Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

САД има повеќе милијардери отколку во Кина, Германија и Индија заедно

Време: 10:53

Датум: мај 16, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Во светот има повеќе милијардери од било кога – 2.754. Ова се наведува во извештајот „The Wealth-X Billionaire Census 2018“, според кој бројот на милијардери и нивното богатство се зголемија до рекордни нивоа во 2017-та година, пишува „CNBC“.

На САД отпаѓаат 25% од милијардерите во светот, наведува „Wealth-X“, иако земјата е дом на само 4% од светското население. Всушност, постојат повеќе милијардери во САД (680), отколку во Кина, Германија и Индија заедно.

„Поддржани од стабилната внатрешна економија, солидните профити од продажбата на акции и високата концентрација на технолошки компании, САД додаде 60 нови милијардери на листата“, посочува компанијата за студии во својот извештај.

Еве ги десетте земји со најмногу милијардери и колку поседуваат тие:

10. Обединети Арапски Емирати

Број на милијардери: 62

Севкупно богатство: 168 милијарди долари

9. Саудиска Арабија

Број на милијардери: 62

Севкупно богатство: 169 милијарди долари

8. Обединето Кралство

Број на милијардери: 90

Севкупно богатство: 251 милијарда долари

7. Хонг Конг *

Број на милијардери: 93

Севкупно богатство: 315 милијарди долари

* Хонг Конг е полуавтономна специјална административна област на Кина.

6. Русија

Број на милијардери: 96

Севкупно богатство: 351 милијарда долари

5. Швајцарија

Број на милијардери: 99

Севкупно богатство: 265 милијарди долари

4. Индија

Број на милијардери: 104

Севкупно богатство: 299 милијарди долари

3. Германија

Број милијардери: 152

Севкупно богатство: 466 милијарди долари

2. Кина

Број на милијардери: 338

Севкупно богатство: 1,1 илјади милијарди долари

1. САД

Број на милијардери: 680

Севкупно богатство: 3,2 илјади милијарди долари

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ИЈЗ: Регистрирани 281 заболен од грип

  ИЈЗ: Регистрирани 281 заболен од грип

  Во текот на изминатата недела (од 7 јануари до 13 јануари) се регистрирани 281 заболен од грип, што е зголемување за 43,4 отсто споредено со…

 • Канада во следните три години ќе прими повеќе од еден милион мигранти

  Канада во следните три години ќе прими повеќе од еден милион мигранти

  Во годишниот извештај за 2018 година, кој парламентот го упати до канадскиот министер за миграција, Ахмед Хасен, стои дека од 2019 до 2022 година ќе…

 • Берлин навести дека треба повторно да се отвори договорот за Брегзит

  Берлин навести дека треба повторно да се отвори договорот за Брегзит

  Германскиот министер за надворешни работи Хаико Мас изјави дека е потребно започнување на дискусија за повторно отворање на договорот за планираното излегување на Велика Британија…

 • Трамп ја откажа делегацијата на Светскиот економски форум во Давос

  Трамп ја откажа делегацијата на Светскиот економски форум во Давос

  Претставниците на администрацијата на Трамп нема да отпатуваат на Светскиот економски форум во Давос овој месец, во контекст на делумната блокада на владата, пренесува „Брејтбарт“.…

 • Николовски на најголемиот светски саем за храна и земјоделство „Зелена недела“ во Берлин

  Николовски на најголемиот светски саем за храна и земјоделство „Зелена недела“ во Берлин

  Од денеска, па и наредните три дена министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, ќе биде во официјална посета на најголемиот светски саем за…

 • Облачно и ветровито, со услови за дожд

  Облачно и ветровито, со услови за дожд

  Времето денеска ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд, во Пелагонија со услови за замрзнат дожд. Ќе…

 • Aнѓушев и Дончев: Подобрена е соработката меѓу Македонија и Бугарија

  Aнѓушев и Дончев: Подобрена е соработката меѓу Македонија и Бугарија

  Подобрена е меѓусебната соработка и правиме конкретни чекори за уште поголеми економски придобивки за двете земји. Ваква е оценката на заменик-претседателот на Владата, Кочо Анѓушев,…

 • Германскиот извоз на оружје паднал за една четвртина

  Германскиот извоз на оружје паднал за една четвртина

  Извозот на германско оружје паднал во 2018 година речиси една четвртина во споредба со претходните години, соопшти германската влада. „Германската влада во 2018 година одобрила…

 • Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на пари за камати од ИПАРД-програмата

  Бабовски: Продолжен рокот за аплицирање за поврат на пари за камати од ИПАРД-програмата

  Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го продолжи рокот за аплицирање за поврат на средствата за камати за реализирани инвестиции по ИПАРД-програмата…

 • Гувернерката на НБРМ на Форумот на „Еуромани“: Kако носители на политики во Централна и Источна Европа треба да се фокусираме на натамошно подобрување на фундаментите на економиите во регионот

  Гувернерката на НБРМ на Форумот на „Еуромани“: Kако носители на политики во Централна и Источна Европа треба да се фокусираме на натамошно подобрување на фундаментите на економиите во регионот

  „Сите ние како носители на политики во Централна и Источна Европа треба да се фокусираме на елиминирање на структурните пречки за зголемување на потенцијалниот економски…