Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Новиот Fiat 500 ја надмина бројката од два милиони примероци

Време: 11:10

Датум: мај 14, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Пред неколку дена, во фабриката на Fiat во Тики, Полска, произведен е  Fiat 500 број 2.000.000. Популарниот Fiat се продава во повеќе од 100 земји низ светот, а 80% од продажбата е надвор од Италија, што го прави Fiat светски модел.

Fiat 500 е лидер на пазарот во девет европски земји и е меѓу првите три во уште други седум. Во единаесетата година од неговото производсто со скоро 60.000 продадени примероци во Европа во првиот квартал на 2018 година, Fiat 500 го одбележа најдобриот квартал досега.

Примерокот број 2.000.000 е спортскиот и ексклузивен модел Fiat 500C Collezione во две бои: бел и сив (Primavera livery), наоружан со TwinAir турбо мотор со 85 коњски сили. Ќе се продава во Италија. Новите серии го одбележуваат безвременскиот стил и дизајн на Fiat 500, неговиот познат и традиционален статус и луксузниот изглед со нови комбинации од бои и материјали во кул и модерен дух. Доаѓа опремен со препознатливата возбудлива опрема, како што се 16 ” тркала, хромирани детали и сиво-бела линија на елеганција и ракописен беџ “Collezione”  на задната врата.

Производството на 2.000.000 автомобили Fiat 500 е клучот во успешната приказна. Малиот елегантен Fiat се продава во повеќе од 100 земји. 80% од продажбата е надвор од Италија, а веќе 4 години е бестселер во Европа во неговиот сегмент, со удел на пазарот од 14,6% заклучно со 2017 година. Исто така, во единаесеттата година од неговото производство, скоро 60.000 примероци се продадоа во Европа за време на третиот квартал од 2018 година, рушејќи го и најголемиот рекорд на моделот Fiat 500. Повторно, за време на првиот квартал од 2018 година, Fiat 500 беше најголем лидер на пазарот во девет земји (Обединетото Кралство, Шпанија, Белгија, Швајцарија, Португалија, Австрија, Унгарија, Хрватска и Словенија) и се издигна меѓу првите тројца во седум други (Италија, Германија, Франција, Шведска, Словачка, Романија и Бугарија).

30 специјални серии произведени во последните 11 години и под знакот на марката Fiat и кај марката Abarth, се тајната на беспрекорниот успех на Fiat 500. Fiat 500 отсекогаш ги следи трендовите и останува верен на традицијата, иако постојано произведува посебни модели за тестирање на невообичаени територии за градско возило и модерни и луксузни јахти на тркала. Новиот уникатен модел на Fiat 500 Collezione го следи стилскиот свет и лимитираните серии, како што се моделот Fiat 500 60th  и Anniversario, пуштени во продажба минатата година, за да ја одбележат 60 годишнината.

Моделот 500 прв пат беше произведен во 1957 година и оттогаш се продадени преку 6 милиони автомобили. Овие клучни бројки ја карактеризираат моќноста на заедничката имагинација и имагинацијата на автомобилската сцена. Насекаде и за сите генерации на возачи, овој модел остана запаметен и важен. Тој е симбол на масовната моторизација и производ од вистинска и општа важност. Не е случајност што Fiat 500 од серијата F која се произведуваше помеѓу 1965-1972 година како најпопуларна и најпозната се најде во колекцијата на популарниот Музеј на Модерна Уметност (МоМА) во Њујорк.

Производството на популарниот Fiat започна во Тики, 2007 година, кога беше лансиран новиот модел. Овој модел стана и првиот градски автомобил во светот кој е избран за “Автомобил на годината”  како резултат на високите перформанси. Со повеќе од 200.000 примероци годишно, вклучувајќи ги и двете марки Fiat и Abarth, денес полската фарбрика е една од најпрестижните FCA фабрики во светот. Фабриката е меѓу првите кои добиле највисоко златно признание за производство.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Toyota повторно е најскапиот бренд на автомобили

  Toyota повторно е најскапиот бренд на автомобили

  Списанието „Forbеs“ го објави годишниот рејтинг за најскапите брендови во светот. „Toyota“ е прв меѓу брендовите на автомобили, чија вредност е 44,7 милијарди долари. Таа…

 • Кралот на непристапните терени – Ford F150 Raptor (фото+видео)

  Кралот на непристапните терени – Ford F150 Raptor (фото+видео)

  „Ford“ неодамна го најави својот максимален фокус на „SUV“ и теренските возила, а производ на тоа е моќниот камионет „F-150 Raptor“. Верзијата за 2019-та пред…

 • Кои се најпродаваните автомобили во Европа во моментов?

  Кои се најпродаваните автомобили во Европа во моментов?

  Продажбата на нови автомобили во земјите на ЕУ се одвива добро, покажуваат статистиките на изданието „focus2move“. Кои се најпродаваните автомобили во Европа за првите 4…

 • Кросовер кој наликува на Mustang ќе ја предводи новата ера на Ford

  Кросовер кој наликува на Mustang ќе ја предводи новата ера на Ford

  „Ford“ планира на пазарот да го лансира својот прв целосно електричен модел, кросовер со преден погон кон средината на 2020-та година. Кросоверот наречен „Mach 1“,…

 • Volkswagen нема да го промени дизајнот на својот прв електричен автомобил

  Volkswagen нема да го промени дизајнот на својот прв електричен автомобил

  Главниот дизајнер на „Volkswagen“ – Клаус Бишоф, откри пред „Autocar“ дека дизајнот на сериската верзија на електричниот хечбек „I.D.“ практично нема да се разликува од…

 • Вториот електричен Mercedes станува „французин“

  Вториот електричен Mercedes станува „французин“

  Вториот сериски електричен модел на „Mercedes-Benz“ ќе се произведува во фабриката во францускиот град Амбаше. Во тој погон во моментов се составува компактниот „SmartForTwo“, вклучувајќи…

 • Технологијата го нагласува новиот Volkswagen Touareg – Лесно управување кое ги штити луѓето и животните кога се вози во мрак

  Технологијата го нагласува новиот Volkswagen Touareg – Лесно управување кое ги штити луѓето и животните кога се вози во мрак

  Камерата за топлинска обработка на Touareg може да открие загрозени лица и диви животни ноќе порано од било кое човечко суштество Функцијатата за Night Vision…

 • Citroen C5 Aircross конечно пристигнува во Европа (фото+видео)

  Citroen C5 Aircross конечно пристигнува во Европа (фото+видео)

  За неколку дена на европскиот пазар конечно ќе пристигне „Citroen C5 Aircross“, кој од есента минатата година се продава во Кина. Базиран на истата основа…

 • Ford отвори нов тест центар во Европа (видео)

  Ford отвори нов тест центар во Европа (видео)

  Американскиот производител „Ford“ реализира една своја идеја, најавена уште на крајот на 2017-та година. Во европскиот центар на компанијата во Келн (Германија) започна со работа…

 • Audi го пробива пазарот на електрични автомобили

  Audi го пробива пазарот на електрични автомобили

  Во текот на следните 7 години, „Audi“ ќе лансира 20 нови електрични автомобили. Идејата е на крајот на овој период, производителот од Инголштад да продава…