Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    

Мисла на неделата – Морален распад

Време: 09:06

Датум: мај 28, 2018

Категорија: КОЛУМНИ

И си беше една ТВ презентерка која затаила данок. Се покаја си плати казна и никому ништо. Си беше и еден доктор кој призна (откако го фатија) дека земал поткуп и си се покаја и си плати казна и тоа се заврши.

Не е приказна, ви текнува.

Се прашувам дали има морал во ова наше општество, во оваа ни државичка или толку ни е испран мозокот или толку сме сиромашни што сиромаштијата ни удри и во паметот и веќе ништо не може да не поремети. Па добро има ли здруженија, комори  има ли еснаф овде јавно да го жигосаат неделото, а и оној кој го направил. За судската одлука не се коментира, нели?!

Зошто сега го пишувам ова откако поминаа неколу месеци? Па баш затоа што испаѓа дека секое чудо е за три дена и после – дај друго дете односно дај друга афера.

Да продолжам. Му претеа на новинар и јас немам слушнато дека Јавното обвинителство се огласи по овој случај или дека го реши. Ако е случајот решен јас јавно се извинувам што не сум информиран. Но пак ќе прашам каде е новинарскиот еснаф да реагира и да прашува или се уште имаме новинари по нарачка? Па се чудиме зошто весниците ни се затворале.

Мислам дека ни е во генезата наместо проблемот да го решаваме, најдобро да помолчиме или да си заминеме. Само не ми е јасно како може во Западна Европа да ги почитуваме законите повеќе и од локалното население. Или, кај што има сила нема правда?

Поентата ми е дека треба прво сите ние промените во свеста да ги започнеме на индивидуално ниво, односно да поченемe од самите себеси, од сопствените семејства, па понатака спиралата да се одмотува и да го зафати цело општество.

Уште само ова. Мислам дека сме единствена држава каде нелегалните тезгаџии ги блокираат улиците зошто биле тргнати, а ние граѓаните ќе си одиме по еден час накај дома. Ех, мајко Македонијо.

 

М-р Раде Чоловиќ

 

Редакцијата на ДЕНАР.МК не секогаш се согласува со ставовите искажани во текстовите од нашите соработници и истите не ги претставуваат ставовите на ДЕНАР.МК

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Мисла на неделата – Имавме и поголеми проблеми но не ги решивме

  Мисла на неделата – Имавме и поголеми проблеми но не ги решивме

  На враќање од работа слушам еден годсподин во доцните триесети како разговара на телефон. Добри 20 минути му објаснуваше на својот соговорник како Владата задоцнила…

 • Мисла на неделата – Јужна Заминисимуја

  Мисла на неделата – Јужна Заминисимуја

  Јужна Заминисимуја е држава која иако е дел од еден полуостров во Европа сепак не излегува на море. Иако делена меѓу соседите, парчена, прекројувана низ…

 • Мисла на неделата – А можевме (можеме) ……

  Мисла на неделата – А можевме (можеме) ……

  Одaмна гледав еден југословенски воен филм. Коле Ангеловски одигра брилијантна роља во истиот филм. Не се сеќавам како беше насловот, но приказната беше отприлика ваква.…

 • Мисла на неделата – Си беше еднаш, а можеби е и денес

  Мисла на неделата – Си беше еднаш, а можеби е и денес

  Интересна беше 1986-та година. Полуматура, првите стискавци (или што би се рекло ‘’танго’’) во спортската сала на основното училиште каде што учев. Аргентина со Марадона…

 • Мисла на неделата – НАСА и Титан го освојува, а кај нас нема кој тревата да ја искоси

  Мисла на неделата – НАСА и Титан го освојува, а кај нас нема кој тревата да ја искоси

  Читам на интернет порталите дека НАСА  (NASA – National Aeronautics and Space Administration) ќе испрати  беспилотно летало да ја испитува атмосферата и површината на Титан…

 • Мисла на неделата – да сте живи и здрави!

  Мисла на неделата – да сте живи и здрави!

  Убав поздрав нели, “да сте живи и здрави”. Народната мудрост низ вековите, а и секој човек лично, вели дека здравјето е бесценето и дека е…

 • Мисла на неделата –гранки се зеленат

  Мисла на неделата –гранки се зеленат

  Најчесто низ Скоје се движам со јавен превоз односно со автобусите на ЈСП и приватните сопственици. И ако мене ме прашувате сметам дека јавниот автобуски…

 • Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

  Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

  Не е ова писание за кумот, туку за името е. Не можам и да сакам да ја завртам главата или да ја ставам во песок…

 • Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

  Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

  Имав можност да учествувам на еден семинар (службено) и таму еден уважен хрватски професор ни раскажа за експериментот со пет мајмуни. Оди отприлика вака. Во…

 • Мисла на неделата –УА свиркачи

  Мисла на неделата –УА свиркачи

  Не, не е овонеделниов напис за политика или никакви закони или слично. Туку е против прекумерната употреба на автомобилските свирки (сирени) во секојдневниот сообраќај и…