Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

News Corp ги надмина очекувањата на Wall Street

Време: 16:51

Датум: август 10, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Издавачкиот бизнис на медиумскиот тајкун Руперт Мардок со предводници, како американските „Wall Street Journal“ или „New York Post“, повторно функционира добро.

„News Corp“ успеа да ги надмине очекувањата за приходите на „Wall Street“, откако компанијата го искористи растот во новоформираниот телевизиски бизнис во Австралија и објави двоцифрен раст во издавачката дејност, објави „Ројтерс“.

Услугата за видео услуги на претплата на „News Corp“, која ја вклучува и купената австралиска компанија за платена телевизија „Foxtel“, придонесува со 610 милиони долари за вкупните приходи во четвртото фискално тримесечје, завршено кон крајот на јуни.

Сегментот за вести и информациски услуги, кој обично изнесува околу половина од приходите на „News Corp“, вклучувајќи ги и „Wall Street Journal“ и „New York Post“, објавија добивка од 1% на годишниот приход до 1,23 милијарди долари.

Приходите на онлајн дивизијата на „News Corp“ скокна за 19 отсто, додека издавачката дејност на „HarperCollins“ објави 20 отсто зголемување на приходите.

„News Corp“ соопшти дека нето-загубата на акционерите паднала на 372 милиони долари во четвртиот квартал, наспроти 430 милиони долари годишно од претходно. Со исклучок на еднократните ефекти, компанијата заработи 8 центи за акција, над просекот на аналитичарите од 6 центи, според анкетата на „Thomson Reuters I/B/E/S“. Вкупните приходи се зголемија за околу 30 проценти на 2,69 милијарди долари, над 2,65 милијарди долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Најнова иновација од Виталиа: бар со Мастиха за грчкиот пазар

  Виталиа која веќе 25 години носи здрави производи на македонскиот и светскиот пазар, овојпат разви бар со мастиха за грчкиот пазар. Она што е интересно…

 • Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италија ги казни Ryanair и Wizz Air поради политиката за багаж

  Италијанските власти ги казнија авиокомпаниите „Ryanair“ и „Wizz Air“ за нивната нова политика за кабински багаж. Првата компанија ќе мора да плати 3 милиони евра,…

 • Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Растот на профитот на Barclays ги израдува инвеститорите

  Британската банка „Barclays“ објави понизок профит во вредност од 3,5 милијарди фунти во 2018-та година, но сепак тоа ги израдува инвеститорите. Кредиторот има ветено пари,…

 • Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Goldman Sachs и Apple ќе создадат кредитна картичка за iPhone

  Американската технолошка компанија „Apple“ заедно со инвестициската банка „Goldman Sachs“ ќе создадат кредитна картичка, која ќе биде пуштена оваа пролет, соопшти „CNBC“. Таа ќе биде…

 • Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Катастрофите повторно имаа влијание врз резултатите на Swiss Re

  Втората по големина компанија за реосигурување во светот, „Swiss Re“ не успеа да генерира доволно висок профит во минатата година поради многуте природни катастрофи. Таа…

 • „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и неколку други компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб““

  „Нестле“ и уште неколку други големи компании ги повлекоа своите реклами од „Јутјуб“ откако еден видеоблогер изрази загриженост дека педофилите ја користат платформата за размена…

 • Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Македонијатурист АД Скопје прокнижи повисока добивка за 2018 година

  Друштвото со своето работење во даванаесетте месеци од 2018 година од пружените хотелски и ресторански услуги како основна дејност како и од други споредни дејности…

 • Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  Wix.com очекува 25% раст на приходите во 2019-та

  „Wix.com“, која им помага на малите бизниси да ги создаваат и управуваат со сопствените веб-страници, објавија дека приходите од четвртиот квартал се зголемени повеќе отколку…

 • Алкалоид потпиша нов Меморандум за соработка за програмата за практикантство со уште два факултети при УКИМ: Медицинскиот и Технолошко–металуршкиот

  Алкалоид потпиша нов Меморандум за соработка за програмата за практикантство со уште два факултети при УКИМ: Медицинскиот и Технолошко–металуршкиот

  Со цел да се поттикне развојот на креативноста кај студентите, нивното лично и професионално профилирање како и подготвеноста за соочување со идни професионални предизвици „Алкалоид…

 • Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Македонски Телеком бележи раст на добивката за 2018 година

  Пораст  на бројот на корисници на широкопојасен интернет и IPTV услугите Нето добивката бележи раст од 2,5 отсто Македонски Телеком бележи позитивни трендови во работењето…