Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Русите под закана: Гасот ќе биде запленет!

Време: 16:32

Датум: април 16, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Украинската компанија „Нафтогас“ ќе се појави пред суд со цел да се обиде да ги заплени активите на „Газпром“ во Европа, вели заменикот директор на „Нафтогас“, Јуриј Витренко.

Заканата следеше откако руската енергетска компанија не изврши плаќање кое го наложи меѓународниот арбитражен суд.

„Јасно е дека не сакаат да платат, со оглед на тоа ќе почнеме да го запленуваме гасот и другите сретства на „Газпром“ во Европа, а не во Украина. Ќе одиме на суд во Европа“, изјави Витренко.

Исто така, додава дека нема да го заплени рускиот гас кој преку Украина стигнува до Европските клиенти.

„Ние не сакаме да создадеме некаква политичка поделба овде во ЕУ во врска со тоа дека Украина не е доверлива транзитна земја“, рече тој.

„Газпром“ одбива да плати 2,5 милијарди долари според пресудата на Арбитражниот суд во Стокхолм, со што при исплатата би „ставиле точка“ на долгата правна битка помеѓу овие две компании.

Меѓутоа, „Газпром“ се жалеше на пресудата и побара раскинување на договорот со Украина за транзит на гас.

Овие две компании од јуни 2014-та година се судат пред Арбитражниот суд во Стокхолм, а предмет е договорите за снабдување со гас од Русија во Европа преку Украина од 2009-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Emirates сака да го купи конкурентот Etihad?

  Emirates сака да го купи конкурентот Etihad?

  Арапската авиокомпанија „Emirates“ го разгледува стекнувањето на локалениот нерентабилен конкурент „Etihad“, соопштува „Bloomberg“, повикувајќи се на запознаени извори. Потегот би го создал најголемиот авиопревозник во…

 • Започнаа со изградба пристапните улици во новата населба Александрија

  Започнаа со изградба пристапните улици во новата населба Александрија

  Со финиширање на изградбата на вторите две згради во новата населба Александрија, во Општината Ѓорче Петров, паралелно започна да се работи на првите пристапни улици,…

 • Дизајнерската компанија „Орла Кили“ го затвори бизнисот

  Дизајнерската компанија „Орла Кили“ го затвори бизнисот

  Дизајнерката на модни парчиња и предмети за домаќинство Орла Кили најави дека ги затвора сите продавници, како и веб-страницата поради голем пад во профитот. Орла…

 • Nestle може да се раздели со бизнисот за производи за кожа

  Nestle може да се раздели со бизнисот за производи за кожа

  „Nestle“ соопшти дека ги испитува стратешките опции за бизнисот со производи за кожата, истакнувајќи дека делот што некогаш се го сметале како „ѕвезда“ која ќе…

 • ЕУ го губи трпението за „Фејсбук“

  ЕУ го губи трпението за „Фејсбук“

  Еврокомесарката за правда, Вера Јурова, на американскиот медиумски гигант „Фејсбук“ му даде рок до крајот на годината да постапи по регулативите за заштита на потрошувачите…

 • Новиот дом на Вип – повеќе од само обичен деловен простор(фото)

  Новиот дом на Вип – повеќе од само обичен деловен простор(фото)

  Новите деловни простории во строгиот центар на Скопје се дизајнирани да обезбедат највисока агилност во  работењето и  најдобар работен ден за сите вработени Скопје, 20…

 • Volkswagen се повлече од Иран

  Volkswagen се повлече од Иран

  Германскиот производител на автомобили „Volkswagen“ ќе ги затвори речиси сите свои активности во Иран. Ова го објави денеска „Bloomberg“, повикувајќи се на американскиот амбасадор во…

 • Македонските кроасани 4U со реномираниот сертификат за квалитет IFS го освојуваат ЕУ пазарот

  Македонските кроасани 4U со реномираниот сертификат за квалитет IFS го освојуваат ЕУ пазарот

  Покрај отворањето на нов производствен погон опремен со најсовремени машини, фабриката „Жито пром“ од Гевгелија неодамна го доби и ценетиот интернационален сертификат IFS (International Featured…

 • Мaск загуби милијарди долари поради еден твит

  Мaск загуби милијарди долари поради еден твит

  Една непромислена објава на социјалните мрежи Илон Маск може да го чини милијарди долари. Акциите на главната компанија на Маск, автопроизводителот „Тесла“, веќе паднаа за…

 • Моделот на работењето на Амазон под лупа на Европската Комисија

  Моделот на работењето на Амазон под лупа на Европската Комисија

  Европската комисија ги испитува активностите на онлајн тргувањето, но исто така и тргувањето на Амазон, изразувајќи загриженост дека компанијата може неправилно да конкурира поради својата…