Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Huawei работи на гејмерски часовник

Време: 12:25

Датум: мај 14, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Кинескиот производител на смартфони „Huawei“ работи на создавањето на гејмерски паметен часовник, соопштува холандскиот сајт „LetsGoDigital“, повикувајќи се на содржината на патентната документација, откриена во базата на податоци на Светската организација за интелектуална сопственост.

Идејата опишана во патентот, изгледа храбра. Таа претпоставува користење на смарт-часовник со самостен гејмерски контролер, а не како помошен инструмент за игри, како што многумина би претпоставиле.

Сите управувачки елементи на рачниот контролер ќе бидат распоредени на каишката. Со тоа ќе се обезбеди прекрасно искуство за играње игри, вклучувајќи ред на копчиња. Тие ќе влегуваат во употреба не само за игрите, но и во секојдневната интеракција со часовникот.

Развојот на „Huawei“ може да покаже сериозно влијание на индустријата на паметни часовници. Производителот сфаќајќи дека минијатурните екрани со дијагонала 1,5-2 инчи ќе бидат недоволни за работа со екран осетлив на допир, понудил целосно логичен систем на управување на интерфејсот со „чувствителна“ каишка.

Благодарение на управувањето со допир, корисникот полесно ќе се справи со интерфејсот, ќе комуницира со текст, па дури и ќе игра игри.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Повеќето Британци сега се против брегзит

  Повеќето Британци сега се против брегзит

  Доколку Велика Британија денеска одржи уште еден референдум за членство на земјата во ЕУ, веројатно нема да се донесе одлука за брегзит, покажа најновата анкета.…

 • Следната недела ново издание на Саемот на градежништво

  Следната недела ново издание на Саемот на градежништво

  Петнаесеттиот меѓународен Саем на градежништво, градежни метеријали, енергетика, водовод, алати и градежна механизација Саем на градежништво 2018 и 8. Саем на недвижнини и инвестиции –…

 • Просечниот Македонец должи 1.200 евра – намален бројот на блокирани сметки

  Просечниот Македонец должи 1.200 евра – намален бројот на блокирани сметки

  Просечниот Македонец има кредит од речиси 1.200 евра. Во исто време со растот на задолжувањето има пад на бројот на блокирани сметки. Ова покажува дека…

 • Роналдо му го препорачал Хамес на Јувентус

  Роналдо му го препорачал Хамес на Јувентус

  Италијанското радио „Раи спорт“ извести дека Кристијано Роналдо сака Јувентус во Торино да го донесе играчот на Баерн Минхен, Хамес Родрогез. Кристијано и Хамес беа…

 • Кој е најбогат и кој е најсиромашен во ЕУ

  Кој е најбогат и кој е најсиромашен во ЕУ

  Бугарите, Романците, Грците и Хрватите се меѓу земјите кои имаат најголем ризик од сиромаштија во ЕУ. На врвот на листата на ризик се Бугарите, со…

 • Нови 10 милиони денари за инвестиции во инфраструктура за пристап до земјоделско земјиште

  Нови 10 милиони денари за инвестиции во инфраструктура за пристап до земјоделско земјиште

  Сите единици на локалната самоуправа од денеска па сè до 17 ноември ќе може да аплицираат за добивање финансиска поддршка од Програмата за рурален развој,…

 • Србија губи милијарда евра годишно поради иселување на образовани луѓе

  Србија губи милијарда евра годишно поради иселување на образовани луѓе

  Од Србија во текот на годината се иселуваат од 30 000 до 60 000 луѓе, од кои четвртина се со високо образование, така што земјата…

 • Најголемата платформа за видеа „Јутјуб“ падна на глобално ниво

  Најголемата платформа за видеа „Јутјуб“ падна на глобално ниво

  Најголемата светска онлајн платформа за видеосодржини „Јутјуб“ синоќа беше недостапна за корисниците од САД, Европа и Јужна Америка. Корисниците алармираа дека немаат пристап до своите…

 • Повторно поништен јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании

  Повторно поништен јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании

  Министерството за транспорт и врски повторно го поништи јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании кој што беше објавен на 13 септември годинава. Министерот за…

 • СБ: Речиси половина од населението во светот живее со помалку од 5,50 долари дневно

  СБ: Речиси половина од населението во светот живее со помалку од 5,50 долари дневно

  Светската банка објави дека речиси половина од светската популација живее со помалку од 5,50 долари на ден. Во полугодишниот извештај на банката е наведена поширока…