Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

САД има повеќе милијардери отколку во Кина, Германија и Индија заедно

Време: 10:53

Датум: мај 16, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во светот има повеќе милијардери од било кога – 2.754. Ова се наведува во извештајот „The Wealth-X Billionaire Census 2018“, според кој бројот на милијардери и нивното богатство се зголемија до рекордни нивоа во 2017-та година, пишува „CNBC“.

На САД отпаѓаат 25% од милијардерите во светот, наведува „Wealth-X“, иако земјата е дом на само 4% од светското население. Всушност, постојат повеќе милијардери во САД (680), отколку во Кина, Германија и Индија заедно.

„Поддржани од стабилната внатрешна економија, солидните профити од продажбата на акции и високата концентрација на технолошки компании, САД додаде 60 нови милијардери на листата“, посочува компанијата за студии во својот извештај.

Еве ги десетте земји со најмногу милијардери и колку поседуваат тие:

10. Обединети Арапски Емирати

Број на милијардери: 62

Севкупно богатство: 168 милијарди долари

9. Саудиска Арабија

Број на милијардери: 62

Севкупно богатство: 169 милијарди долари

8. Обединето Кралство

Број на милијардери: 90

Севкупно богатство: 251 милијарда долари

7. Хонг Конг *

Број на милијардери: 93

Севкупно богатство: 315 милијарди долари

* Хонг Конг е полуавтономна специјална административна област на Кина.

6. Русија

Број на милијардери: 96

Севкупно богатство: 351 милијарда долари

5. Швајцарија

Број на милијардери: 99

Севкупно богатство: 265 милијарди долари

4. Индија

Број на милијардери: 104

Севкупно богатство: 299 милијарди долари

3. Германија

Број милијардери: 152

Севкупно богатство: 466 милијарди долари

2. Кина

Број на милијардери: 338

Севкупно богатство: 1,1 илјади милијарди долари

1. САД

Број на милијардери: 680

Севкупно богатство: 3,2 илјади милијарди долари

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Концесионерот на „Македонско село“ ќе ја плати гаранцијата од 43.000 евра и кирија за наредните шест месеци

  Концесионерот на „Македонско село“ ќе ја плати гаранцијата од 43.000 евра и кирија за наредните шест месеци

  На Концесионерот на „Македонско село“ за еднострано раскинување на договорот ќе му биде активирана гаранцијата за квалитетно извршување на договорот во износ од околу 43…

 • На продажба конфискувани биткоини во вредност од 4,3 милиони долари

  На продажба конфискувани биткоини во вредност од 4,3 милиони долари

  Следниот месец, биткони вредни 4,3 милиони американски долари ќе бидат на аукција од страна на американската Маршалска служба. Властите наведува во соопштението дека криптовалутата која…

 • Министерствата и општините имаат 2.645 возила, најскапите се во МНР, МВР и финансии

  Министерствата и општините имаат 2.645 возила, најскапите се во МНР, МВР и финансии

  Министерствата и општините имаат 2.645 автомобили. Министерствата имаат 2.215 возила вредни 27,2 милиони евра, додека општините имаат 430 возила во вредност од 5,7 милиони евра.…

 • Почнуваат првите средби со земјоделците за консолидација на земјиштето

  Почнуваат првите средби со земјоделците за консолидација на земјиштето

  Утре почнуваат средбите со земјоделците во Царев Двор, Спанчево, Соколарци, Логоварди и Оптичари кои треба да го консолидираат своето обработливо земјиште. Ќе се утврдува дали…

 • Николовски: Ќе се изберат нови 12 локации за окрупнување на земјоделското земјиште

  Николовски: Ќе се изберат нови 12 локации за окрупнување на земјоделското земјиште

  Европската Унија, ФАО и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство работат заеднички на започнување на првиот циклус на посложени интегрирани проекти за консолидација на земјоделско…

 • Унгарија ги зголеми своите златни резерви за 10 пати

  Унгарија ги зголеми своите златни резерви за 10 пати

  Централната банка на Унгарија ги зголеми своите резерви на злато за 10 пати, објави „Bloomberg“. Ова се случува само еден месец откако Полска го купи…

 • Иновацијата еден од најважните двигатели на економскиот раст

  Иновацијата еден од најважните двигатели на економскиот раст

  Иновацијата е еден од најважните двигатели на економскиот раст во современите економии. Заштитата, пак, на иновациите, односно правата од интелектуална соспственост е исто така услов…

 • Фондот за Западен Балкан одбележува една година постоење со повик за нови проекти

  Фондот за Западен Балкан одбележува една година постоење со повик за нови проекти

  Фондот за Западен Балкан, што првата инклузивна и регионална меѓудржавна организација на Западен Балкан, на 1 ноември ја одбележува својата прва годишнина од отворањето на…

 • Повеќето Европејци веруваат дека животот немаше да биде полош без ЕУ

  Повеќето Европејци веруваат дека животот немаше да биде полош без ЕУ

  Околу две третини од Европејците не се убедени дека животот би бил полош без Европската унија, покажува истражувањето, цитирано од онлајн изданието „Politico“. Анкетата што…

 • Британија, сепак, ја чека подолг транзициски период

  Британија, сепак, ја чека подолг транзициски период

  Извори на британската Влада велат дека ќе има продолжување на транзицискиот период за брегзит за неколку месеци, доколку е потребно. Овој потег, како што велат,…