Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Viacom не успеа да ги оправда прогнозите

Време: 16:00

Датум: август 10, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американскиот медиумски гигант „Viacom“ ги објави своите корпоративни резултати, кои не успеаја да ги покријат очекувањата на „Wall Street“, бидејќи продажбата на реклами во САД се намалиле, а компанијата собрала помалку такси од кабелските оператори и интернет дистрибутерите.

„Viacom“ изјави дека приходите од глобалните филијали објавија пад од 3 отсто на 1,15 милијарди долари, објави „CNBC“.

Сопственикот на „MTV“, „Comedy Central“ и „Paramount Pictures“ додаде дека приходите од реклами во САД падна на 922 милиони долари.

Откако го презеде кормилото на компанијата во 2016-та година, извршниот директор Боб Бакиш се фокусира на план кој вклучува подобрување на програмите на своите телевизиски мрежи и односите со дистрибутерите.

„Paramount Pictures“, која се врати на профитабилност во вториот квартал од годината, се претстави добро на домашниот пазар, благодарение на хорор филмот „A Quite Place“.

„Viacom“ и „CBS“ размислуваат за спојување, но тие се во силна спротивност со главен извршен директор на ТВ каналот Лесли Моунвес.

Нето добивката на „Viacom“ исто е намалена – до 522 милиони долари, или 1,29 долари по акција, од 683 милијарди долари, или 1,70 долари по акција, во однос на истиот период од минатата година.

Вкупните приходи, исто така, остварија пад до 3,24 милијарди долари од 3,36 милијарди долари годишно.

На ревидирана основа, компанијата заработи 1,18 долари по акција.

Аналитичарите предвидуваат профит од 1,07 долари по акција и приходи од 3,26 милијарди американски долари, соопшти „CNBC“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на компанијата „Амазон“ изнесува 940 милијарди долари, а акциите на фирмата достигнаа нов максимум. Со ова „Епл“ набргу може да добие конкуренција затоа што…

 • Стопанска банка АД Скопје прокнижи рекордна добивка за првото полугодие од 2018

  Стопанска банка АД Скопје прокнижи рекордна добивка за првото полугодие од 2018

  Во текот на првото полугодие од 2018 година СТОПАНСКА БАНКА АД – Скопје оствари финансиски резултат во износ од 1.913.686 илјади денари или околу 31…

 • Кои акции ги купи Бафет во вториот квартал од 2018-та?

  Кои акции ги купи Бафет во вториот квартал од 2018-та?

  Во вториот квартал од годината „Berkshire Hathaway Inc.“ го зголеми својот удел во „Goldman Sachs Group Inc.“ и израелската фармацевтска компанија „Teva Pharmaceutical Industries Ltd“,…

 • Британскиот синџир „Homebase“ затвора 42 продавници

  Британскиот синџир „Homebase“ затвора 42 продавници

  Британскиот синџир „Homebase“ за стоки „направи сам“ затвора 42 продавници, што се очекува да доведе до намалување на 1.500 работни места, пренесоа агенциите. Компанијата соопшти…

 • Јапонски компании ќе инвестираат 2,6 милијарди долари во офшорна ветерна централа

  Јапонски компании ќе инвестираат 2,6 милијарди долари во офшорна ветерна централа

  Германската енергетска компанија „Innogy“, подружница на „RWE AG“ (Rhenish-Westphalian Power Plant) ќе продаде 41 отсто од акциите од својот проект за изградба на ветерна централа…

 • Нафтениот гигант ADNOC планира да влезе на пазарот на Саудиска Арабија

  Нафтениот гигант ADNOC планира да влезе на пазарот на Саудиска Арабија

  Најголемиот нафтен производител на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) – „Abu Dhabi National Oil Company“ (ADNOC) им вети на инвеститорите дека „претстои уште многу“ од плановите…

 • Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во Македонија

  Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во Македонија

  Првите два ресторана на американскиот бренд КФЦ ќе бидат отворени во Скопје и Тетово на 14 септември годинава. Ова го најави сопственикот на лиценцата Фатмир…

 • Пресудата против Monsanto ги повлече надолу акциите на Bayer

  Пресудата против Monsanto ги повлече надолу акциите на Bayer

  Акциите на германската хемиска и фармацевтска компанија „Bayer“ поевтинија со до 12% во понеделникот. Причината е изненадувачката пресуда во САД: производителот на семиња „Monsanto“ кој…

 • Макошпед АД Скопје прокнижи добивка за првото полугодие

  Макошпед АД Скопје прокнижи добивка за првото полугодие

  Макошпед АД Скопје за периодот Jануари – Jуни 2018 година оствари добивка  во износ од 5.536 илјади денари  искажана во неревидираниот Биланс на успех. Макошпед…

 • Колку денес изнесува инвестицијата од 1.000 долари во Amazon

  Колку денес изнесува инвестицијата од 1.000 долари во Amazon

  Акцијата на „Amazon.com“ ја затвори последната берзанска сесија по цена од 1886,30 долари за акција. Во јули, компанијата го помина максимумот од 900 милијарди долари,…