Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,872.21 -0.65%    BESK 8,017.33 3.6%    GRNT 748.68 4.56%    KPSS 300.00 -36.31%    MPT 31,000.31 0%    OHB 6,396.66 -0.83%    REPL 62,000.00 0.81%    RMDEN13 96.70 0.73%    RMDEN14 96.10 0.63%    RMDEN16 95.50 0%    RZIN 125.00 4.17%    SBT 1,951.00 -0.61%    SLAV 3,600.00 0%    STB 1,015.50 -0.27%    STBP 1,180.55 5.3%    STIL 130.00 -0.94%    TEL 278.08 2.99%    TNB 12,929.50 -4.14%    TTK 881.96 2.88%    UNI 2,360.00 -0.04%    USJE 23,003.00 -0.63%    ZPKO 2,857.00 0%    

Metro значително ја зголемува нето добивката

Време: 09:49

Датум: февруари 14, 2018

Категорија: КОМПАНИИ

Германскиот трговски концерн „Metro“ заработи значително повеќе во првиот фискален квартал од оваа година, отколку пред една година. Компанијата од Дизелдорф, исто така, ја потврди својата прогноза за тековната година.

Сепак, во однос на оперативниот профит, ценовната конкуренција и притисокот врз маргините во Русија имаат негативно влијание. Сепак, податоците ги надминаа очекувањата на аналитичарите од „Factset“.

Оперативната добивка пред пријавување на даноци и такси и без придонесот на договори за недвижен имот (Ebitda) се зголемува во првото фискално тромесечје 2017/18 (до декември) од 565 милиони евра до 608 милиони евра. Очекувањата на аналитичарите беа до 577 милиони евра. Негативно се одразиле тука слабиот бизнис во Русија и монетарните ефекти кои делумно биле компензирани од укинувањето на трошоците за реструктуирање за „Real“ во оваа година, како и еднократните приходи.

Профитот без известување на даночните обврски се покачува до 392 милиони евра (наспроти 372 милиони евра една година порано), а нето добивката е 232 милиони евра наспроти 124 милиони евра пред една година. Заработка по акција изнесува 0,64 евра по акција во споредба со 0,34 евра пред една година.

Пред една година Концернот трошеше за реструктуирањето на компанијата-ќерка „Real“, а освен тоа сега Концернот плаќа и помалку даноци. Приходите врз основа на постојните објекти за најмалку година расте малку за 0,2 проценти на 10,1 милијарди евра.

Главниот извршен директор Олаф Кох ја потврди годишната прогноза. Оперативната добивка (Ebitda) се очекува да се зголеми за околу 10 отсто во споредба со минатата година 1,44 милијарди евра. Приходите ќе покажат многу мал раст од 0,5 отсто.

Во летото „Metro“ се оддели со истоимените објекти и синџирот супермаркети „Real“ од продавниците за трговија со електроника „Media Markt“ и „Saturn“. Тие сега работат под холдингот „Ceconomy“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Проблеми за Google: Корисниците на iPhone бараат милијарди долари отштета

  Проблеми за Google: Корисниците на iPhone бараат милијарди долари отштета

  Групата „Google You Owe Us“, која застапува 4,4 милиони корисници на „iPhone“, со тужба од „Google“ бара 4,29 милијарди долари отштета поради неовластеното собирање податоци.…

 • Samsung треба да плати 540 милиони долари на Apple

  Samsung треба да плати 540 милиони долари на Apple

  „Samsung“ ќе треба да плати отштета во износ од 540 милиони долари на „Apple“, откако поротниците едногласно донесоа одлука во корист на американскиот производител во…

 • FT: Barclays размислува за спојување со конкурентни банки

  FT: Barclays размислува за спојување со конкурентни банки

  Британската банка „Barclays“ ги истражува можностите за спојување со еден од нејзините конкуренти, вклучувајќи го и „Standard Chartered“. Ова е објавено од страна на „Financial…

 • Хуманитарната аукција на Капитол мол ги израдува матурантите од СОС Детско село

  Хуманитарната аукција на Капитол мол ги израдува матурантите од СОС Детско село

  Капитол мол изминатиов период беше полн со млади луѓе кои со своите родители го бараа своето омилено парче облека за нивната матурска вечер. Поттикнати од…

 • Црвеното вино My Way 2011 од Бовин прогласено за едно од најдобрите на светот

  Црвеното вино My Way 2011 од Бовин прогласено за едно од најдобрите на светот

  Винаријата Бовин освои златен медал на најважниот американски вински натпревар Избрани квалитетни вина од целиот свет, како и од САД и Канада беа оценувани на…

 • Макпрогрес Виница е првата македонска компанија која ќе произведува на соларна енергија

  Макпрогрес Виница е првата македонска компанија која ќе произведува на соларна енергија

  Познатата македонска прехранбена компанија Макпрогрес Виница продолжува да биде пионер во поддршката на националната економија, иновативните технологии и општествената одговорност. Денес, Макпрогрес Виница официјално склучи…

 • „Фени“ да се продава на јавна лицитација, побара бугарски „Минстрој“

  „Фени“ да се продава на јавна лицитација, побара бугарски „Минстрој“

  Запирање на стечајот на „Фени“, впаричување на имотот и јавна лицитација за избор на компанија која ќе стопанисува со комбинатот, побара денеска бугарската компанија „Минстрој…

 • „Зеленото злато“ е новиот хит на светските пазари и тоа благодарение на „Instagram“!

  „Зеленото злато“ е новиот хит на светските пазари и тоа благодарение на „Instagram“!

  Верувале или не, авокадото е новото „злато“, барем според берзиските аналитичари, кога станува збор за акциите на компанијата „Calavo Growers“, кои денес чинат 97 долари.…

 • „Сбербанк“ се повлекува од Европа, банката си најде нов пазар!

  „Сбербанк“ се повлекува од Европа, банката си најде нов пазар!

  Руската банка планира да го намали присуството во Европа, а да го прошири работењето во Казахстан и Белорусија, но се очекува и да го продаде…

 • Blackstone купи синџир на хотели за 3,7 милијарди долари

  Blackstone купи синџир на хотели за 3,7 милијарди долари

  Американската хотелска компанија „LaSalle Hotel Properties“ одлучи да ја прифати понудата за купување на компанијата за приватни капитални инвестиции „Blackstone Group“ во вредност 3,7 милијарди…