Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Суперавтомобил кој веќе не може да се купи (фото+видео)

Време: 15:26

Датум: февруари 9, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „McLaren“ објави информации за новиот хиперавтомобил „Senna“ кој го претстави на крајот на 2017-та година и ќе бидат произведени 500 примероци, а тие ќе се составуваат рачно и за секој од нив ќе бидат потребни 300 часа. Купето, сепак, повеќе не може да се купи, бидејќи сите примероци се продадени.

Моделот е опремен со 4,0-литарски твин-турбо V8 мотор кој во комбинација со 7-стeпенна автоматски менувач со две спојки кој забрзува од 0 до 100 км/ч за 2,8 секунди, а од место до 200 км/ч за 6,8 секунди. Растојанието од 1/4 -милја (402 метри) го реализира за 9,9 секунди, а максималната брзина е 340 км/ч.

За споредба, слични показатели има хибридниот суперавтомобил „McLaren P1“, кој е опремен со агрегат, кој развива 916 коњски сили. Кај него забрзувањето до 100 и 200 км/ч останува на истото време, но максималната брзина е 350 км/ч.

„McLaren Senna“ е најлесниот автомобил на марката за стандардни патишта од времето на моделот „F1“. Тежината на хиперавтомобилот е 1.198 кг, а тоа е постигато со користење на композит од јаглеродни влакна во конструкцијата. Секое предно крило тежи 620 грама, а двете задни крила имаат само 4,87 кг. Може да издржи 100 пати повеќе од тежината на возилото. Соодносот на моќност до маса е 668 коњски сили по тон.

Купето е опремено со активно хидраулично потпирање, активна аеродинамика, издувен систем од титаниум, карбонски-керамички сопирачки механизми (само правење на тркалата трае 7 месеци), а исто така и со гуми „Pirelli P Zero Trofeo R“ развиени специјално за овој модел.

Премиерата на моделот ќе се одржи на саемот во Женева во почетокот на март. Во Велика Британија „McLaren Sennа“ чини 750.000 фунти.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Свечена промоција на новите СУВ модели на Opel во Скопје (фото)

  Свечена промоција на новите СУВ модели на Opel во Скопје (фото)

  На свечена промоција во Сити Хол во Скопје, во присуство на голем број новинари, претставени се новите СУВ модели на Opel: Crossland X, Mokka X…

 • Jaguar XE 300 Sport со 296 KS (фото+видео)

  Jaguar XE 300 Sport со 296 KS (фото+видео)

  „Jaguar“ го откри новиот „300 Sport“ спортски стил за моделите „XE“, „XF“ и „XF Sportbrake“. Кога станува збор за моделот „XE“, покрај декоративните делтали, главниот…

 • Lexus го откри новиот ES (видео)

  Lexus го откри новиот ES (видео)

  Премиум брендот на „Toyota“ ги објави првите официјални фотографии и видеа од новата генерација на својот „ES“ седан. Светската премиера на моделот ќе се одржи…

 • Официјално – BMW M2 Competiton (фото+видео)

  Официјално – BMW M2 Competiton (фото+видео)

  Германскиот производител на „BMW“ официјално го претстави своето ново „надуено“ купе „M2 Competition“. Компактниот спортски автомобил добил 3.0-литарски 6-цилиндричен мотор од поголемите „М3“ и „М4“,…

 • Opel Corsa GSI: Огномет на патот!

  Opel Corsa GSI: Огномет на патот!

  Чиста прецизност за беспрекорно уживање во возењето! Така во Ризелсхајм, седиштето на „Opel“ ја најавуваат својата нова спортска ѕвезда – „Оpel Сorsа GSi“. „Тоа што…

 • Кое е најпродаваното спортско купе во 2017-та?

  Кое е најпродаваното спортско купе во 2017-та?

  „Ford“ тврди дека тоа е нивниот модел „Mustang“, кој се продава во 146 земји во целиот свет. За љубителите на „Ford Mustang“, 17-ти април е…

 • График на денот: Кои земји со најголемо нетрпение ги очекуваат беспилотните автомобили?

  График на денот: Кои земји со најголемо нетрпение ги очекуваат беспилотните автомобили?

  Автономните автомобили станаа фокус на јавноста, откако минатиот месец во САД две несреќи завршија со смртни случаи. Првиот беше пешак кој беше прегазен од автономен…

 • Германците „полудеа“ по Hyundai i30 N (видео)

  Германците „полудеа“ по Hyundai i30 N (видео)

  Претставниците на брендот „Hyundai“ забележаа дека популарноста на новиот „напумпан“ хечбек „i30 N Perfomance“ ги надмина дури и нивните најголеми очекувања. Серијата „First Edition“, која…

 • Официјално: Porsche влегува во Formula E

  Официјално: Porsche влегува во Formula E

  Fédération Internationale de l’Automobile (ФИА) ја прифати апликацијата на Porsche како нов член на Формула Е. Ова значи дека фабричкиот тим на Weis-sach може да…

 • Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

  Memminger Roadster: „Бубата“ која сака да е Porsche (фото+видео)

  Новата „буба“ на „Volkswagen“ никогаш не ја достигна славата на оргиналниот модел, но затоа старата и натаму ги инспирира автомобилските ентузијасти. Веста дека „Volkswagen“ планира…