Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,910.00 -1.46%    CEVI 1,000.00 0%    GRNT 781.00 -0.08%    KMB 3,757.68 -1.72%    MKSD 202.61 1.3%    MPT 29,299.40 -0.68%    MTUR 4,425.00 2.91%    OILK 6,000.00 0%    REPL 60,500.00 0%    RMDEN16 95.20 0%    RZIT 30.00 50%    SBT 1,917.24 -1.68%    STB 949.48 -0.83%    STBP 698.87 0.2%    TEL 294.13 1.08%    TNB 14,499.00 -0.01%    TPLF 1,893.80 1.03%    TTK 999.00 -0.1%    UNI 2,081.00 -2.57%    VITA 8,030.00 -0.25%    ZPKO 2,809.00 2.97%    

Македонците наскоро ќе може да заработуваат од струја на покривите

Време: 10:50

Датум: јануари 13, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Носењето на новиот закон за енергетика на Министерството за економија декларативно навестува дека Македонија се подготвува да им овозможи на граѓаните и на домаќинствата да продаваат струја.

Во државата не постојат законски услови што би овозможиле вишокот струја од обновливи извори да биде продаден на дистрибутерот на енергија. Во новиот предлог-закон за енергетика Министерството за економија срамежливо предвидува можност граѓаните да заработуваат од продажба на струја што самите ја произведуваат. Предлог-законот сè уште не е усвоен, а подзаконските акти, меѓу кои влегуваат и клучните мрежни правила, допрва ќе се усвојуваат.

Каква е праксата во Европа?

Во Европа има над 160 илјади т.н. енергетски задруги, кои претставуваат мини заедници на граѓани и домаќинства, организирани со цел да произведуваат и да го продаваат вишокот струја. Најдобри европски примери кои успешно ја развиле идејата за заработка од дома преку вакви енергетски панели на нисконапонска струја во домаќинствата се Данска и Германија.

Според статија на „Блумберг“, Германија речиси целата енергија што ја произведува е од обновливи извори. Притоа, над 50 отсто од целата потрошувачка што користи обновливи извори на енергија ја поседуваат токму енергетските задруги и граѓаните. Данска, според пишувањата на „Гардијан“, произведува 116 отсто од државните потреби за енергија од ветерници. Притоа, во оваа земја, ветерници поседуваат над 150 илјади граѓани. Граѓаните преку енергетските задруги се сопственици на 75 отсто од сите ветерници во земјата. Во Франција стапи во сила одредбата која предвидува сите комерцијални објекти на своите покриви мора да имаат или зелени покриви или соларни системи.

Eвропската федерација на енергетски задруги, наречена „Рескуп“, е голема мрежа на енергетски задруги, која ги координира заедниците од овој вид во Европа, и тоа во Белгија, Холандија, Франција, Шпанија, Германија, Данска, Англија, Хрватска и опфаќа над 1 милион корисници. Овој начин на производство на обновлива енергија стручната јавност го нарекува зелена економија и енергија на дофат бидејќи станува збор за енергија добиена од обновливи извори, од која граѓаните може да заработуваат и да придонесуваат за развој на економијата. Од земјите од соседството најбрз напредок има Хрватска и покрај многуте законски и пазарни пречки.

Со овој системски енергетски проект овие европски држави преку законите се обрзуваат да откупат одреден процентуален минимум струја од домаќинствата преку задолжително приложување на т.н. зелени сертификати. На тој начин ја откупуваат струјата од домаќинствата и од граѓаните. Европската енергетска заедница во директивите за обновливи извори на енергија, чиј потписник е и Македонија, препорачува стимулирање вакви извори енергија кај домаќинствата.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Полска ќе бара компензација од Германија за Втората светска војна

  Полска ќе бара компензација од Германија за Втората светска војна

  Оваа година Полска ќе побара надомест за Втората светска војна, рече министерот за надворешни работи, Јацек Чапутович, во говорот пред парламентот за полско-германските односи. „Ќе…

 • Новите давачки можат да создадат 19.000 нови работни места во САД

  Новите давачки можат да создадат 19.000 нови работни места во САД

  Американската царина за увозот на челик и алуминиум ќе создаде илјадници нови работни места во локалните компании производители и ќе ја компензираат загубата на работна…

 • МТСП: Работна средба по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

  МТСП: Работна средба по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

  По повод 21 Март, Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, во Министерството за труд и социјална политика се одржа работна средба со претставници на…

 • Град Скопје објави конкурс за најголем придонес за животната средина

  Град Скопје објави конкурс за најголем придонес за животната средина

  Во рамките на традиционалната акција „Денови на пролетта – Денови на екологијата“, Градот Скопје денеска распиша јавен конкурс за избор на најеколошка компанија, за најголем…

 • Американскиот протекционизам би можел да предизвика раст на швајцарскиот франк

  Американскиот протекционизам би можел да предизвика раст на швајцарскиот франк

  Швајцарската влада предупреди дека американскиот протекционизам би можел да предизвика раст на швајцарската извозно ориентирана економија и зајакнување на франкот. Швајцарското Министерство за економија (SECO)…

 • Македонија на дното – како до повисоки плати?

  Македонија на дното – како до повисоки плати?

  Статистиката мери постојан раст на просечната плата но Македонија никако да се одвои од дното на Балканот. За вистински да се зголемат личните приходи мора…

 • Сноуден смета дека Facebook е шпионска компанија

  Сноуден смета дека Facebook е шпионска компанија

  Сноуден на својот „Twitter“ профил изјави дека, компанијата „Facebook“ е сокриена под поимот ,,социјална мрежа“ која во никој случај не е жртва во најновиот скандал…

 • Сугарески: Изградбата на автопатот Кичево-Охрид се пролонгира поради неусогласеност на документацијата со реалните услови

  Сугарески: Изградбата на автопатот Кичево-Охрид се пролонгира поради неусогласеност на документацијата со реалните услови

  На барање на Надзорниот Орган, донесовме одлука да се склучи анекс на договорот за изградба на автопатската делница Кичево-Охрид со продолжување на рокот, односно крајниот…

 • Изградбата на автопатот Кичево-Охрид се пролонгира за 3,5 години

  Изградбата на автопатот Кичево-Охрид се пролонгира за 3,5 години

  Владата на Република Македонија ја разгледа и ја усвои Информацијата за потребата од донесување на Закон за дополнување на Законот за реализација на инфраструктурни проекти…

 • Османи: Да се искористат сите механизми за апсорпција на средствата од ИПА

  Османи: Да се искористат сите механизми за апсорпција на средствата од ИПА

  Во Клубот на пратениците се одржа првиот состанок на Секторскиот мониторинг комитет за конкурентност, иновации и земјоделство со кој претседаваа вицепремиерот во Владата, задолжен за…