Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Jaguar Land Rover објави рекордна продажба

Време: 10:38

Датум: јануари 12, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

И покрај тоа што компанијата се соочува со сериозни предизвици, продажбата на „Jaguar Land Rover“ скокна за 7% на вкупно 621.109 возила во 2017-та година, се вели во соопштението на компанијата.

Сепак, англискиот концерн, кој е во сопственост на индискиот гигант „Tata Group“ од 2008-та година, јасно стави до знаење дека се соочува со сериозни предизвици поврзани со слабеењето на интересот на клиентите од Велика Британија. Дел од загриженостите, исто така, доаѓаат од планираните зголемувања на даноците за дизел автомобилите во земјата.

Откако беше купена од страна на индискиот концерн, англиската компанија почна да работи на голем план за надградба и проширување на своите модел во опсег за зголемување на производството на 1 милион единици годишно до крајот на оваа деценија.

Од „Jaguar Land Rover“ велат дека растот на нивниот најголем пазар, Кина, како и големиот скок во САД, и помогна на компанијата да ги компензира слабите резултати во Англија и остатокот од Европа.

„Остваривме годишен раст, благодарение на нашата одлична гама и новите модели како „E-Pace“, „Velar“ и специфичните за Кина модели како што се „XFL““, коментира менаџерот за продажба на „JLR Group“, Енди Гос.

„Сепак, ние се соочуваме со потешкотии на клучните пазари како Англија, каде што довербата на нашите клиенти се намалува, а даноците за дизел автомобили се зголемуваат“.

Регулаторот во Велика Британија, одговорен за автомобилската индустрија, минатата недела коментираше дека најголем пад на продажбата од 2009-та година е забележан во 2017-та година, а според нив, тоа е поради зголемувањето на даноците за дизел автомобили, кои ќе стапат на сила во април, како и слабеењето на довербата на клиентите предизвикана од „Брегзит“.

Како и остатокот од британската автомобилска индустрија, „Jaguar Land Rover“ се соочува со можен царински долг или одложување на испораките ако земјата ја напушти Европската унија, што треба да се случи во март 2019-та година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Новиот VW Touareg e поголем, поелегантен и понапреден (фото+видео)

  Новиот VW Touareg e поголем, поелегантен и понапреден (фото+видео)

  Во Пекинг германскиот производител „Volkswagen“ ја претстави новата генерација на својот голем „SUV“ – „Touareg“, со повеќе простор и хибридна верзија која се очекува наскоро.…

 • Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Оваа година на пазарот ќе се појави нов претставник во флотата на електрични мотори – „Audi e-tron crossover“. Поради пројавениот интерес за новото возило, шефот…

 • BMW ветува – 700 km на електрична енергија до 2021-ва

  BMW ветува – 700 km на електрична енергија до 2021-ва

  „BMW“ претстави дел од својот план за следната година, а фокусот на баварскиот премиум производител се автономната технологија и електричните возила (EV). Компанијата од Минхен…

 • Враќање на Opel Corsa GSi

  Враќање на Opel Corsa GSi

  По „Insigniа“, „Opel“ ќе претстави „GЅi“ верзија и на својот најпопуларен модел од „B“ класата – „Corsа“. Прв пат „Corsa Gsi“ се појави во 1988-ма…

 • McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  Додека повеќето производители на суперавтомобили се натпреваруваат кој прв на пазарот ќе претстави модел само на електрична енергија, „McLaren“ одбива да биде дел од тој…

 • Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат милијарди вода годишно. Всушност, наместо да ги…

 • Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Гермaнската тјунерска куќа „Posaidon“ направи мало „чудовиште“ од појдовната генерација на „Mercedes AMG A45“. „Posaidon“ од 2.0-литарскиот мотор извлече дополнителни 169 KS па сега има…

 • Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Новиот субкомпактен кросовер на „Opel“ го доби својот 100.000-ти сопственик во Европа по една година од стартот на продажбата. „Crossland X“, како прв заеднички проект…

 • Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Неодамнешниот саем за автомобили во Женева заврши. Имаше чудни прототипови, сериски автомобили и некои прилично скапи модели кои ќе бидат произведени во ограничено издание. Европската…

 • BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  Германскиот производител на автомобили „BMW“ се пофали со новиот кросовер „X4“ кој имаше официјална премиера на 14-ти февруари (фабрички код „G02“). Компанијата објави видео во…