петок, 27 јануари 2023
ПочетнаАВТОБИЗКои се автомобилите сo најсигурни мотори?

Кои се автомобилите сo најсигурни мотори?

Експертите направија рангирање на автомобилски брендови чии мотори се најсигурни. На списокот се мотори, кај кои што не се забележани проблеми при првите 300.000 километри, пишува весникот „The Siver Times“.

На прво место во Топ 5 е брендот „Renault“ со својот „K7M“ мотор со волумен од 1,6 литри. Моторот е достапен во неколку варијанти на моќност, а се наоѓа во „Renault Megane“ и „Renault Scenic“ (1995-1999 година), „Renault Clio II“ (1998-2003), „Dacia Logan“ (2004-2010), „Dacia Sandero“ (2008-2011) и „Dacia Lodgy“ и „Dacia Dokker“ (2012). Овој мотор може да помине дури 400.000 км без поголем ремонт.

На втората позиција се рангирани три брендови на автомобили – „Hyundai“, „Kia“ и „Mitsubishi“. Експертите посочуваат дека генерално сите нивни агрегати се сигурни, единствениот нивни проблем е со катализаторите, но тој се забележува во доста ретки случаи.

Третото место е за моделите на „Opel“, имено „Astra“, „Zafira“ и „Vectra“, кои се опремени со 1,8-литарски бензински мотор. Тој исто така е сигурен и лесно може да достигне 300.000 км без да мора да се поправа.

Следна е „Honda“, чии мотори се оценети како многу добри. Нивните предности вклучуваат едноставни конструкции и детали за квалитетот. Исто така е објавено дека производството на „Honda“ моторите е многу добро направено.

Топ 5 од овој рејтинг го затвора моторот на „MR20DE“ на „Nissan“, кој се произведува од 2005-та година. Неговата главна предност е дека често се ажурира, а тоа се одразува многу позитивно на квалитетите, бидејќи сите недостатоците се отстрануваат.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП