Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

Мисла на неделата –УА свиркачи

Време: 09:49

Датум: јуни 11, 2018

Категорија: КОЛУМНИ

Не, не е овонеделниов напис за политика или никакви закони или слично. Туку е против прекумерната употреба на автомобилските свирки (сирени) во секојдневниот сообраќај и против сообраќајниот метеж

Да започнам со еден виц.

– Татo, зошто овие автомобили толку свират денес?
– Свадба, сине, свадба…
– Ама нели сирените на автомобилите се за да предупредуваат за опасност?
– Е да, де!

Колку да ви е смешен или не вицот, употребата на свирката е за да предупредуваат на опасност, а не да изразува протест и стрес. Работното место ми е во центарот на Скопје, и во сезонава на градежни зафати, Градот ги поправа улиците или врши некакви зафати на водоводна, канализациона, топлификациона и другите мрежи и нормално е дека сообраќајот ќе е отежнат. Ај што е цел ден гужва, но тоа со свирките едноставно не може да се работи. Но луѓе, зарем мислите дека ако свирите со свирките побрзо ќе поминете. Не само што нема да поминете, туку си стварате нервоза на себе , на сите околу вас и сметате на недолжни луѓе во вршењето на секојдневните обврски.

Да ви кажам една математичка равенка за намалување на стресот во сообраќајот:

50 км/час + сообраќаен метеж + семафори – 5 до 10 минути порано тргнување кон целта = помалце стрес

Обидете се, можеби и сум во право. Оваа формула е особено успешна наутро. А помага и употребата на јавен превоз.

Кога сме кај сообраќајниот метеж сакам да ги замолам одговорните лица во државата да размислат и наместо да органзираат конвои за превоз на видни личности (политичари и државници) да си купат неколку хиликоптерчиња и да ги превезуваат гостите, претседателот на државата и другите со нив. Ем побрзо, ем посигурно, нели.

Пошто влегуваме во еден период каде очекувам да има протести (околу името на државата, неостварени предизборни ветувања и слично) ги замолувам сите политички партии, синдикати и здруженија да не ги блокираат улиците. Нека се одреди некое место во секој град каде што ќе може да се протестира, митингува, да се искажуваат ставови и што ти уште не. Но нека тоа протестирање и слично не ги малтретира другите. Знаете, сите сме во иста каша, но не секому му се протестира или не секој се согласува со протестантите. Па ако некому му е до протестирање нека протестира таму негде па кој сака ќе дојде. Нека се става на фејсбук, он лајн петиции  или нека се користат други социјални мрежи и слично. Сметам дека Скопје доволно долго беше изложено на кампувања на улици, блокирања раскрсници и слично.

И уште еднаш, не свирете на секое со свирките, благодарам.

M-r Раде Чоловиќ

 

Редакцијата на ДЕНАР.МК не секогаш се согласува со ставовите искажани во текстовите од нашите соработници и истите не ги претставуваат ставовите на ДЕНАР.МК

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Мисла на неделата – Имавме и поголеми проблеми но не ги решивме

  Мисла на неделата – Имавме и поголеми проблеми но не ги решивме

  На враќање од работа слушам еден годсподин во доцните триесети како разговара на телефон. Добри 20 минути му објаснуваше на својот соговорник како Владата задоцнила…

 • Мисла на неделата – Јужна Заминисимуја

  Мисла на неделата – Јужна Заминисимуја

  Јужна Заминисимуја е држава која иако е дел од еден полуостров во Европа сепак не излегува на море. Иако делена меѓу соседите, парчена, прекројувана низ…

 • Мисла на неделата – А можевме (можеме) ……

  Мисла на неделата – А можевме (можеме) ……

  Одaмна гледав еден југословенски воен филм. Коле Ангеловски одигра брилијантна роља во истиот филм. Не се сеќавам како беше насловот, но приказната беше отприлика ваква.…

 • Мисла на неделата – Си беше еднаш, а можеби е и денес

  Мисла на неделата – Си беше еднаш, а можеби е и денес

  Интересна беше 1986-та година. Полуматура, првите стискавци (или што би се рекло ‘’танго’’) во спортската сала на основното училиште каде што учев. Аргентина со Марадона…

 • Мисла на неделата – НАСА и Титан го освојува, а кај нас нема кој тревата да ја искоси

  Мисла на неделата – НАСА и Титан го освојува, а кај нас нема кој тревата да ја искоси

  Читам на интернет порталите дека НАСА  (NASA – National Aeronautics and Space Administration) ќе испрати  беспилотно летало да ја испитува атмосферата и површината на Титан…

 • Мисла на неделата – да сте живи и здрави!

  Мисла на неделата – да сте живи и здрави!

  Убав поздрав нели, “да сте живи и здрави”. Народната мудрост низ вековите, а и секој човек лично, вели дека здравјето е бесценето и дека е…

 • Мисла на неделата –гранки се зеленат

  Мисла на неделата –гранки се зеленат

  Најчесто низ Скоје се движам со јавен превоз односно со автобусите на ЈСП и приватните сопственици. И ако мене ме прашувате сметам дека јавниот автобуски…

 • Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

  Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

  Не е ова писание за кумот, туку за името е. Не можам и да сакам да ја завртам главата или да ја ставам во песок…

 • Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

  Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

  Имав можност да учествувам на еден семинар (службено) и таму еден уважен хрватски професор ни раскажа за експериментот со пет мајмуни. Оди отприлика вака. Во…

 • Мисла на неделата – Морален распад

  Мисла на неделата – Морален распад

  И си беше една ТВ презентерка која затаила данок. Се покаја си плати казна и никому ништо. Си беше и еден доктор кој призна (откако…