Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Слабите резултати на DS не го загрижуваат шефот на Алијансата PSA

Време: 14:39

Датум: мај 14, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Брендот „DS Automobiles“ се оддели од „Citroen“ во 2015-та година, но тоа засега не дава никакви позитивни резултати, туку напротив.

Во 2017-та година, само 52.850 возила од новата марка беа продадени, што е намалување за 38.5% помалку од 2016-та година. Намалувањето е на речиси сите пазари, но тоа не претставува грижа за директорот на Алијансата „PSA Group“, Карлос Таварес.

Тој за „Autocar“ вели дека не видел никаква катастрофа во статистиката. Според Таварес, брендот започнал од нула со изработката на „DS 7 Crossback“ и се уште е на самиот почеток на своето долго патување.

„Новите модели ќе излегуваат секоја година, и ова ќе нè доведе до успех во одреден момент. Креирањето и спроведувањето на премиум бренд бара многу време. Нашиот проект е 30 години, па имаме уште 28. Факт е дека резултатите од 2017-та година се големо разочарувања, но ние сме убедени дека сме на вистинскиот пат“, објасни Таварес.

Менаџерот додаде дека „PSA Group“ намерно престана да нуди попусти и промоции на моделите на„ DS“ за да го зајакнат имиџот на престижниот бренд.

„Квалитетот на производот продава еден автомобил, а „DS 7“ е токму она што го очекувавме. Пред овој автомобил има огромен потенцијал, а тоа е само почеток“, вели Таварес, посочувајќи дека само неколку недели откако беше пуштен во продажба луксузниот кросовер, беа продадени околу 5.000 единици.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Само за 200 Aмериканци – Subaru STI S209 (фото+видео)

  Само за 200 Aмериканци – Subaru STI S209 (фото+видео)

  Јапонскиот производител „Subaru“ го претстави во Детроит последниот производ од своето „STI“ (Subaru Tecnica International) одделение. Станува збор за моделот „STI S209“ кој ќе биде…

 • VW го претстави Golf GTI TCR со 290 KS (фото+видео)

  VW го претстави Golf GTI TCR со 290 KS (фото+видео)

  Германскиот гигант „Volkswagen“ го откри „Golf GTI TCR“, легална верзија на автомобил инспириран од тркачки модел. „TCR“ е сместен помеѓу „Golf GTI Performance“ и „Golf…

 • Nissan создаде нов сегмент – „возвишен спортски седан“ (фото+видео)

  Nissan создаде нов сегмент – „возвишен спортски седан“ (фото+видео)

  Јапонски „Nissan“ на саемот за автомобили во Детроит го претстави концептот „IMs“ со кој создава буквално нова класа на автомобили, а која ја нарече „возвишен…

 • Дебитираше BMW Serieѕ 7 со новиот V8 агрегат (фото+видео)

  Дебитираше BMW Serieѕ 7 со новиот V8 агрегат (фото+видео)

  По бројните „тизери“, папарцо-фотографи и шпекулации, „BMW“ конечно ја претстави редизајнираната „седмица“. Моделот доби повеќе стилски промени и неколку важни технолошки подобрувања, а „BMW“ ги…

 • Досега најголемата направена Kia (фото+видео)

  Досега најголемата направена Kia (фото+видео)

  Компанијата „Kia“ го претстави својот најголем модел, кој исто така има „брутален“ дизајн. Тоа е теренецот „Telluride“ кој според димензиите го надминува дури и изградениот…

 • Како изгледа првиот Cadillac на струја (фото)

  Како изгледа првиот Cadillac на струја (фото)

  Американскиот производител објави фотографии од својот прв електричен автомобил, а станува збор за кросовер со три реда седишта. „Cadillac“ на прес-конференција оддржана пред почетокот на…

 • Audi потврди – 50 среќници ќе можат да го купат PB18 E-Tron (фото+видео)

  Audi потврди – 50 среќници ќе можат да го купат PB18 E-Tron (фото+видео)

  Директорот на „Audi“, Брем Шот потврди дека германската компанија дала „зелено светло“ за сериско производсто на суперавтомобилот „Audi PB18 E-Tron“. Oвој целосно електричен автомобили ќе…

 • Новата Toyota Supra во целост „откриена“ пред премиерата (видео)

  Новата Toyota Supra во целост „откриена“ пред премиерата (видео)

  Дизајнот на новата „Suprа“ и не е некоја тајна благодарејќи на фотографиите кои се појавија пред Нова година, а видеото кое денеска се појави на…

 • Porsche постигна нов рекорд на испораки

  Porsche постигна нов рекорд на испораки

  Силна година за штутгартскиот производител на спортски автомобили, Porsche AG испорача  256.255 возила во светот во 2018 година повеќе од кога било досега. Ова претставува…

 • Како безбедно да возите во зимски услови?

  Како безбедно да возите во зимски услови?

  За возење во зимски услови, секогаш е потребно многу поголемо внимание и поголема концентрација. Притоа, покрај поседување задолжителна зимска опрема, сите возачи кои ќе го…