Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Нов лидер меѓу најпродаваните кросовери во светот

Време: 11:07

Датум: февруари 12, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Најпродаваниот „SUV“ модел (кросовери и „SUV“) во светот за 2017-та година е „Toyota RAV4“ со резултат од 800.676 продадени единици. Ова е зголемување од 10,1% во споредба со претходната година.

Второто место е претходниот лидер во оваа ранг-листа на „Honda CR-V“, од кои 757.417 единици беа доставени до купувачите. Растот на јапонскиот модел изнесува 0,8%. „Volkswagen Tiguan“, чија продажба се зголеми за 37,5% на 718.773 единици со штосе најде на третото место.

Во првата петорка се најде „Hyundai Tuson“, кој беше избран од 619.622 купувачи (-4% во споредба со 2016-та година) и „Great Wall Haval 6“. Резултатот на кинескиот „SUV“ беше 506.853 продадени возила (-12.7%).

Меѓу првите десет се „Nissan Qashqai“ (498.235, + 10.3%), „Роке“ (449.259, + 20.3%) и „X-Trail“ (430.325, + 3.1%). Топ 10 исто така ги вклучува „Kia Sportage“ (425.178, + 15.9%) и „Mazda CX-5“ (410.468, + 13.1%).

Вреди да се спомене дека „X-Trail“ и „Rogue“ се во суштина истиот „Nissan“ модел, сепак, се продаваат под друго име во Северна Америка. Ако продажбата на двете верзии е унифицирана, „X-Trail“ ќе биде најпродаваниот кросовер во светот, со речиси 80.000 единици пред „RAV4“.

Севкупно, продажбата во сегментот „SUV“ ширум светот во 2017-та година се зголеми за 11,3% во минатата година и достигна 30 милиони возила. Тоа е 38% од целиот нов пазар на автомобили во ланската година. Овие модели се најбарани во Кина, САД и Канада.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Свечена промоција на новите СУВ модели на Opel во Скопје (фото)

  Свечена промоција на новите СУВ модели на Opel во Скопје (фото)

  На свечена промоција во Сити Хол во Скопје, во присуство на голем број новинари, претставени се новите СУВ модели на Opel: Crossland X, Mokka X…

 • Jaguar XE 300 Sport со 296 KS (фото+видео)

  Jaguar XE 300 Sport со 296 KS (фото+видео)

  „Jaguar“ го откри новиот „300 Sport“ спортски стил за моделите „XE“, „XF“ и „XF Sportbrake“. Кога станува збор за моделот „XE“, покрај декоративните делтали, главниот…

 • Lexus го откри новиот ES (видео)

  Lexus го откри новиот ES (видео)

  Премиум брендот на „Toyota“ ги објави првите официјални фотографии и видеа од новата генерација на својот „ES“ седан. Светската премиера на моделот ќе се одржи…

 • Официјално – BMW M2 Competiton (фото+видео)

  Официјално – BMW M2 Competiton (фото+видео)

  Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави своето ново „надуено“ купе „M2 Competition“. Компактниот спортски автомобил добил 3.0-литарски 6-цилиндричен мотор од поголемите „М3“ и „М4“,…

 • Opel Corsa GSI: Огномет на патот!

  Opel Corsa GSI: Огномет на патот!

  Чиста прецизност за беспрекорно уживање во возењето! Така во Ризелсхајм, седиштето на „Opel“ ја најавуваат својата нова спортска ѕвезда – „Оpel Сorsа GSi“. „Тоа што…

 • Кое е најпродаваното спортско купе во 2017-та?

  Кое е најпродаваното спортско купе во 2017-та?

  „Ford“ тврди дека тоа е нивниот модел „Mustang“, кој се продава во 146 земји во целиот свет. За љубителите на „Ford Mustang“, 17-ти април е…

 • График на денот: Кои земји со најголемо нетрпение ги очекуваат беспилотните автомобили?

  График на денот: Кои земји со најголемо нетрпение ги очекуваат беспилотните автомобили?

  Автономните автомобили станаа фокус на јавноста, откако минатиот месец во САД две несреќи завршија со смртни случаи. Првиот беше пешак кој беше прегазен од автономен…

 • Германците „полудеа“ по Hyundai i30 N (видео)

  Германците „полудеа“ по Hyundai i30 N (видео)

  Претставниците на брендот „Hyundai“ забележаа дека популарноста на новиот „напумпан“ хечбек „i30 N Perfomance“ ги надмина дури и нивните најголеми очекувања. Серијата „First Edition“, која…

 • Официјално: Porsche влегува во Formula E

  Официјално: Porsche влегува во Formula E

  Fédération Internationale de l’Automobile (ФИА) ја прифати апликацијата на Porsche како нов член на Формула Е. Ова значи дека фабричкиот тим на Weis-sach може да…

 • Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

  Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

  Новата „буба“ на „Volkswagen“ никогаш не ја достигна славата на оргиналниот модел, но затоа старата и натаму ги инспирира автомобилските ентузијасти. Веста дека „Volkswagen“ планира…