Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Фејсбук тоне се подлабоко: Објавени тајни снимки и докази(видео)

Време: 10:38

Датум: март 21, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Скандалот околу “Кембриџ Аналитика” и “Фејсбук” добива на интензитет. Британскиот Канал 4 тајно снимил суспендиран извршен директор на Кембриџ Аналитика.

Како што е соопштено од страна на британската телевизија, Александар Никс, тајно го снимал разговорот и рече дека неговата компанија одиграла клучна улога во изборната кампања на претседателот на САД, Доналд Трамп 2016 година.

Оваа телевизија организирала “тајна операција”, во која го снимила Никс кој тврди дека тој се сретнал со поранешниот републикански претседателски кандидат “многу пати”, и дека неговата компанија одигра голема улога во последните месеци од кампањата.

“Ние ги спроведовме сите истражувања. Ги собравме сите информации. Ние се занимаваме со целосна аналитика. Ние работевме се што е во врска со таргетирање. Водевме дигитална кампања и тие врз основа на нашите податоци правеа стратегија”, рече Никс на новинарите на Британската телевизија во тајната мисија за време на состанокот со нив во Лондон.

Како што беше објавено претходно, Управниот одбор на Кембриџ објави дека го суспендирал генералниот директор, Александар Никс, додека не заврши целосна и независна истрага за неговите дејства. “Коментарите на Никс не ја претставуваат вредноста и операциите на компанијата, а неговата суспензија ја отсликува сериозноста со која ја гледаме оваа повреда”, се вели во соопштението.

Британските пратеници веќе го поканија извршниот директор на Фејсбук, Марк Цукерберг да сведочи пред парламентарната комисија за случајот. Медиумите наведуваат дека компанијата “Кембриџ Аналитика” на неправилен начин доаѓала до информации од популарната социјалнa мрежa, а меѓу клиентите на овaа компанија се и членови на избирачкиот тим на претседателот на САД, Доналд Трамп.

Се вели дека “Кембриџ Аналитика” ги користела податоците од 50 милиони корисници на Фејсбук за да креираат психолошки профил со цел да се насочат со реклами и приказни што ќе допрат до гласачите.

Експертите велат дека “Кембриџ Аналитика” не ги злоупотребувала податоците сама, укажувајќи на поврзаноста на случајот со можното мешање на претседателските избори во САД во 2016 година.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Нови 155 заразени од Kовид-19 во земјава, починати се две лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на Kовид-19 во: Скопје – 51,…

 • Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

  Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

  Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува „Спутник“. „ Во моментов е…

 • Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јули 2020

  Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за јули 2020

  Според податоците кои ги објави Македонскта берза за периодот 01.07 – 31.07.2020 година вкупниот промет изнесувал 382.669.81 денари и е намален за 14,16 отсто во однос…

 • Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

  Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

  Уште на почетокот на јули, виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само околу половина од заболените и излекуваните од коронавирус развиле заштитен имунолошки…

 • Колку пиво се произведува во Европската унија? (ИНФОГРАФИК)

  Колку пиво се произведува во Европската унија? (ИНФОГРАФИК)

  Повеќе од 34 милијарди литри пиво биле произведени во Европската унија во 2019-та година, според податоците на „Eurostat“. Доколку се подели со бројот на жители…

 • Светот пред „темпирана бомба“ на банкроти

  Светот пред „темпирана бомба“ на банкроти

  Владите ширум светот се обидуваат да превземат мерки со цел да им помогнат на компаниите кои се најпогодени од ширењето на коронавирусот. Меѓутоа, светот се…

 • Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Грижата за животната средина, обврска за секој од нас

  Граѓаните, трговците, индустријата и општините со своите јавни комунални претпријатија, како и колективните постапувачи се многу значајни алки од системот, кои мораат постојано да функционираат…

 • Претседателот на Германија предизвика корона-скандал

  Претседателот на Германија предизвика корона-скандал

  Една фотографија од одмор во Јужен Тирол предизвика политички скандал во Германија поради непочитување на мерките за коронавирус. Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер позирал без маска…

 • Бесплатни телефонски линии за селектирање и собирање отпад

  Бесплатни телефонски линии за селектирање и собирање отпад

  ЈП Водовод и канализација – Скопје во рамки на кампањата „Заштити го канализацискиот систем – биди одговорен, однесувај се совесно“ ги повикува граѓаните да го…

 • Кинеските апликации трн во око на Америка

  Кинеските апликации трн во око на Америка

  Соединетите држави во средата соопштија дека сакаат да отстранат повеќе кинески апликации за паметни телефони од продавниците за апликации во САД и да ги спречат…