Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,333.36 -0.2%    GRNT 829.00 0%    KMB 5,700.00 -0.01%    MERM 2,100.00 2.04%    MPT 52,028.57 -0.18%    MTUR 5,100.00 0.02%    REPL 76,000.00 0.66%    STB 1,199.00 -0.08%    TKVS 5,384.38 0.64%    

Hyundai во целост ќе го менува својот дизајн

Време: 14:37

Датум: април 12, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Новиот главен дизајнер на компанијата ветува сериозни промени.

„Тековниот пристап на „Hyundai“ за користење на истиот стил за сите модели на брендот е здодевен и поради тоа на автомобилите им недостасува индивидуалност. Но, јас ќе ја поправам оваа грешка“, рече главниот дизајнер на корејскиот производител Лук Донкерволке во интервјуто за „Motoring“.

За во иднина, Донкерволке и неговиот тим ќе создадат автомобили чиј дизајн ќе зависи од специфичните услови на нивниот сегмент. Првите модели на „Hyundai“, кои целосно го прикажуваат новиот стил на корејскиот бренд, ќе бидат објавени во средината на 2019-та година.

Што се однесува до иднината на премиум-брендот „Genesis“, еволуцијата на дизајнот ќе биде поконзистентен и посодрежен. Во неговата основа ќе биде концептуалното купе „Esentia“ (на сликата погоре).

Според Донкерволке, целта кај „Genesis“ е да се избега од вулгарноста и прекумерна самоувереност – нешто на што вложуваат конкурентите „Lexus“ и „Infiniti“. Пристапот треба да биде многу порелаксиран и мазен, бидејќи суштината на дизајнот на автомобилот „Genesis“ треба да бидат елементи од корејски стил.

Лук Донкерволке стана главен дизајнер на „Hyundai“ во 2016-та година. Тој претходно работел за „Bentley“, „Audi“, „Seat“ и „Lamborghini“. Негов е дизајнот на автомобилите, како што се „Lamborghini Murcielago“ и „Gallardo“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Тесла го претстави “Model Y” со почетна цена од 39.000 долари

  Тесла го претстави “Model Y” со почетна цена од 39.000 долари

  Компанијата Тесла во Калифорнија го претстави “Model Y”, електричен теренец, кој ќе започне да се продава по почетна цена од 39.000 долари и ќе се…

 • Максимизирање на потенцијалот: Програма за конверзија на Opel Combo

  Максимизирање на потенцијалот: Програма за конверзија на Opel Combo

  Висок квалитет, одобрено од фабриките: конверзии за Combo Life и Combo Cargo Овозможува активен и независен начин на живот: Combo како возило достапно за инвалидски…

 • До петок ќе трае обврската за поседување на зимска опрема во возилата

  До петок ќе трае обврската за поседување на зимска опрема во возилата

  Автомотосојузот на Македонија потсетува дека без оглед на моменталната временска состојба законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата,, трае до 15 март,…

 • Новиот Porsche Taycan веќе има 20.000 купувачи

  Новиот Porsche Taycan веќе има 20.000 купувачи

  Првиот, чисто електричен, спортски автомобил од Porsche, Taycan стекна големо внимание насекаде низ светот. Возилото нема да биде претставено на јавноста до септември и неговиот…

 • JAGUAR I-PACE -европски автомобил на годината

  JAGUAR I-PACE -европски автомобил на годината

  Jaguar I-PACE ја освои наградата „Европски автомобил на 2019 година“ 60 стручни новинари го избраа целосно електричниот перформансен SUV Jaguar, во конкуренција на шест други…

 • SEAT el-Born: приклучен кон електричната мобилност

  SEAT el-Born: приклучен кон електричната мобилност

  Светска премиера на новиот концепт на SEAT – el-Born el-Born е првото електрично возило на SEAT базирано на платформата MEB Овој концепт го нагласува фокусот…

 • „Вози внимателно и јави се кога ќе стигнеш!“ Нова кампања на РСБСП за улогата на жената во безбедноста во сообраќајот

  „Вози внимателно и јави се кога ќе стигнеш!“ Нова кампања на РСБСП за улогата на жената во безбедноста во сообраќајот

  8 Март е меѓународен ден на жената, светски празник што секоја година ја обележува борбата на жените за економска, политичка и социјална рамноправност со мажите.…

 • Тесла започна со продажба на Модел 3, но само на интернет

  Тесла започна со продажба на Модел 3, но само на интернет

  Компанијата најави продажба на Тесла Модел 3 по цена од 35,000 долари и со време на испорака од две до четири недели, но и затворање…

 • Ексклузивно претставување на ŠKODA KAMIQ

  Ексклузивно претставување на ŠKODA KAMIQ

  Новиот ŠKODA KAMIQ претставува уште еден голем чекор во успешната гама на SUV возила на чешкиот производител. KAMIQ е централна точка во кампањата на ŠKODA…

 • Збогум Ferrari 488 GTB, добродојде F8 Tributo! (фото+видео)

  Збогум Ferrari 488 GTB, добродојде F8 Tributo! (фото+видео)

  Италијанскиот производител објави фотографии и спецификации на новиот модел „F8 Tributo“ кој ќе има светска премиера за неколку дена на саемот за автомобили во Женева.…