ Скопје помина конвој на електрични возила

  Низ Скопје помина конвој на електрични возила

  Новите технологи во мобилноста веќе се присутни во нашата држава, но треба да најдеме сили да станат подостапни за граѓаните преку директни субвенции од власта.…

 • Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

  Визбегово ќе добие водовод и канализација, најави Сугарески

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска оствари посета на индустриската зона Визбегово во општина Бутел, каде го најави почетокот на проектот за изградба…

 • За успех во кариерата овие вештини се неопходни

  За успех во кариерата овие вештини се неопходни

  Со што и да се занимавате потребно е да го совладате следниот список со вештини… Критики Кога-тогаш ќе морате да научите да ги прифаќате критиките.…

 • Nestle може да се раздели со бизнисот за производи за кожа

  Nestle може да се раздели со бизнисот за производи за кожа

  „Nestle“ соопшти дека ги испитува стратешките опции за бизнисот со производи за кожата, истакнувајќи дека делот што некогаш се го сметале како „ѕвезда“ која ќе…

 • Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

  Катастарски услуги за фирмите и институции само електронски од 1 октомври

  Агенцијата за катастар на недвижности ја пушти во функција надградената апликација „еКат шалтер“ преку која геодетските фирми, министерствата, општините, банките, нотарите и извршителите ќе можат електронски…

 • Вештачката интелигенција ќе овозможи комуникација меѓу луѓето и животните

  Вештачката интелигенција ќе овозможи комуникација меѓу луѓето и животните

  Фантазијата за комуникација со животни постои одамна, особено од пред 50 години, кога доктор Дулитл првпат се појави во Холивуд. Експертите сега веруваат дека тоа…

 • Македонската филхармонија свечено ја почнува новата сезона со концертот „Ново утро“

  Македонската филхармонија свечено ја почнува новата сезона со концертот „Ново утро“

  На 27 септември (четврток) во 20 часот, ќе се случи свеченото отворање со концертот под наслов „Ново утро“, на кој ќе настапи врвниот пијанист од…

 • ЕУ го губи трпението за „Фејсбук“

  ЕУ го губи трпението за „Фејсбук“

  Еврокомесарката за правда, Вера Јурова, на американскиот медиумски гигант „Фејсбук“ му даде рок до крајот на годината да постапи по регулативите за заштита на потрошувачите…