Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    

Вино: големо производство, мала потрошувачка

Време: 13:30

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Македонија е голем производител а мал потрошувач на вино. Оваа индустриската гранка остварува солиден девизен прилив. Во меѓувреме се подготвуваат измени на законот за вино со кои тоа треба да биде прогласено за стратешки производ.

Најголем дел од виното и натаму завршува како наливно

Македонија има 62 регистрирани винарии, последните години бројката има тенденција на намалување откако неколку ги загубија лиценците за работа поради ненавремено намирување на обврските кон лозарите.

Голем дел од производството и натаму завршува како наливно вино (369.339 hl), додека помал дел е флаширано (265.683 hl). 18.671 hl се жестоки пијалоци произведени од грозје и од преработка на вино.

Лани било извезено вино во вкупна вредност од 43.8 милиони евра, а увозот „тежел“ 600 илјади евра. 48% од извозот на вино во шишиња завршува во земјите од Западен Балкан, 41% од Европската Унија, а останатите 11% на трети пазари.

Во земјава има 87.9 милиони пенушки винова лоза насадени на површина од 23.703 ha. Во домашни услови биле произведени 50.666 тони грозје 74 илјади hl вино.

Ова го покажуваат податоците на Државната статистика за 2017-та

Македонецот годишно пие 2.4 литри вино и 1 литар ракија

Статистичарите пресметале и дека секој полнолетен македонски граѓанин годишно пие само 2.4 литри вино и 1.0 литар ракија.

Податоците на Светската здравствена организација (СЗО) покажуваат дека во земјава се пијат по 2.3 литри и 0.57 литри жестоки пијалаци.

Институтот за вино од Калифорнија, пак, тврди дека во земјава се пијат по дури 42 литри вино.

Разликата во податоците се должи на методологијата, ДЗС не ги зема предвид домашното вино и ракија, Институтот за вино и СЗО се повикуваат на анкети.

Се „крчкаат“ измени на законот за вино

Во собраниска процедура се измени на Законот за вино кои предвидуваат  и земјоделство и рурален развој кои се во собраниска процедура. Со нив виното треба да добие стратешко значење на прехранбен производ, а треба да се воспостави и систем на планирање и управување со производниот потенцијал и организирање на пазарот на винското грозје наменето за откуп и производство на вино.

„Со постојната формулацијата на предметот на уредување на Законот за виното, винското грозје не е дефинирано како земјоделско – прехранбен производ од стратешко значење и не е прецизирано управувањето и планирањето со производството, прометот и откупот на винското грозје за преработка и производство. Имено пазарот на понудата и побарувачката на винско грозје за производство на вино често се нарушени со појави на вишок количини на винско грозје за откуп неблаговремено објавување на откупните цени, диктирање на ниски откупни цени на винското грозје, неправилности во мерењето на шеќерноста при откупот на винското грозје и ненавремена исплата на откупените количини на винско грозје, поради што нужна е регулација односно измена на Законот за виното“ се наведува во образложението на предлог – законските измени.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

  Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

  На малите и средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на располагање 136 милиони евра, средства обезбедени преку Евопската инвестициска банка, ЕБОР и…

 • ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

  ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

  Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) по повод првиот Меѓународен ден на пчелата 20 мај ги повикува државите и поединците да сторат повеќе…

 • Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

  Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

  Во главниот град има потреба од промени во постојната мрежа на автобуски линии и од воведување нови градски и приградски линии. Скопјани велат дека постојните…

 • Кина сака да го отвори својот финансиски сектор за странски банки, но под одредени услови

  Кина сака да го отвори својот финансиски сектор за странски банки, но под одредени услови

  Напорите на Кина да го отвори својот финансиски сектор кон странските банки и финансиски институции ќе се базираат на принципот на реципроцитет и нема да…

 • Од понеделник почнува акција за собирање кабаст отпад во Аеродром

  Од понеделник почнува акција за собирање кабаст отпад во Аеродром

  На 21, 22 и 23 мај (понеделник, вторник и среда) Општина Аеродром во соработка со Град Скопје, односно со јавното претпријатие „Комунална хигиена“, ќе реализира…

 • Криптопазарот изгуби 45 милијарди долари за една недела

  Криптопазарот изгуби 45 милијарди долари за една недела

  Скокот кај криптовалутите поради „блокчејн“ неделата, заврши. Во позадина на илјадниците обожаватели на криптовалутите кои се собраа во Менхетен на конференцијата „Консензус 2018“ и други…

 • Заев и Анѓушев во посета на фабрика во изградба кофинансирана од ИПАРД

  Заев и Анѓушев во посета на фабрика во изградба кофинансирана од ИПАРД

  Премиерот Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев во рамки на вчерашната посета…

 • Отворен ден за граѓаните во Противпожарната бригада на Скопје

  Отворен ден за граѓаните во Противпожарната бригада на Скопје

  По повод Денот на пожарникарството, Градот Скопје и противпожарна единица на Град Скопје (БППЗ), денес и утре организираат отворен ден за граѓаните. Сите граѓани кои…

 • Електронски ќе се контролира квалитетот на исхраната во училиштата

  Електронски ќе се контролира квалитетот на исхраната во училиштата

  Министерството за образованиe информира дека во рамките на проектот за подобрување на исхраната на децата во предучилишните установи и основните училишта, кој се реализира во…

 • Променливо облачно време со услови за дожд

  Променливо облачно време со услови за дожд

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека попладне ќе има и ретка…