Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,100.00 -0.04%    FERS 77,000.00 0%    GRNT 850.37 0.04%    KMB 5,328.59 0.08%    MPOL 350.00 -7.16%    MPT 62,486.29 -0.02%    OHB 6,090.00 0.02%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,094.20 1.81%    STIL 104.61 -0.37%    TNB 15,900.35 0.64%    TTK 1,328.38 2.18%    

Рај за банките – сите имаат зголемена заработка

Време: 14:59

Датум: август 17, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Македонија дефинитивно е рај за банките. „Големата тројка“ – НЛБ, Комерцијална и Стопанска имаат значителен раст на профитите во првите шест месеци од годинава. Од помалите банки единствено Централна кооперативна го има објавено финансискиот извештај на Македонската берза. И тој покажува подобар резултат од лани.

НЛБ со профит од 19 милиони евра

НЛБ банка во првите шест месеци од годинава остварила вкупни приходи од над 38 милиони евра. Приходите од камати биле 23 милиони и 442 илјади евра, а од провизии и надоместоци 8 милиони и 515 илјади евра. Како „останати приходи од дејноста“ се заведени 7 милиони и 672 илјади евра.

За НЛБ првите два квартали од годинава завршиле со профит од 19 милиони и 120 илјади евра што е за 26.5% повеќе од истиот период лани.

Заработката по акција за првите шест месеци од годинава е 1.367 денари.

„Банката, во првата половина од 2018-та година ги оствари сите планирани оперативни и финансиски цели, при што зачувана е високата ликвидност, стабилност и солвентност на банката“ се наведува во образложението на финансискиот извештај објавен на Македонската берза.

Комерцијална со профит од 21 милион евра

Комерцијална банка во првите шест месеци имала приход од околу 40 милиони евра. Приходот од камати достигнал 20 милиони и 655 илјади евра, а од провизии и надоместоци 6 милиони и 683 илјади евра. „Останати приходи од дејноста“ се 12 милиони и 544 илјади евра.

Комерцијална банка во првите два квартали имала профит од 21 милион и 376 илјади евра.

Стопанска со профит од 31 милион евра

Стопанска Банка Скопје во првите два квартали остварила приходи од над 41 милион евра. Приходите од камати биле 30 милиони и 991 илјади евра, од провизии и надоместоци 8 милиони и 101 илјади евра. „Останати приходи од дејноста“ биле 3 милиони и 607 илјади евра.

Во првите два квартали профитот бил 31 милион и 117 илјади евра што е за 46% повеќе од истиот период лани.

Заработката по акција за шест месеци е 109 денари.

„Зголемениот резултат се должи пред се на успешното редовно работење и управување со активата и пасивата на Банката, спроведување на целите зацртани со деловната политика, контрола на оперативните трошоци и ефикасно управување со сите битни сегменти“ се наведува во образложението на финансискиот извештај објавено на Македонската берза.

Сепак, солидниот резултат е пред се поради расчистување на случајот со ФЕНИ индустри каде банката имаше големи побарувања. Благодарејќи на тоа во ставката резервации, која вообичаено е најголема расходна ставка во билансот, исходот е позитивен затоа што за првото полугодие отпишаните резервации се повеќе од запишаните за 757.000 евра.

Централна кооперативна со профит од 66 илјади евра

Централна кооперативна банка во првите шест месеци имала вкупни приходи од речиси 3 милиони евра. Приходите од камати биле 2 милиони и 13 илјади евра, од провизии и надоместоци 718 илјади евра.

Профитот бил 66 илјади евра, во истиот период лани банката направила загуба од 70 илјади евра.

„Банката во второто тримесечје го задржа одличниот квалитет на кредитното портфолио и покрај евидентираниот мал раст на исправката на финансиските средства. Зголемувањето на исправката делумно произлегува од растот на кредитното портфолио, а дел од последователното мерење на кредитниот ризик на зрелото кредитно портфолио“ се наведува во образложението на финансискиот извештај објавен на Македонската берза.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Рај за банките – сите имаат зголемена заработка

 1. Пингбек: Изгледот на плодот покажува кој орган го лечи - Ekonomski.mk

 • Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

  Исплатлива инвестиција: сериозни заштеди со енергетска ефикасност

  Вложувањето во енергетска ефикасност односно не е трошок туку инвестиција која на среден а особено на долг рок резултира со сериозни заштеди. Новите прозори и…

 • Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

  Бургерите се силата на американскиот долар: Big Mac е поевтин во еврозоната, отколку во САД

  Некои политичари и учесници на пазарот веруваат дека американскиот долар е премногу силен во споредба со неговите ривали. Сега постои уште еден индикатор: Бургерот. Економскиот…

 • Фрлена када на дното на Охридското Езеро

  Фрлена када на дното на Охридското Езеро

  Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави фотографии на кои се гледа када на дното на Охридското Езеро помеѓу Срјшче и Мостот на желбите. Фотографијата е направена на…

 • Од денеска достапни 75 милиони евра за компаниите

  Од денеска достапни 75 милиони евра за компаниите

  Компаниите од денеска може да поднесуваат барање за поддршка преку Законот за финансиска поддршка на инвестициите по новите изменети услови, кои според Владата се олеснети…

 • Првото јавно излегување на Џеф Безос и жената поради која ја се разведе од сопругата

  Првото јавно излегување на Џеф Безос и жената поради која ја се разведе од сопругата

  Џеф Безос и Лорен Санчез, жената поради која најбогатиот човек во светот ја остави сопругата со која беше 25 години, финалето на Вимблдон помеѓу Новак…

 • САД можеби ќе ја одобри соработката со Huawei веќе за две недели?

  САД можеби ќе ја одобри соработката со Huawei веќе за две недели?

  Соединетите Американски Држави можеби веќе за две недели ќе ги овластат компаниите од САД да ги продаваат нивните производи на кинескиот Huawei, објави Reuters повикувајќи се…

 • Бензините поскапуваат за 1,5 денари, дизелот за денар

  Бензините поскапуваат за 1,5 денари, дизелот за денар

  Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за 1,5 денари, а дизелот и екстра лесното гориво за денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.…

 • Кина со најбавен економски раст од 1990

  Кина со најбавен економски раст од 1990

  Економскиот раст на Кина се движи со најспоро темпо од раните 1990-ти во вториот квартал, покажуваат официјалните бројки. Во првите три месеци од годинава, економијата…

 • Какво откритие: Пронајден цвет стар 115 милиони години

  Какво откритие: Пронајден цвет стар 115 милиони години

  Меѓународна група на научници го открила најстариот зачуван лилјан во светот во Бразил. Билката е стара околу 115 милиони години, а е пронајдена во еден…

 • Сончево со мала до умерена облачност и повремен дожд

  Сончево со мала до умерена облачност и повремен дожд

  Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а во западните делови ќе има појава на локален дожд.…