петок, 27 јануари 2023
ПочетнаАВТОБИЗСуперавтомобил кој веќе не може да се купи (фото+видео)

Суперавтомобил кој веќе не може да се купи (фото+видео)

Компанијата „McLaren“ објави информации за новиот хиперавтомобил „Senna“ кој го претстави на крајот на 2017-та година и ќе бидат произведени 500 примероци, а тие ќе се составуваат рачно и за секој од нив ќе бидат потребни 300 часа. Купето, сепак, повеќе не може да се купи, бидејќи сите примероци се продадени.

Моделот е опремен со 4,0-литарски твин-турбо V8 мотор кој во комбинација со 7-стeпенна автоматски менувач со две спојки кој забрзува од 0 до 100 км/ч за 2,8 секунди, а од место до 200 км/ч за 6,8 секунди. Растојанието од 1/4 -милја (402 метри) го реализира за 9,9 секунди, а максималната брзина е 340 км/ч.

За споредба, слични показатели има хибридниот суперавтомобил „McLaren P1“, кој е опремен со агрегат, кој развива 916 коњски сили. Кај него забрзувањето до 100 и 200 км/ч останува на истото време, но максималната брзина е 350 км/ч.

„McLaren Senna“ е најлесниот автомобил на марката за стандардни патишта од времето на моделот „F1“. Тежината на хиперавтомобилот е 1.198 кг, а тоа е постигато со користење на композит од јаглеродни влакна во конструкцијата. Секое предно крило тежи 620 грама, а двете задни крила имаат само 4,87 кг. Може да издржи 100 пати повеќе од тежината на возилото. Соодносот на моќност до маса е 668 коњски сили по тон.

Купето е опремено со активно хидраулично потпирање, активна аеродинамика, издувен систем од титаниум, карбонски-керамички сопирачки механизми (само правење на тркалата трае 7 месеци), а исто така и со гуми „Pirelli P Zero Trofeo R“ развиени специјално за овој модел.

Премиерата на моделот ќе се одржи на саемот во Женева во почетокот на март. Во Велика Британија „McLaren Sennа“ чини 750.000 фунти.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП