Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

BMW X7 го прескокнува Париз, пристигнува во ЛА (фото+видео)

Време: 15:02

Датум: февруари 12, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Во „BMW“ овие денови е премногу „живо“. Во продажните салони пристигнуваат нови и редизајнирани модели, како што се „X2“, „M5“, „i8 Roadster“, како и „BMW Seriеѕ 2 Active Tourer“.

Во продолжение годината ќе донесе уште поголеми возбудувања за љубителите на овој германски производител, со оглед дека пристигнува „BMW Serieѕ 8 Coupe“, новите „BMW Z4“ и „X4“, a како „круна“ на крајот ќе биде и најголемиот „SUV“ – „BMW X7“.

Концептната верзија на ова возило имаше премиера во септември 2017-та, и навести што можеме да очекуваме од продукцискиот модел. А кога станува збор за серискиот „Х7“, тој ќе дебитира во ноември 2018-та на саемот за автомобили во Лос Анџелес, дознава „Autocar“, повикувајќи се на извор од „BMW“.

Во тој случај, светската премиера сепак не би се случила на парискиот авто-саем кој се одржува еден месец порано во француската претстолнина. Изборот на Лос Анџелес за официјално деби на „BMW X7“ има смисла, со оглед дека северноамериканскиот пазар, заедно со кинескиот, ќе бидат најважниза продажбата на овој модел.

Покрај тоа, „X7“ ќе се изработува во погонот во САД, во Јужна Каролина.

Како што пишува „Autocar“, во почетокот купувачите ќе може да нарачаат само класични верзии на мотори со внатрешно согорување, меѓу кои се 4.4-литарски би-турбо „V8“, 3.0-литарски дизел и најверојатно „V12“ кој е резервиран за топ верзијата „X7 xDrive M60i“.

Подоцна понудата ќе биде проширане и со хибриден модел, кој ќе се комбинира со 2.0-литарски турбо бензинец и електромотор, кој ќе овозможува возење замо на струја и до 100 km.

Кога кон крајот на година ќе се најде во продажба, „BMW X7“ ќе биде ривал на „Mercedes GLS“, a на американскиот пазар и на моделите „Cadillac Escalade“ и „Lincoln Navigator“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Свечена промоција на новите СУВ модели на Opel во Скопје (фото)

  Свечена промоција на новите СУВ модели на Opel во Скопје (фото)

  На свечена промоција во Сити Хол во Скопје, во присуство на голем број новинари, претставени се новите СУВ модели на Opel: Crossland X, Mokka X…

 • Jaguar XE 300 Sport со 296 KS (фото+видео)

  Jaguar XE 300 Sport со 296 KS (фото+видео)

  „Jaguar“ го откри новиот „300 Sport“ спортски стил за моделите „XE“, „XF“ и „XF Sportbrake“. Кога станува збор за моделот „XE“, покрај декоративните делтали, главниот…

 • Lexus го откри новиот ES (видео)

  Lexus го откри новиот ES (видео)

  Премиум брендот на „Toyota“ ги објави првите официјални фотографии и видеа од новата генерација на својот „ES“ седан. Светската премиера на моделот ќе се одржи…

 • Официјално – BMW M2 Competiton (фото+видео)

  Официјално – BMW M2 Competiton (фото+видео)

  Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави своето ново „надуено“ купе „M2 Competition“. Компактниот спортски автомобил добил 3.0-литарски 6-цилиндричен мотор од поголемите „М3“ и „М4“,…

 • Opel Corsa GSI: Огномет на патот!

  Opel Corsa GSI: Огномет на патот!

  Чиста прецизност за беспрекорно уживање во возењето! Така во Ризелсхајм, седиштето на „Opel“ ја најавуваат својата нова спортска ѕвезда – „Оpel Сorsа GSi“. „Тоа што…

 • Кое е најпродаваното спортско купе во 2017-та?

  Кое е најпродаваното спортско купе во 2017-та?

  „Ford“ тврди дека тоа е нивниот модел „Mustang“, кој се продава во 146 земји во целиот свет. За љубителите на „Ford Mustang“, 17-ти април е…

 • График на денот: Кои земји со најголемо нетрпение ги очекуваат беспилотните автомобили?

  График на денот: Кои земји со најголемо нетрпение ги очекуваат беспилотните автомобили?

  Автономните автомобили станаа фокус на јавноста, откако минатиот месец во САД две несреќи завршија со смртни случаи. Првиот беше пешак кој беше прегазен од автономен…

 • Германците „полудеа“ по Hyundai i30 N (видео)

  Германците „полудеа“ по Hyundai i30 N (видео)

  Претставниците на брендот „Hyundai“ забележаа дека популарноста на новиот „напумпан“ хечбек „i30 N Perfomance“ ги надмина дури и нивните најголеми очекувања. Серијата „First Edition“, која…

 • Официјално: Porsche влегува во Formula E

  Официјално: Porsche влегува во Formula E

  Fédération Internationale de l’Automobile (ФИА) ја прифати апликацијата на Porsche како нов член на Формула Е. Ова значи дека фабричкиот тим на Weis-sach може да…

 • Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

  Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

  Новата „буба“ на „Volkswagen“ никогаш не ја достигна славата на оргиналниот модел, но затоа старата и натаму ги инспирира автомобилските ентузијасти. Веста дека „Volkswagen“ планира…