Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

News Corp ги надмина очекувањата на Wall Street

Време: 16:51

Датум: август 10, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Издавачкиот бизнис на медиумскиот тајкун Руперт Мардок со предводници, како американските „Wall Street Journal“ или „New York Post“, повторно функционира добро.

„News Corp“ успеа да ги надмине очекувањата за приходите на „Wall Street“, откако компанијата го искористи растот во новоформираниот телевизиски бизнис во Австралија и објави двоцифрен раст во издавачката дејност, објави „Ројтерс“.

Услугата за видео услуги на претплата на „News Corp“, која ја вклучува и купената австралиска компанија за платена телевизија „Foxtel“, придонесува со 610 милиони долари за вкупните приходи во четвртото фискално тримесечје, завршено кон крајот на јуни.

Сегментот за вести и информациски услуги, кој обично изнесува околу половина од приходите на „News Corp“, вклучувајќи ги и „Wall Street Journal“ и „New York Post“, објавија добивка од 1% на годишниот приход до 1,23 милијарди долари.

Приходите на онлајн дивизијата на „News Corp“ скокна за 19 отсто, додека издавачката дејност на „HarperCollins“ објави 20 отсто зголемување на приходите.

„News Corp“ соопшти дека нето-загубата на акционерите паднала на 372 милиони долари во четвртиот квартал, наспроти 430 милиони долари годишно од претходно. Со исклучок на еднократните ефекти, компанијата заработи 8 центи за акција, над просекот на аналитичарите од 6 центи, според анкетата на „Thomson Reuters I/B/E/S“. Вкупните приходи се зголемија за околу 30 проценти на 2,69 милијарди долари, над 2,65 милијарди долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на компанијата „Амазон“ изнесува 940 милијарди долари, а акциите на фирмата достигнаа нов максимум. Со ова „Епл“ набргу може да добие конкуренција затоа што…

 • Стопанска банка АД Скопје прокнижи рекордна добивка за првото полугодие од 2018

  Стопанска банка АД Скопје прокнижи рекордна добивка за првото полугодие од 2018

  Во текот на првото полугодие од 2018 година СТОПАНСКА БАНКА АД – Скопје оствари финансиски резултат во износ од 1.913.686 илјади денари или околу 31…

 • Кои акции ги купи Бафет во вториот квартал од 2018-та?

  Кои акции ги купи Бафет во вториот квартал од 2018-та?

  Во вториот квартал од годината „Berkshire Hathaway Inc.“ го зголеми својот удел во „Goldman Sachs Group Inc.“ и израелската фармацевтска компанија „Teva Pharmaceutical Industries Ltd“,…

 • Британскиот синџир „Homebase“ затвора 42 продавници

  Британскиот синџир „Homebase“ затвора 42 продавници

  Британскиот синџир „Homebase“ за стоки „направи сам“ затвора 42 продавници, што се очекува да доведе до намалување на 1.500 работни места, пренесоа агенциите. Компанијата соопшти…

 • Јапонски компании ќе инвестираат 2,6 милијарди долари во офшорна ветерна централа

  Јапонски компании ќе инвестираат 2,6 милијарди долари во офшорна ветерна централа

  Германската енергетска компанија „Innogy“, подружница на „RWE AG“ (Rhenish-Westphalian Power Plant) ќе продаде 41 отсто од акциите од својот проект за изградба на ветерна централа…

 • Нафтениот гигант ADNOC планира да влезе на пазарот на Саудиска Арабија

  Нафтениот гигант ADNOC планира да влезе на пазарот на Саудиска Арабија

  Најголемиот нафтен производител на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) – „Abu Dhabi National Oil Company“ (ADNOC) им вети на инвеститорите дека „претстои уште многу“ од плановите…

 • Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во Македонија

  Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во Македонија

  Првите два ресторана на американскиот бренд КФЦ ќе бидат отворени во Скопје и Тетово на 14 септември годинава. Ова го најави сопственикот на лиценцата Фатмир…

 • Пресудата против Monsanto ги повлече надолу акциите на Bayer

  Пресудата против Monsanto ги повлече надолу акциите на Bayer

  Акциите на германската хемиска и фармацевтска компанија „Bayer“ поевтинија со до 12% во понеделникот. Причината е изненадувачката пресуда во САД: производителот на семиња „Monsanto“ кој…

 • Макошпед АД Скопје прокнижи добивка за првото полугодие

  Макошпед АД Скопје прокнижи добивка за првото полугодие

  Макошпед АД Скопје за периодот Jануари – Jуни 2018 година оствари добивка  во износ од 5.536 илјади денари  искажана во неревидираниот Биланс на успех. Макошпед…

 • Колку денес изнесува инвестицијата од 1.000 долари во Amazon

  Колку денес изнесува инвестицијата од 1.000 долари во Amazon

  Акцијата на „Amazon.com“ ја затвори последната берзанска сесија по цена од 1886,30 долари за акција. Во јули, компанијата го помина максимумот од 900 милијарди долари,…