Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Acer го претстави најтенкиот лаптоп во светот

Време: 16:12

Датум: јануари 9, 2018

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Саемот за потрошувачка електроника во Лас Вегас (CES 2018) ќе ги отвори своите врати оваа недела, но новиот „Swift 7“ од „Acer“ веќе предизвикува возбуда во „градот на гревот“, соопштува британскиот весник „Daily Express“.

Новиот лаптоп беше прикажан пред почетокот на големиот технолошки настан оваа недела, а според компанијата – тоа е најтенкиот лаптоп во светот.

Машината која работи со „Windows 10“ е дебела само 8,98 мм. За споредба, „MacBook Air“ од „Apple“ е со дебелина од 17 мм.

„Многу сме горди што го направивме најтенок лаптоп во светот уште потенок со новиот „Swift 7““, вели Џери Као, претседател на одделот „Бизнис со IT производи“ во „Acer“.

„Новиот „Swift 7“ ја води играта на ново ниво со уште едно тенок тело, силни перформанси и секогаш вклучена „4G LTE“ конекција во услуга на професионалците“, додава тој.

Освен тоа што е супер тенок, „Swift 7“ е исто така многу моќен – со седмата генерација на процесорот „Intel Core TM i7“. Исто така, има 256 GB меморија и 8 GB RAM меморија.

„Acer“ известува дека батеријата на лаптопот може да трае до десет часа и компјутерот има вградена „XMM 4G LTE“ конекција, што значи дека е секогаш онлајн.

„Swift 7“ дури доаѓа со профил „Transatel“, опремен со до 1 GB слободен просотор за податоци за еден месец во 48 земји, за корисниците да можат да почнат веднаш, а дополнителни планови со податоци лесно можат да бидат купени преку апликацијата „Mobile Plans“ при патување низ светот.

Меѓу другите карактеристики се и 14-инчниот „Full HD“ екран, скенер за отпечатоци за дополнителна безбедност и црна тастатура.

„Следниот компјутер кој ќе купите, треба да е одличен компјутер – доволно моќен за да ви ги обезбедат најновите, најбогати искуства во текот на целиот ден“, вели Крис Вокер, потпретседател на „Intel Corp“.

„„Swift 7“ на „Acer“ ги исполнува очекувањата за претставување, потоа ги надградува со вградената „4G LTE“ конекција во ултра тенок, неверојатен дизајн. Ова е совршен компјутер за луѓето да работат и создаваат насекаде, во секое време“, додаде тој.

„CES 2018“ започнува оваа недела и големите технолошки компании како „Samsung“, „Sony“, „Panasonic“ и „LG“ се очекува да претстават нови уреди.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Германија без нови задолжувања во наредните 4 години

  Германија без нови задолжувања во наредните 4 години

  Агенцијата „Ројтерс“ проценува дека Шулц ќе се држи до критериумот на строга фискална дисциплина што ја водеше неговиот конзервативен претходник Шојбле. „Едно нешто што секако…

 • Американските власти продале биткоини во вредност од 18,7 милиони долари

  Американските власти продале биткоини во вредност од 18,7 милиони долари

  Властите во САД успешно продадоа 2.170,7 биткоини на двајца учесници во наддавањето. Тоа се случило на аукција, одржана на 19-ти март оваа година, објави вчера…

 • Русија подготвена стоечки да поднесе било каков удар од страна на ЕУ

  Русија подготвена стоечки да поднесе било каков удар од страна на ЕУ

  Европската Унија утрово го повлече својот амбасадор во Москва и нареди да се врати во Брисел, поради аферата „Скрипал“. Русија не е загрижена поради оваа…

 • Рецензија: „Бикини Мун“, филм што бега од филмот и ви се спружува пред нозе

  Рецензија: „Бикини Мун“, филм што бега од филмот и ви се спружува пред нозе

  Новиот филм на режисерот Милчо Манчевски „Бикини Мун“ е филмска авантура во две наративни нивои-естетска и мисловна. Сложен во структурата, експериментален во изведбата, „глумејќи“ филм…

 • Минатата година се зголемил бројот на доктори на науки, повеќето се жени

  Минатата година се зголемил бројот на доктори на науки, повеќето се жени

  Државниот завод за статистика соопшти дека лани со звањето доктор на науки се стекнале 209 лица, што претставува зголемување за 6,1 процент во споредба со…

 • Се отвори Приватното средно училиште „Американска гимназија Скопје“

  Се отвори Приватното средно училиште „Американска гимназија Скопје“

  Скопје, 23 март 2018 година церемонијално се отвори Приватното средно училиште „Американска гимназија Скопје“(American High School Skopje). Конферансието, м-р Ема Кастратовиќ, им посака добредојде на…

 • Новиот VW Touareg e поголем, поелегантен и понапреден (фото+видео)

  Новиот VW Touareg e поголем, поелегантен и понапреден (фото+видео)

  Во Пекинг германскиот производител „Volkswagen“ ја претстави новата генерација на својот голем „SUV“ – „Touareg“, со повеќе простор и хибридна верзија која се очекува наскоро.…

 • Вкусна и здрава ужинка која ќе ви помогне полесно да ги намалите килограмите

  Вкусна и здрава ужинка која ќе ви помогне полесно да ги намалите килограмите

  Освен физичките активности кои вклучуваат напорно вежбање, што уште е потребно за да имате згодно тело како светските ѕвезди? Здрава храна и здрави напитоци нормално!…

 • Како лидерите ги поттикнуваат вработените

  Како лидерите ги поттикнуваат вработените

  Кога вработените се полни со поддршка и имаат некој кој ги бодри и насочува, навистина можат да го променат работењето на компанијата. Понекогаш можат неуспехот…

 • Македонија и Грција си пружија рака и започнаа со реализација на нов проект!

  Македонија и Грција си пружија рака и започнаа со реализација на нов проект!

  Енергетски компании во Македонија и Грција развиваат планови за изградба на гасовод кој ќе ги поврзува двете соседни држави. Но тоа не е единствената цел,…