Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Која е следната компанија што Бафет ќе ја купи?

Време: 10:58

Датум: август 10, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Според „Morgan Stanley“, следната компанија што Ворен Бафет може да ја купи е „Southwest Airlines“.

„Инвеститорите флертуваат веќе некое време за можноста за договор меѓу „Berkshire Hathaway“ и „Southwest“. Нашата анализа покажува дека потенцијалната придобивка за Бафет меѓу авиокомпаниите е токму оваа компанија“, сметаат аналитичарите Каи Пан и Раджев Лалвани од „Morgan Stanley“.

Вчера акциите на авиокомпанијата се зголемија за 1,3 отсто по вестите. Анализата ги цитира критериумите по кои Бафет се води при склучувањето на големи зделки – голема компанија постојан профит, мал долг, добар менаџмент, едноставен бизнис модел и атрактивна цена.

„Бафет се фокусира на квалитетот на бизнисот и управувањето со трансакциите. Се разбира, и други фактори можат да бидат земени во предвид, но според нас, авиокомпанијата е потенцијален кандидат за дел од кешот кој го поседува „Berkshire““, велат уште аналитичарите.

„Berkshire Hathaway“ моментално има инвестиција од 2,8 милијарди долари во „Southwest Airlines“ на 31-ви март. Компанијата на Бафет исто така има вложувања и во други компании од секторот, како „Delta Air Lines“, „American Airlines“ и „United Continental“.

Аналитичарите истакнуваат дека бизнисот во „Southwest“ е сличен на компанијата за осигурување „GEICO“, која Бафет ја поседува. Таа е лидер во својот сектор и има значителни конкурентски предности и ниска цена.

Според нив, Бафет може да понуди меѓу 70 и 80 долари по акција за „Southwest“, имајќи ја во предвид историската премија која „Berkshire“ ја плаќање при други зделки. Ова претставува околу 28% над сегашната цена на акциите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кинеска компанија казнета со 1.3 милијарди долари поради нелегално производство на вакцини против беснило

  Кинеска компанија казнета со 1.3 милијарди долари поради нелегално производство на вакцини против беснило

  Кинеска фирма за вакцини е казнета со 1.3 милијарди долари откако е утврдено дека нелегално ја произведувала вакцината против беснило. Чангчуен Чангшенг мешала различни видови…

 • Раст на приходите на „Нетфликс“ од 34 проценти

  Раст на приходите на „Нетфликс“ од 34 проценти

  Приходите на американската компанија „Нетфликс“ во третиот квартал годинава достигнаа четири милијарди долари, што претставува раст од 34 проценти во однос на истиот период минатата…

 • Се затвора комплексот „Македонско село“, владина инвестиција од 6,5 милиони евра

  Се затвора комплексот „Македонско село“, владина инвестиција од 6,5 милиони евра

  Од утре се затвора комплексот „Македонско село“, инвестиција од 6,5 милиони евра што се наоѓа во Нерези, а чиј концесионер е некогашниот градоначалник на општина…

 • Научно се потврди дека Адора Diamond Garden има идеална микроклима и идеални параметри на квалитетот на воздухот во внатрешната градина за домување

  Научно се потврди дека Адора Diamond Garden има идеална микроклима и идеални параметри на квалитетот на воздухот во внатрешната градина за домување

  Микроклиматските параметри во внатрешната градина на станбено-деловниот објект Адора Diamond Garden во Скопје, преку измерената температура, релативната влажност, брзината на струење на воздухот и топлинското…

 • Coinbase отвори канцеларија во Даблин поради Brexit

  Coinbase отвори канцеларија во Даблин поради Brexit

  „Coinbase“, една од најголемите американски платформи за размена на криптовалути, го проширува европското присуство, отворајќи канцеларија во Даблин, бидејќи неизвесноста околу „Brexit“ продолжува да ги…

 • Продуктите на ФЕДОР на овогодишниот International Products Exhibition and Conference IPEC Qatar

  Продуктите на ФЕДОР на овогодишниот International Products Exhibition and Conference IPEC Qatar

  Компанијата Jarra – Food&Beverage од Доха, ги представи продуктите на ФЕДОР на овогодишниот International Products Exhibition and Conference IPEC Qatar кој се одржa од 08 до…

 • Фондацијата „Кола-Кола“ донирала повеќе од милијарда долари

  Фондацијата „Кола-Кола“ донирала повеќе од милијарда долари

  Фондацијата „Кола-Кола“ донирала повеќе од милијарда долари ширум светот од нејзиното формирање во 1984 година. Преку поддршка на 2 400 организации што се занимаваат со…

 • Винчинијадата и грижата за вработените е долгорочен императив за Макпрогрес

  Винчинијадата и грижата за вработените е долгорочен императив за Макпрогрес

  Традиционално и оваа година Макпрогрес Виница организираше Винчинијада 2018, три дневно дружење на вработените со цел јакнење на тимскиот дух, стекнување взаемна доверба и зближување.…

 • „СЕЗНАЈКОВЦИ“ нов едукативно-забавен видео проект за најмладите (видео)

  „СЕЗНАЈКОВЦИ“ нов едукативно-забавен видео проект за најмладите (видео)

  Поттикнати од успехот на првиот детски проект „МИНИ ВЕСТИ“ и желбата да направат што повеќе содржини за деца, во продукцијата ХИТ МЕДИА решија да направат…

 • Ед Ширан платил повеќе даноци од Starbucks и Amazon

  Ед Ширан платил повеќе даноци од Starbucks и Amazon

  Британската поп ѕвезда Ед Ширан платил повеќе даноци во земјата, отколку „Starbucks“ и „Amazon“, објави „The Sun“. Компанијата на 27-годишниот изведувач „Ed Sheeran Ltd.“ ги…