Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Viacom не успеа да ги оправда прогнозите

Време: 16:00

Датум: август 10, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Американскиот медиумски гигант „Viacom“ ги објави своите корпоративни резултати, кои не успеаја да ги покријат очекувањата на „Wall Street“, бидејќи продажбата на реклами во САД се намалиле, а компанијата собрала помалку такси од кабелските оператори и интернет дистрибутерите.

„Viacom“ изјави дека приходите од глобалните филијали објавија пад од 3 отсто на 1,15 милијарди долари, објави „CNBC“.

Сопственикот на „MTV“, „Comedy Central“ и „Paramount Pictures“ додаде дека приходите од реклами во САД падна на 922 милиони долари.

Откако го презеде кормилото на компанијата во 2016-та година, извршниот директор Боб Бакиш се фокусира на план кој вклучува подобрување на програмите на своите телевизиски мрежи и односите со дистрибутерите.

„Paramount Pictures“, која се врати на профитабилност во вториот квартал од годината, се претстави добро на домашниот пазар, благодарение на хорор филмот „A Quite Place“.

„Viacom“ и „CBS“ размислуваат за спојување, но тие се во силна спротивност со главен извршен директор на ТВ каналот Лесли Моунвес.

Нето добивката на „Viacom“ исто е намалена – до 522 милиони долари, или 1,29 долари по акција, од 683 милијарди долари, или 1,70 долари по акција, во однос на истиот период од минатата година.

Вкупните приходи, исто така, остварија пад до 3,24 милијарди долари од 3,36 милијарди долари годишно.

На ревидирана основа, компанијата заработи 1,18 долари по акција.

Аналитичарите предвидуваат профит од 1,07 долари по акција и приходи од 3,26 милијарди американски долари, соопшти „CNBC“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Раст на приходите на „Нетфликс“ од 34 проценти

  Раст на приходите на „Нетфликс“ од 34 проценти

  Приходите на американската компанија „Нетфликс“ во третиот квартал годинава достигнаа четири милијарди долари, што претставува раст од 34 проценти во однос на истиот период минатата…

 • Се затвора комплексот „Македонско село“, владина инвестиција од 6,5 милиони евра

  Се затвора комплексот „Македонско село“, владина инвестиција од 6,5 милиони евра

  Од утре се затвора комплексот „Македонско село“, инвестиција од 6,5 милиони евра што се наоѓа во Нерези, а чиј концесионер е некогашниот градоначалник на општина…

 • Научно се потврди дека Адора Diamond Garden има идеална микроклима и идеални параметри на квалитетот на воздухот во внатрешната градина за домување

  Научно се потврди дека Адора Diamond Garden има идеална микроклима и идеални параметри на квалитетот на воздухот во внатрешната градина за домување

  Микроклиматските параметри во внатрешната градина на станбено-деловниот објект Адора Diamond Garden во Скопје, преку измерената температура, релативната влажност, брзината на струење на воздухот и топлинското…

 • Coinbase отвори канцеларија во Даблин поради Brexit

  Coinbase отвори канцеларија во Даблин поради Brexit

  „Coinbase“, една од најголемите американски платформи за размена на криптовалути, го проширува европското присуство, отворајќи канцеларија во Даблин, бидејќи неизвесноста околу „Brexit“ продолжува да ги…

 • Продуктите на ФЕДОР на овогодишниот International Products Exhibition and Conference IPEC Qatar

  Продуктите на ФЕДОР на овогодишниот International Products Exhibition and Conference IPEC Qatar

  Компанијата Jarra – Food&Beverage од Доха, ги представи продуктите на ФЕДОР на овогодишниот International Products Exhibition and Conference IPEC Qatar кој се одржa од 08 до…

 • Фондацијата „Кола-Кола“ донирала повеќе од милијарда долари

  Фондацијата „Кола-Кола“ донирала повеќе од милијарда долари

  Фондацијата „Кола-Кола“ донирала повеќе од милијарда долари ширум светот од нејзиното формирање во 1984 година. Преку поддршка на 2 400 организации што се занимаваат со…

 • Винчинијадата и грижата за вработените е долгорочен императив за Макпрогрес

  Винчинијадата и грижата за вработените е долгорочен императив за Макпрогрес

  Традиционално и оваа година Макпрогрес Виница организираше Винчинијада 2018, три дневно дружење на вработените со цел јакнење на тимскиот дух, стекнување взаемна доверба и зближување.…

 • „СЕЗНАЈКОВЦИ“ нов едукативно-забавен видео проект за најмладите (видео)

  „СЕЗНАЈКОВЦИ“ нов едукативно-забавен видео проект за најмладите (видео)

  Поттикнати од успехот на првиот детски проект „МИНИ ВЕСТИ“ и желбата да направат што повеќе содржини за деца, во продукцијата ХИТ МЕДИА решија да направат…

 • Ед Ширан платил повеќе даноци од Starbucks и Amazon

  Ед Ширан платил повеќе даноци од Starbucks и Amazon

  Британската поп ѕвезда Ед Ширан платил повеќе даноци во земјата, отколку „Starbucks“ и „Amazon“, објави „The Sun“. Компанијата на 27-годишниот изведувач „Ed Sheeran Ltd.“ ги…

 • Се зголемува интересот кај компаниите за стандардизација

  Се зголемува интересот кај компаниите за стандардизација

  Кај македонските компании се зголемува свеста и интересот за стандардизирање на производите и услугите. Примената на стандардите ги отвора пазарите, ја јакне конкурентноста, но придонесува…