Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Која е следната компанија што Бафет ќе ја купи?

Време: 10:58

Датум: август 10, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Според „Morgan Stanley“, следната компанија што Ворен Бафет може да ја купи е „Southwest Airlines“.

„Инвеститорите флертуваат веќе некое време за можноста за договор меѓу „Berkshire Hathaway“ и „Southwest“. Нашата анализа покажува дека потенцијалната придобивка за Бафет меѓу авиокомпаниите е токму оваа компанија“, сметаат аналитичарите Каи Пан и Раджев Лалвани од „Morgan Stanley“.

Вчера акциите на авиокомпанијата се зголемија за 1,3 отсто по вестите. Анализата ги цитира критериумите по кои Бафет се води при склучувањето на големи зделки – голема компанија постојан профит, мал долг, добар менаџмент, едноставен бизнис модел и атрактивна цена.

„Бафет се фокусира на квалитетот на бизнисот и управувањето со трансакциите. Се разбира, и други фактори можат да бидат земени во предвид, но според нас, авиокомпанијата е потенцијален кандидат за дел од кешот кој го поседува „Berkshire““, велат уште аналитичарите.

„Berkshire Hathaway“ моментално има инвестиција од 2,8 милијарди долари во „Southwest Airlines“ на 31-ви март. Компанијата на Бафет исто така има вложувања и во други компании од секторот, како „Delta Air Lines“, „American Airlines“ и „United Continental“.

Аналитичарите истакнуваат дека бизнисот во „Southwest“ е сличен на компанијата за осигурување „GEICO“, која Бафет ја поседува. Таа е лидер во својот сектор и има значителни конкурентски предности и ниска цена.

Според нив, Бафет може да понуди меѓу 70 и 80 долари по акција за „Southwest“, имајќи ја во предвид историската премија која „Berkshire“ ја плаќање при други зделки. Ова претставува околу 28% над сегашната цена на акциите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на „Амазон“ е речиси 1.000 милијарда долари

  Вредноста на компанијата „Амазон“ изнесува 940 милијарди долари, а акциите на фирмата достигнаа нов максимум. Со ова „Епл“ набргу може да добие конкуренција затоа што…

 • Стопанска банка АД Скопје прокнижи рекордна добивка за првото полугодие од 2018

  Стопанска банка АД Скопје прокнижи рекордна добивка за првото полугодие од 2018

  Во текот на првото полугодие од 2018 година СТОПАНСКА БАНКА АД – Скопје оствари финансиски резултат во износ од 1.913.686 илјади денари или околу 31…

 • Кои акции ги купи Бафет во вториот квартал од 2018-та?

  Кои акции ги купи Бафет во вториот квартал од 2018-та?

  Во вториот квартал од годината „Berkshire Hathaway Inc.“ го зголеми својот удел во „Goldman Sachs Group Inc.“ и израелската фармацевтска компанија „Teva Pharmaceutical Industries Ltd“,…

 • Британскиот синџир „Homebase“ затвора 42 продавници

  Британскиот синџир „Homebase“ затвора 42 продавници

  Британскиот синџир „Homebase“ за стоки „направи сам“ затвора 42 продавници, што се очекува да доведе до намалување на 1.500 работни места, пренесоа агенциите. Компанијата соопшти…

 • Јапонски компании ќе инвестираат 2,6 милијарди долари во офшорна ветерна централа

  Јапонски компании ќе инвестираат 2,6 милијарди долари во офшорна ветерна централа

  Германската енергетска компанија „Innogy“, подружница на „RWE AG“ (Rhenish-Westphalian Power Plant) ќе продаде 41 отсто од акциите од својот проект за изградба на ветерна централа…

 • Нафтениот гигант ADNOC планира да влезе на пазарот на Саудиска Арабија

  Нафтениот гигант ADNOC планира да влезе на пазарот на Саудиска Арабија

  Најголемиот нафтен производител на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) – „Abu Dhabi National Oil Company“ (ADNOC) им вети на инвеститорите дека „претстои уште многу“ од плановите…

 • Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во Македонија

  Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во Македонија

  Првите два ресторана на американскиот бренд КФЦ ќе бидат отворени во Скопје и Тетово на 14 септември годинава. Ова го најави сопственикот на лиценцата Фатмир…

 • Пресудата против Monsanto ги повлече надолу акциите на Bayer

  Пресудата против Monsanto ги повлече надолу акциите на Bayer

  Акциите на германската хемиска и фармацевтска компанија „Bayer“ поевтинија со до 12% во понеделникот. Причината е изненадувачката пресуда во САД: производителот на семиња „Monsanto“ кој…

 • Макошпед АД Скопје прокнижи добивка за првото полугодие

  Макошпед АД Скопје прокнижи добивка за првото полугодие

  Макошпед АД Скопје за периодот Jануари – Jуни 2018 година оствари добивка  во износ од 5.536 илјади денари  искажана во неревидираниот Биланс на успех. Макошпед…

 • Колку денес изнесува инвестицијата од 1.000 долари во Amazon

  Колку денес изнесува инвестицијата од 1.000 долари во Amazon

  Акцијата на „Amazon.com“ ја затвори последната берзанска сесија по цена од 1886,30 долари за акција. Во јули, компанијата го помина максимумот од 900 милијарди долари,…