Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Мистериозен Samsung Galaxy телефон се појави на листата на TENAA

Време: 13:19

Датум: април 12, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Samsung“ за останатиот дел од година планира уште неколку нови телефони, а меѓу нив се наоѓа и потврдениот модел „Galaxy Note 9“ . Во портфолиото на компанијата се наоѓаат и неколку модели кои не се откриени, а еден од нив е и мистериозниот „Galaxy“ телефон кој беше забележан на листата на „TENAA“.

Телефонот има број на модел „SM-G8850“ и станува збор за компактен уред од средниот сегмент. Моделот се уште не е сертифициран од страна на телата „Wi-Fi Alliance“ или „Bluetooth“, но благодарејќи на листата на „TENAA“ се познати некои карактеристики.

Новиот телефон ќе има 5.6-инчен дисплеј, со заоблени агли. Димензиите се 147,7 x 68,7 x 8,4 милиметри. Судејќи според овие димензии, вкупната големина на екранот би требало да биде околку 5.8-инчи, додека самата големина на дисплејот е 5.6-инчи. Се очекува „Infinity Display“, со оглед на тоа дека „Samsung“ константно своите телефони ги објавува со овој екран.

Се претпоставува дека телефонот од листата на „TENAA“ би можел да биде или „S9 mini“ или „S8 mini“. Телефонот поддржува „dual-SIM“ картичка и најверојатно ќе пристигне со оперативниот систем „Android 8.0“.

Претходно се појавија информации дека уредот на „Samsung“ со број на модел „SM-G8750“, кој беше забележан на „Geekbench“ и би можел да биде „Galaxy S9 Mini“. Засега не е познато во целост дали новиот уред е „Galaxy S8 mini“ или „S9 mini“, но сигурно е дека ова ќе го дознаеме наскоро.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • CБ: Обемот на отпад во светот може да порасне за 70% до 2050-та

  CБ: Обемот на отпад во светот може да порасне за 70% до 2050-та

  Ако не се преземат итни мерки, обемот на смет во светот ќе се зголеми за 70 проценти до 2050-та година и ќе достигне 3,4 милијарди…

 • Ниска свест кај компаниите за заштита на индустриската сопственост

  Ниска свест кај компаниите за заштита на индустриската сопственост

  Во Македонија има регистрирано 123.000 трговски марки. Свеста за значењето за заштита на индустриската сопственост е ниска, но има интерес, а цената за заштита само…

 • Рекорден број волонтери од Америка ќе пристигнат во Македонија

  Рекорден број волонтери од Америка ќе пристигнат во Македонија

  Рекорден број односно 55 Американци в недела, 23 септември, ќе пристигнат во Македонија за да служат како волонтери во Мировниот корпус. Тие ќе го споделат…

 • Подготвени за најголемиот спортски настан во Македонија? Пријавувањето за 15-от Виз Ер Скопски маратон, официјално отворено

  Подготвени за најголемиот спортски настан во Македонија? Пријавувањето за 15-от Виз Ер Скопски маратон, официјално отворено

  Сите кои ќе се пријават во првите три дена на 15-от Виз Ер Скопски маратон ќе можат да го изберат својот стартен број Во мај…

 • ЛЕ: Вилијан донесе победа за Челси во Солун, Севилја го „здроби“ Лиеж

  ЛЕ: Вилијан донесе победа за Челси во Солун, Севилја го „здроби“ Лиеж

  Враќањето на Челси во Лига Европа првпат од 2013 година помина според очекувањата, откако на тешкото гостување во Солун, голот на Вилијан на стартот на…

 • Започнаа со изградба пристапните улици во новата населба Александрија

  Започнаа со изградба пристапните улици во новата населба Александрија

  Со финиширање на изградбата на вторите две згради во новата населба Александрија, во Општината Ѓорче Петров, паралелно започна да се работи на првите пристапни улици,…

 • Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Сончево и топло со мала до умерена облачност

  Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе…

 • Интервју со Анита Спасовска – генерален директор на Бучен Козјак Куманово

  Интервју со Анита Спасовска – генерален директор на Бучен Козјак Куманово

  Денар: Бучен Козјак е млекарница која е позиционирана како фамилијарна и традиционална. Во која развојна фаза се наоѓа сега млекарницата? А: Бучен Козјак постои 35…

 • Една лажица дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Една лажица дневно прави чуда за вашиот црн дроб

  Црниот дроб е исклучително важен орган бидејќи го презема производството на протеини во крвта, и учествува во процесот на нејзиното обновување. Освен тоа, помага во…

 • Дизајнерската компанија „Орла Кили“ го затвори бизнисот

  Дизајнерската компанија „Орла Кили“ го затвори бизнисот

  Дизајнерката на модни парчиња и предмети за домаќинство Орла Кили најави дека ги затвора сите продавници, како и веб-страницата поради голем пад во профитот. Орла…