Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

Време: 15:16

Датум: March 13, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Двегодишната криза во побарувачката на големи SUV модели од луксузниот сегмент на европскиот пазар ќе заврши во 2019-та година. Причината за тоа е премиерата на новите предводници на „BMW“ и „Audi“, како и промената на клучните модели на „Mercedes-Benz“, тврди во својата анализа на пазарот „Automotive News Europe“.

Во 2017-та година продажбата во сегментот опаднаа за 8,8% – до 246.573 единици, покажуваат податоците на компанијата за истражување на пазарите „JATO Dynamics“. Само два модели, „Land Rover Discovery“ и „Range Rover“, се меѓу првите 10 автомобили во овој сегмент, додека останатите бележат пад.

На врвот во сегментот на луксузни спортски автомобили продолжува да биде „BMW X5“, а зад нив е „Audi Q7“ и „Volvo XC90“. Кај производителите лидер е „Land Rover“ со вкупно 57.125 продадени единици меѓу трите модели во Топ 10 – „Range Rover Sport“, „Range Rover“ и „Land Rover Discovery“. На второто место е „BMW“ со 45.437 продадени модели „X5“ и „X6“, а трето е за „Mercedes-Benz“ со 45.269 единици.

Појавата на нови модели во 2018-та година нема да ги промени суштински резултатите во сегментот, но се очекува тоа да се случи во 2019-та година, кога вкупната продажба ќе се зголеми за 8% и ќе надмине 300.000 единици, прогнозира компанијата за анализа „LMC Automotive“.

Еден од новите модели што се очекува оваа година е предводникот на „Audi“ – „Q8“, кој ќе му даде на брендот поконкурентски модел меѓу големите луксузни „SUV“ возила . За возврат „Mercedes-Benz“ се потпира на новиот „G-Class“, но вистинскиот скок на продажбата кај компанијата од Штугарт треба да биде реализиран благодарение на новата верзија на најпопуларниот нејзин модел во сегментот – „GLE“. Тој ќе биде објавена следната година.

„BMW“ исто така ќе го прошири своето присуство со претстојното деби на „X7“, кое ќе се лансира кон крајот на годината. Во 2019-та година „Баварците“ ќе ја понудат и новата генерација на „X5“, која исто така ќе помогне за зголемување на вкупниот број на продажби.

Британците од „Land Rover“ ја зголемија европската продажба на „Discovery“ со 28%, а модел се движи од 9-та на 6-та позиција во Топ 10. Сега компанијата ќе понуди „Range Rover“ со 3 врати, кој излегува во тираж од 999 примероци. Тие веќе се откупени. Компанијата исто така издава хибридни верзии на „Range Rover“ и „Range Rover Sport“, кои исто така ќе играат голема улога во оваа класа.

Интересно е дека продажбата на дизел модели во сегментот се намали за цели 10% и веќе партицијата на овој тип возила е 73%. За возврат, бензинските верзии забележаа благ пораст, но генерално голем победник беа електрифицираните модели. Тие забележаа вкупен раст од 10% – како 40.564 продажби, од кои половина се вклучени.

Лидер кај овој тип луксузни „SUV“ модели е „Volvo XC90“, на кој отпаѓа 25% од продажбата во Западна Европа. Добро се справи и единствениот производител, нудејќи бензински-електрични хибриди во сегментот – „Lexus“. За возврат, „Tesla“ продаде 12.000 единици од сите електрични „Model X“ во Европа, што е подобар резултат од „BMW X6“.

Една од причините за бавниот раст во сегментот е доминацијата на два пазари – Велика Британија и Германија, каде што во 2017-та година беа продадени 64.900 и 66.240 луксузни „SUV“ модели, соодветно. Далеку зад нив се Италија со 16.110 и Франција со 14.118 продени возила.

Податоците на „ЈATO“ покажуваат дека просечниот трошок за продажба на автомобили во овој сегмент во Европа во 2017-та година изнесува 80.126 евра. Севкупно, Стариот континент е третиот по големина пазар во светот во сегментот за продажба во САД – 592.000 продадени единици и Кина со 321.400 возила.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Британската компанија одби да ги коментира овие информации, иако името „Verakai“ совршено се вклопува со актуелната номенклатура на буквата „V“ покрај имињата „Vantage“, „Vanquish“ и…

 • Audi се откажува од R8

  Audi се откажува од R8

  Германскиот производител на автомобили „Audi“ нема да ја развие третата генерација на спортскиот модел „R8“. Информацијата беше потврдена од Петер Мертенс, техничкиот директор на компанијата,…

 • Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  По нецели четири години на пазарот, „Passat B8“ ќе биде „освежен“ со цел да продолжи со успехот со кој се натпреварува со конкуренцијата на европскиот…

 • BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  Германскиот концерн „BMW“ подготвува шест нови модели со преден погон врз основа на новата платформа „FAAR“ (Frontantriebsarchitektur), објави „Autocar“. На неа ќе бидат направени како…

 • Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Американскиот гигант „Форд“ повлече речиси 1,4 милиони возила поради проблеми со воланот. Како што пренесуваат американските медиуми, на моделите „Фјужн“, односно „Мондео“ во Европа и…

 • KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  Јужнокорејската компанија „KIA“ го покажа обновениот модел „Carnival“. Автомобилот од 2019-та година ќе се појави на локалниот пазар со почетна цена од 28.800.000 вона, што…

 • Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Во блиска иднина „Jaguar“ може да им понуди на своите клиенти поспортски верзии на електричните модели, засега е „I-Pace“ кои ќе биде доработен од експертите…

 • Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за новиот суперкросовер „Lamborghini Urus“ ги надмина дури и најхрабрите очекувања на италијанскиот производител. Ова беше откриено во интервјуто за „CNBC“ од генералниот менаџер…

 • Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Уште во текот на летото, „Ford“ планира да го лансира новиот „Ford Mustang California Special“. Моделот е „наследник“ на истоимениот спортски автомобил, кој се произведуваше…

 • BMW претстави специјална верзија на M2 Coupe (фото+видео)

  BMW претстави специјална верзија на M2 Coupe (фото+видео)

  Во 2017-та година „BMW M2“ беше најуспешениот модел на единицата „BMW M GmbH“, а од него беа продадени над 12.000 примероци во целиот свет. Ова…