Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Топлото време и Мундијалот помогнаа за подобри резултати на Coca-Cola HBC

Време: 13:39

Датум: август 10, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Компанијата „Coca-Cola HBC“ објави високи приходи во прва половина од годината, благодарејќи на невообичаеното топлото време и Светското првенство.

Според компанијата, нето-приходите за периодот од јануари до јуни изнесуваа 3,23 милијарди евра. Ова претставува зголемување од 6,4% на годишна основа, без да се земат предвид валутните ефекти.

Сепак, земајќи ги предвид валутните флуктуации, приходите се зголемуваат само 0,5%, објави „Ројтерс“.

Обемот на продажба или количината на продадени шишиња ја зголеми продажбата за 4,6%, а останатите 1,8 процентни поени од зголемувањето се должи на повисоките цени.

Од компанијата истакнаа и дека продолжуваат да забележуваат „добар напредок“ во однос на целите за 2020-та година, а очекувањата се да биде одбележана „уште една година на раст на приходите и подобрување на маргините“.

Споредбената заработувачка по акција се зголеми за 4,7% на 60 евро центи.

На крајот на јули компанијата за безалкохолни пијалоци „Coca-Cola“ го објави извештај за вториот квартал од кој стана јасно дека се надминати очекувањата на „Wall Street“ за продажба благодарение на успехот на нови верзии на „Diet Coke“ и побарувачката на брендот „Zero Sugar“.

Приходите од продажба на основниот бизнис со пијалаци се зголемија за 5% во вториот квартал, а како најголем е придонесот на „Diet Coke“, „Coke Zero“ и газираната вода.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на компанијата „Амазон“ изнесува 940 милијарди долари, а акциите на фирмата достигнаа нов максимум. Со ова „Епл“ набргу може да добие конкуренција затоа што…

 • Стопанска банка АД Скопје прокнижи рекордна добивка за првото полугодие од 2018

  Стопанска банка АД Скопје прокнижи рекордна добивка за првото полугодие од 2018

  Во текот на првото полугодие од 2018 година СТОПАНСКА БАНКА АД – Скопје оствари финансиски резултат во износ од 1.913.686 илјади денари или околу 31…

 • Кои акции ги купи Бафет во вториот квартал од 2018-та?

  Кои акции ги купи Бафет во вториот квартал од 2018-та?

  Во вториот квартал од годината „Berkshire Hathaway Inc.“ го зголеми својот удел во „Goldman Sachs Group Inc.“ и израелската фармацевтска компанија „Teva Pharmaceutical Industries Ltd“,…

 • Британскиот синџир „Homebase“ затвора 42 продавници

  Британскиот синџир „Homebase“ затвора 42 продавници

  Британскиот синџир „Homebase“ за стоки „направи сам“ затвора 42 продавници, што се очекува да доведе до намалување на 1.500 работни места, пренесоа агенциите. Компанијата соопшти…

 • Јапонски компании ќе инвестираат 2,6 милијарди долари во офшорна ветерна централа

  Јапонски компании ќе инвестираат 2,6 милијарди долари во офшорна ветерна централа

  Германската енергетска компанија „Innogy“, подружница на „RWE AG“ (Rhenish-Westphalian Power Plant) ќе продаде 41 отсто од акциите од својот проект за изградба на ветерна централа…

 • Нафтениот гигант ADNOC планира да влезе на пазарот на Саудиска Арабија

  Нафтениот гигант ADNOC планира да влезе на пазарот на Саудиска Арабија

  Најголемиот нафтен производител на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) – „Abu Dhabi National Oil Company“ (ADNOC) им вети на инвеститорите дека „претстои уште многу“ од плановите…

 • Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во Македонија

  Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во Македонија

  Првите два ресторана на американскиот бренд КФЦ ќе бидат отворени во Скопје и Тетово на 14 септември годинава. Ова го најави сопственикот на лиценцата Фатмир…

 • Пресудата против Monsanto ги повлече надолу акциите на Bayer

  Пресудата против Monsanto ги повлече надолу акциите на Bayer

  Акциите на германската хемиска и фармацевтска компанија „Bayer“ поевтинија со до 12% во понеделникот. Причината е изненадувачката пресуда во САД: производителот на семиња „Monsanto“ кој…

 • Макошпед АД Скопје прокнижи добивка за првото полугодие

  Макошпед АД Скопје прокнижи добивка за првото полугодие

  Макошпед АД Скопје за периодот Jануари – Jуни 2018 година оствари добивка  во износ од 5.536 илјади денари  искажана во неревидираниот Биланс на успех. Макошпед…

 • Колку денес изнесува инвестицијата од 1.000 долари во Amazon

  Колку денес изнесува инвестицијата од 1.000 долари во Amazon

  Акцијата на „Amazon.com“ ја затвори последната берзанска сесија по цена од 1886,30 долари за акција. Во јули, компанијата го помина максимумот од 900 милијарди долари,…