Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Најбогатото семејство во светот стана побогато за 11,6 милијарди долари

Време: 13:56

Датум: август 17, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

„Walmart“ ја објави најдобрата продажба по повеќе од десет години во четвртокот, а како резултат на тоа цената на акциите на компанијата се зголеми за 11% и зголемување на богатството на членовите на семејството Волтон, Алис, Џим, Роб, Лукас и Кристи.

Нивното колективно нето богатство се зголемило до 163,2 милијарди долари, покажува индексот на милијардери на „Bloomberg“ кој ги подредува 500-те најбогати луѓе во светот.

Порастот на акциите на „Walmart“ ги избриша семејните загуби од почетокот на годината.

Продавниците за намирници на „Walmart“, најголемиот продажен ланец, постигнаа најсилен раст во последниве години, благодарение на подобрената свежа храна и поголемиот број онлајн нарачки.

Компанијата со седиште во Бентонвил, Аркананзас вели дека продажбата во продавниците на „Walmart“ во САД се зголемила за 4,5 отсто до крајот на 31-ви јули. Ова е повеќе од двојно повисоко од очекувањата на аналитичарите.

Резултатите на компанијата се светла точка во инаку мрачните предвидувања за физичките продавници за продажба на мало, кои се изложени на закана од трговците како сопственикот на „Whole Foods Markets“, „Amazon.com“.

Богатството на семејството Волтон зависи главно од акциите на „Walmart“. Семејството поседува околу половина од синџирот продавници за продажба на мало преку „Walton Family Holdings Trust“ и холдинг компанијата „Walton Enterprises“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Дизајнерската компанија „Орла Кили“ го затвори бизнисот

  Дизајнерската компанија „Орла Кили“ го затвори бизнисот

  Дизајнерката на модни парчиња и предмети за домаќинство Орла Кили најави дека ги затвора сите продавници, како и веб-страницата поради голем пад во профитот. Орла…

 • Nestle може да се раздели со бизнисот за производи за кожа

  Nestle може да се раздели со бизнисот за производи за кожа

  „Nestle“ соопшти дека ги испитува стратешките опции за бизнисот со производи за кожата, истакнувајќи дека делот што некогаш се го сметале како „ѕвезда“ која ќе…

 • ЕУ го губи трпението за „Фејсбук“

  ЕУ го губи трпението за „Фејсбук“

  Еврокомесарката за правда, Вера Јурова, на американскиот медиумски гигант „Фејсбук“ му даде рок до крајот на годината да постапи по регулативите за заштита на потрошувачите…

 • Новиот дом на Вип – повеќе од само обичен деловен простор(фото)

  Новиот дом на Вип – повеќе од само обичен деловен простор(фото)

  Новите деловни простории во строгиот центар на Скопје се дизајнирани да обезбедат највисока агилност во  работењето и  најдобар работен ден за сите вработени Скопје, 20…

 • Volkswagen се повлече од Иран

  Volkswagen се повлече од Иран

  Германскиот производител на автомобили „Volkswagen“ ќе ги затвори речиси сите свои активности во Иран. Ова го објави денеска „Bloomberg“, повикувајќи се на американскиот амбасадор во…

 • Македонските кроасани 4U со реномираниот сертификат за квалитет IFS го освојуваат ЕУ пазарот

  Македонските кроасани 4U со реномираниот сертификат за квалитет IFS го освојуваат ЕУ пазарот

  Покрај отворањето на нов производствен погон опремен со најсовремени машини, фабриката „Жито пром“ од Гевгелија неодамна го доби и ценетиот интернационален сертификат IFS (International Featured…

 • Мaск загуби милијарди долари поради еден твит

  Мaск загуби милијарди долари поради еден твит

  Една непромислена објава на социјалните мрежи Илон Маск може да го чини милијарди долари. Акциите на главната компанија на Маск, автопроизводителот „Тесла“, веќе паднаа за…

 • Моделот на работењето на Амазон под лупа на Европската Комисија

  Моделот на работењето на Амазон под лупа на Европската Комисија

  Европската комисија ги испитува активностите на онлајн тргувањето, но исто така и тргувањето на Амазон, изразувајќи загриженост дека компанијата може неправилно да конкурира поради својата…

 • Европската Унија го истражува „Амазон“

  Европската Унија го истражува „Амазон“

  Европската комисија ја испитува двојната улога на „Амазон“ на онлајн-трговец и онлајн-платформа за тргување поради страв дека компанијата би можела да биде нефер во поглед…

 • Qatar Airways објави загуба од речиси 70 милиони долари

  Qatar Airways објави загуба од речиси 70 милиони долари

  Катарската авио-компанија „Qatar Airways“ забележаа загуба од 69 милиони долари во оваа финансиска година, што претставува пад од над 800 милиони долари во однос на…