26 мај, 2024
ПочетнаКОМПАНИИРаботниците во „Кроација ерлајнс“ од среда почнуваат штрајк

Работниците во „Кроација ерлајнс“ од среда почнуваат штрајк

Работниците на авиокомпанијата „Кроација ерлајнс“ соопштија дека од среда ќе почнат со штрајк.

Тие пред еден месец го одложија најавениот штрајк бидејќи хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, им вети дека ќе ги реши проблемите со државниот авиопревозник.

Од Синдикатот соопштија дека премиерот не го исполнил договорот и работниците се принудени повторно да штрајкуваат в среда, со почеток во шест часот наутро.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП