Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Заб“ и две камери: Официјално претставена новата Nokia X6 (видео)

Време: 12:14

Датум: мај 17, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Компанијата „HMD Global“ официјално го претстави својот нов смартфон „Nokia X6“, првиот модел од ажурираната „X“-серија. Овој телефон од средниот сегмент во премиум куќиште е претставен во Кина.

„Nokia X6“ има 5.8-инчен „FHD+“ (1080 x 2280p) дисплеј, со 19:9 однос на страните и „Corning Gorilla Glass 3“ заштита.

Тоа е првиот „Nokia“ телефон со „заб“ на врвот на екранот, во кој е сместана 16MP f/2.0 предна камера и функција за отклучување на уредот со помош на лицето.

На задната страна се наоѓа систем од две камери, кој се состои од стандардна 16MP камера со f/2.0 отвор и 5MP монохромска камера со f/2.2 oтвор.

Сите камери имаат корисни „AI“ трикови, како што е позадинско заматување, препознавање на лицето, динамичка експресија и филтри. На задната страна се наоѓа и сензор за оптечаток на прстот.

Телефонот го користи чипсетот „Snapdragon 636“, заедно со 4GB RAM и 32GB/64GB простор за складирање на податоци, односно 6GB RAM и 64GB место за складирање на податоци. Хибридниот слот може да послужи за проширување на просторот за складирање и додавање на уште една „SIM“ картичка.

Батеријата на телефонот има капацитет од 3.060mAh и се полни преку „USB-C“ конектор cо „Quick Charge 3.0“ брзина. Toа би требало да обезбеди полнење до 50% зa 30 минути.

Оперативниот систем на телефонот е „Android 8.1 Oreo“, со ветување за надоградба на „Android P“.

Смартфонот ќе биде достапен во сина, црна и сребрена боја. „Nokia X6“ ќе започне да се продава во Кина од 21-ви мај, додека се очекува потврдата за достапност надвор од Кина.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Концесионерот на „Македонско село“ ќе ја плати гаранцијата од 43.000 евра и кирија за наредните шест месеци

  Концесионерот на „Македонско село“ ќе ја плати гаранцијата од 43.000 евра и кирија за наредните шест месеци

  На Концесионерот на „Македонско село“ за еднострано раскинување на договорот ќе му биде активирана гаранцијата за квалитетно извршување на договорот во износ од околу 43…

 • На продажба конфискувани биткоини во вредност од 4,3 милиони долари

  На продажба конфискувани биткоини во вредност од 4,3 милиони долари

  Следниот месец, биткони вредни 4,3 милиони американски долари ќе бидат на аукција од страна на американската Маршалска служба. Властите наведува во соопштението дека криптовалутата која…

 • Сака да биде успешен како Дешан и Зидан

  Сака да биде успешен како Дешан и Зидан

  Тиери Анри рекол дека би бил среќен доколку во тренерската кариера биде успешен како неговите поранешни колеги од репрезентацијата, Дидие Дешам и Зинедин Зидан. Анри,…

 • Министерствата и општините имаат 2.645 возила, најскапите се во МНР, МВР и финансии

  Министерствата и општините имаат 2.645 возила, најскапите се во МНР, МВР и финансии

  Министерствата и општините имаат 2.645 автомобили. Министерствата имаат 2.215 возила вредни 27,2 милиони евра, додека општините имаат 430 возила во вредност од 5,7 милиони евра.…

 • Ослободете ги болките во грбот со оваа мешавина

  Ослободете ги болките во грбот со оваа мешавина

  Дали на работа премногу седите и поради тоа често ве боли крстот? Ако одговорот е да, тогаш овој рецепт е вистинската работа за вас. Сите…

 • Почнуваат првите средби со земјоделците за консолидација на земјиштето

  Почнуваат првите средби со земјоделците за консолидација на земјиштето

  Утре почнуваат средбите со земјоделците во Царев Двор, Спанчево, Соколарци, Логоварди и Оптичари кои треба да го консолидираат своето обработливо земјиште. Ќе се утврдува дали…

 • Мундијалот на Русија и донесе 12,5 милијарди евра

  Мундијалот на Русија и донесе 12,5 милијарди евра

  Светското фудбалско првенство, што летоска се одржа во Русија, за тамошната економија во периодот 2013-2018 значеше приход од 952 милијарди рубљи, или околу 12,5 милијарди…

 • Николовски: Ќе се изберат нови 12 локации за окрупнување на земјоделското земјиште

  Николовски: Ќе се изберат нови 12 локации за окрупнување на земјоделското земјиште

  Европската Унија, ФАО и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство работат заеднички на започнување на првиот циклус на посложени интегрирани проекти за консолидација на земјоделско…

 • „Фери“ донираше пакети со храна за децата кои живеат во сиромаштија

  „Фери“ донираше пакети со храна за децата кои живеат во сиромаштија

  Деца од Македонија кои живеат во сиромаштија добија пакети со храна наменети за нив и нивните семејства како дел од од хуманитарниот проект „Сподели оброк“…

 • Унгарија ги зголеми своите златни резерви за 10 пати

  Унгарија ги зголеми своите златни резерви за 10 пати

  Централната банка на Унгарија ги зголеми своите резерви на злато за 10 пати, објави „Bloomberg“. Ова се случува само еден месец откако Полска го купи…