Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Hubblephone e телефонот на иднината? (видео)

Време: 13:54

Датум: август 29, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Сметате дека „iPhone X“ има се? Се додека не го погледнете овој „луд“ паметен телефон кој поседува три екрани, два процесори, четири камери и цена од 2.749 долари.

Смартфонот кој пристигнува од некогашната компанија „Turing Robotics Industry“, дефинитивно ќе го привлече вашето внимание. Компанијата во меѓувреме го промени името и сега се нарекува „Turing Space Industry“, па многумина се прашуваат какви врски оваа компанија со смарт технологијата, односно со телефоните.

Одговорот лежи во нивниот концептен смартфон кој се нарекува „HubblePhone“. Јасна е асоцијацијата на вселенски телескоп „Habl“.

„Turing HubblePhone“ има преклопувачки дизајн и тело кое практично е цел екран.

Телото на телефонот има главна платформа со 11.81-инчен 4K екран кој се простира од предната до задната кривина преку шарки во кои се наоѓа „мамутска“ камера од 60 мегапксели со оптички сум од 15X.

„Горнот ниво“ има два поединечни „HD“ екрани на предната и задната страна, секој има мерка од 5 сантиметри и три камери од 12 мегапиксели.

Телефонот ќе го користи процесорот „Snapdragon 855“ со 8 GB RAM меморија, a поседува 256 GB простор за складирање. Практично, тоа се во основа два ултра моќни паметни телефони поврзани со подвижна шарка. Двете платформи ќе имаат и свои посебни батерии од 2.800 mAh и 3.300 mAh, за горната и главна.

Апликацијата која ги користи најновите технолошки достигнувања може да ја скенира вашата појава и пота во форма на „3D“ објект да ја пренесе во физичкото опкружување на примателот! Иднината пристигна и се нарекува „HubblePhone“.

Oвој неверојатен паметен телефон има исто така неверојатна цена од 2.749 долари, a во продажба ќе се најде пред јуни 2020-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Профитот на ЕЦБ во 2018-та е зголемен благодарение на портфолиото со обврзници

  Профитот на ЕЦБ во 2018-та е зголемен благодарение на портфолиото со обврзници

  Профитот на Европската централна банка (ЕЦБ) порасна во 2018-та година благодарение на поголемите приходи од обврзници стекнати како дел од напорите на финансиска институција да…

 • Во 3 чекори ослободете се од габичките на стапалата

  Во 3 чекори ослободете се од габичките на стапалата

  Габичките на стапалата можат да бидат вистинска непријатност и колку и да се борите со нив постои можност тие пак да се вратат. Пробајте со…

 • Најпопуларните електрични возила во светот

  Најпопуларните електрични возила во светот

  Лидер е „Nissan Leaf“, но третото место ќе ве изненади. Центарот за истражување на соларната енергија и водородот во Баден-Виртемберг ги објави најпопуларните електрични во…

 • Исчезнат е 35 годишниот скопјанец Горан Атанасовски

  Исчезнат е 35 годишниот скопјанец Горан Атанасовски

  Од вчера попладне исчезнат е 35 годишниот Горан Атанасовски од Скопје. Последни информации кои ги има семејството е дека е виден вчера помеѓу 14:00 и…

 • Fitch ја заплаши Британија со намалување на рејтингот

  Fitch ја заплаши Британија со намалување на рејтингот

  Рејтинг агенцијата „Fitch“ ја заплаши Британија со пад на нејзиниот кредитен рејтинг во случајот на „hard Brexit“. Излезот од ЕУ без договор може сериозно да…

 • Подгответе ги боичките, започнува најголемиот детски ликовен конкурс на Ладна

  Подгответе ги боичките, започнува најголемиот детски ликовен конкурс на Ладна

  Започна добро познатиот детски ликовен конкурс на Ладна, кој првонаградените заедно со нивните семејства ќе ги однесе во престолнината на Франција, градот Париз и тоа…

 • Сугарески побара турски инвестиции за инфраструктурните проекти во Северна Македонија

  Сугарески побара турски инвестиции за инфраструктурните проекти во Северна Македонија

  Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, оствари работна средба со претставници на Македонско-турската стопанска комора (МАТТО). Како што информираат од надлежното министерство, во рамките…

 • Премиера на серијата Галакси С10 и флексибилниот Галакси Фолд (фото+видео)

  Премиера на серијата Галакси С10 и флексибилниот Галакси Фолд (фото+видео)

  Одбележувајќи декада од претставувањето на првиот Галакси С уред, Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) претстави нова серија премиум смартфони: Галакси С10 (Galaxy S10).…

 • Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

  Манчевски: Повисоки плати и поголема заштита за инспекторите

  Повисоки плати, поголема заштита за инспекторите со законот за инспекциски надзор, изјави министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски. „Очекуваме позитивно да влијае врз…

 • Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Пораст  на бројот на корисници на широкопојасен интернет и IPTV услугите Нето добивката бележи раст од 2,5 отсто Македонски Телеком бележи позитивни трендови во работењето…