Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,012.39 -0.13%    CEVI 888.00 4.84%    GRNT 809.30 0.53%    KJUBI 1,550.00 0%    KMB 5,161.14 1.19%    KSPR 26.00 0%    MPOL 281.00 0%    MPT 43,499.91 0.25%    MTUR 4,600.88 -2.11%    OHB 6,300.00 3.28%    PPIV 45,508.14 3.17%    RMDEN08 96.50 0%    RMDEN17 96.00 0.05%    STIL 129.08 -0.26%    TEL 274.73 -0.82%    TNB 13,889.69 1.38%    TPLF 1,100.00 1.01%    TTK 999.00 0.63%    UNI 2,425.00 1.04%    USJE 22,662.00 3%    

Sonim XP8 – робустен смартфон за сите терени (видео)

Време: 16:30

Датум: април 10, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Sonim“ го претстави својот најнов телефон – „Sonim XP8“. Станува збор за паметен телефон кој поради својот робустен изглед е способен да издржи на сите терени, на кои вашиот класичен, „шминкерски“ мобилен не би можел – градилишта и останати места на кои е зголемена концетрацијата на прашина, вода, шум и слично.

„Sonim XP8“ се темели на платформата „Android“ и е замислен за користење од страна на градители, пожарникари, припадници на прва помош и слични професии. Но, можно е да се купи и од страна на обичните корисници на кои поради за нив познати причини им е потребен ваков телефон.

Уредот се одликува со 5-инчен „FHD“ екран со резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели, има 4 GB RAM и 64 GB интерна меморија од кои 45 GB се достапни за корисниците. Доколку им е потребен поголем простор, тогаш корисниците може да го зголема со мемориска „microSD“ картичка до 128 GB. Моќта „Sonim XP8“ ја црпи од „Qualcomm Snapdragon 630“ чиј осум јадра работат со такт од 2,2 GHz.

Од технологиите за поврзувања тука се „Wi-Fi“ (802.11 a/b/g/n/ac/r), „Bluetooth“ (5.0), „Miracast“, „GPS“, „GLONASS“, „BeiDou“ и „NFC“. Со мобилниот телефон пристигнува и посебни апликации,  „Sonim SCOUT“, „Push-To-Talk“ и „Lone Worker/man-down“. Поради тоа што уредот се темели на „Android“ (7.0, Nougat), тука е и поддршката за „Google Play“.

Што се однесува до камерата, „Sonim XP8“ на задната страна има една камера со резолуција од 12 MP, додека на предната исто така има една камера, но со резолуција од 8 MP. Eнергијата потребна за работа ја обезбедува батеријата со капацитет од 4.900 mAh која поддржува и технологија за брзо полнење (Quick Charge 4.0).

Специјалност на овој мобилен е и во тоа што екранот може да се користи и со ракавици, како и тоа дека има дополнителни копчиња. „PTT“ копчињата, овозможуваат комуникација со други корисници според принципот „walkie-talkie“, a „SOS“ копче кое автоматски повикува помош. Понатаму, на предната страна се наоѓаат два звучници (100 dBA+) кои без проблем ќе ги пренесат сите информации и на бучни локации. Уредот е отпорен на удари, прашина, валага и слично (MIL-STD-810G, IP68, IP69).

Димензиите на телефонот се 152 x 79,5 x 18 милиметри, а тежината е 335 грама. Подетални информации се достапни на официјалната страна на производителот, а цената на уредот на американскиот пазар е 699,99 долари.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Барањата при невработеност во САД изненадувачки се намалуваат

  Барањата при невработеност во САД изненадувачки се намалуваат

  Бројот на Американците, кои поднеле апликации за бенефиции при невработеност, неочекувано се намали, достигнувајќи најниско ниво по повеќе од 48 години во позадина затегнатиот пазар…

 • Во Охрид почнува првото издание на „Бич филм-фестивал“

  Во Охрид почнува првото издание на „Бич филм-фестивал“

  Со проекција на хрватскиот филм „Осмиот комесар”, на која ќе присуствува и режисерот Иван Салај, вечерва на плажата „Оревче“ на брегот на Охридското Езеро ќе…

 • Николовски: Косово со зголемувањето на царината ги прекршува меѓународните договори

  Николовски: Косово со зголемувањето на царината ги прекршува меѓународните договори

  Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство реагира по одлуката на Косово за зголемување на царината на 30 отсто за одредени земјоделски производи. Од Министерството велат…

 • Илчо Ѓорѓиоски повеќе не е претседател на ФФМ, ќе работи во УЕФА

  Илчо Ѓорѓиоски повеќе не е претседател на ФФМ, ќе работи во УЕФА

  Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) остана без претседател откако досегашниот прв човек, Илчо Ѓорѓиоски, ја напушти функцијата. Ѓорѓиоски, заминувањето од функцијата го објави преку писмено…

 • Поради новата опција многумина уште повеќе ќе го засакаат Instagram

  Поради новата опција многумина уште повеќе ќе го засакаат Instagram

  „Instagram“ тестира нова функција која ќе им овозможи на корисниците на оваа апликација рачно да ги отстранат луѓето од листата на пријатели. Кога ќе влезете…

 • Unilever забележа полоши резултати од очекуваните

  Unilever забележа полоши резултати од очекуваните

  Британскиот концерн „Unilever“ не можеше да ги исполни очекувањата на аналитичарите од продажбата во вториот квартал од годината, наведувајќи ги како причина бразилските протести за…

 • Сите трговски војни: на повидок третата македонско – косовска

  Сите трговски војни: на повидок третата македонско – косовска

  Македонија и Косово се на работ на третата трговска војна. Дали постои можност да се повтори ситуација од пред пет години кога Приштина целосно ги…

 • ЕУ се обидува да ја вклучи Кина во борбата против американскиот протекционизам

  ЕУ се обидува да ја вклучи Кина во борбата против американскиот протекционизам

  Европската унија врши притисок врз Кина за поголемо отворање на економијата на земјата, како и за активно учество во продолжувањето на меѓународниот трговски систем, загрозен…

 • Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

  Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

  Актуелниот шампион во првенството на Формула 1, Луис Хамилтон, потпишал нов договор со Мерцедес. Британецот болидот на Мерцедес ќе го вози и во сезоните 2019…

 • МВР и РСБСП со летна кампања за поголема безбедност во сообраќајот

  МВР и РСБСП со летна кампања за поголема безбедност во сообраќајот

  Министерството за внатрешни работи во соработка со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата денеска почна кампања „Летувај, не летај“ со цел поголема безбедност…