Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.04%    FERS 77,000.00 0%    GRNT 850.37 0.04%    KMB 5,328.59 0.08%    MPOL 350.00 -7.16%    MPT 62,486.29 -0.02%    OHB 6,090.00 0.02%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,094.20 1.81%    STIL 104.61 -0.37%    TNB 15,900.35 0.64%    TTK 1,328.38 2.18%    

“AI” претставува поголема закана од терористичките напади

Време: 12:19

Датум: септември 7, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Ставовите кон вештачката интелигенција се различни, и додека некои тврдат дека напредната AI(Artificial Intelligence) технологија за човештвото ќе донесе само напредок, некои се подготвуваат да се вратат во пред-технолошкото време. Последната дискусија се одржа во Велика Британија, каде што некои експерти за вештачка интелигенција гледаат поголема опасност од глобалното затоплување, терористички напади или отпорност на антибиотици.

Поточно, се работи за тоа што побрзиот технолошки напредок не остава многу време за донесување на закони со кои би се ограничиле можностите кои ги има вештачката интелигенција, па стравувањата најчесто се поврзани со верувањето дека AI системите во одреден момент ќе почнат да ја преземаат работата од луѓето . Експертите предупредуваат дека не е доволно истражена оваа област, како и прашањето на безбедноста, па дебатата на овие прашања стана една од најважните теми кога говориме за иднината.

Наместо да разговараат за климатските промени, или зголемување на глобалната сиромаштија, меѓународните експерти од различни области се повеќе се свртуваат кон вештачка интелигенција, бидејќи тие веруваат дека ова ќе влијае врз сите други прашања. Како еден од аргументите се наведува вмешаноста на руските хакери за изборите во САД во 2016 година, бидејќи тој настан ја зголеми недовербата на граѓаните, како и кај експертите каде се подигна прашањето на кој начинот напаѓачите ќе се спречат во иднина да не напднат некој систем и да ја преземат контролата врз животите на граѓаните.

Четвртата индустриска револуција е веќе тука, во иднина да се роботи и AI, кои се нејзините главни точки, доста напредуваа во последниве години, па многумина сметаат дека работите се движат премногу брзо, и без соодветна рамка, која е основа на сите жестоки дебати, и причина да заборавиме на другите проблеми на планетата и на човештвото.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Huawei излегува од криза: Вложува три милијарди долари во Италија

  Huawei излегува од криза: Вложува три милијарди долари во Италија

  Извршниот директор на Huawei во Италија Томас Миао, изјави денеска дека кинескиот гигант планира да инвестира 3,1 милијарда долари во таа европска земја. Тие инвестиции…

 • Внимавајте ова се топ 5 десерти за летово

  Внимавајте ова се топ 5 десерти за летово

  Знаеме дека во летниот период сите сакаме да изгледаме убаво и се трудиме да ги намалиме вишокот на килограми, но сепак слатките задоволства некако идат…

 • Благодарение на одличниот дизајнер, погледнете како би изгледал ретро iPhone (фото/видео)

  Благодарение на одличниот дизајнер, погледнете како би изгледал ретро iPhone (фото/видео)

  Што би се случило во Apple наместо различниот дизајн за првиот iPhone да одлучиле да направат нешто што би било во стил со нивните постоечки…

 • Сава пензија плус одбележува 10 години доброволно пензиско осигурување во Македонија

  Сава пензија плус одбележува 10 години доброволно пензиско осигурување во Македонија

  Повеќе од 10 илјади членови и повеќе од 14 милиони евра средства под управување за 10 години работа на доброволниот пензиски фонд*. Друштвото за управување…

 • Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

  Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

  Вложувањето во енергетска ефикасност односно не е трошок туку инвестиција која на среден а особено на долг рок резултира со сериозни заштеди. Новите прозори и…

 • Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

  Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

  Некои политичари и учесници на пазарот веруваат дека американскиот долар е премногу силен во споредба со неговите ривали. Сега постои уште еден индикатор: Бургерот. Економскиот…

 • Фрлена када на дното на Охридското Езеро

  Фрлена када на дното на Охридското Езеро

  Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро помеѓу Срјшче и Мостот на желбите. Фотографијата е направена на…

 • Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Бил Гејтс откри што тоа Стив Џобс го има што тој го нема ( а не е креативност)

  Имаше големи разлики меѓу Стив Џобс и Бил Гејтс, што се однесува до самата работа, но и што се однесува на начинот на кој им…

 • Се снима документарец за Патувачкото кино на „МакеДокс“, во тек подготовки за новото издание на Фестивалот

  Се снима документарец за Патувачкото кино на „МакеДокс“, во тек подготовки за новото издание на Фестивалот

  Заврши Патувачкото кино на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“, кој прв пат имаше регионален карактер. Во периодот од 1 до 12 јули манифестацијата опфати…

 • Од денеска достапни 75 милиони евра за компаниите

  Од денеска достапни 75 милиони евра за компаниите

  Компаниите од денеска може да поднесуваат барање за поддршка преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите по новите изменети услови, кои според Владата се олеснети…