Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,945.65 -0.56%    BANA 621.00 12.91%    CEVI 984.16 1.46%    KMB 3,729.05 0.58%    MPT 29,200.00 -0.9%    OHB 4,900.00 -2.68%    OKTA 4,067.00 0%    REPL 61,000.00 0.83%    RMDEN16 95.20 0%    RZUS 134.00 1.28%    SBT 1,817.50 -2.28%    STB 930.62 -1.99%    STBP 691.77 -0.75%    STIL 130.00 0%    TETE 2,035.00 -7.42%    TKVS 4,058.00 -2.98%    TNB 14,020.49 -2.97%    TTK 970.00 -2.02%    UNI 2,050.00 -0.03%    ZILU 166.40 -0.95%    

Hyundai претстави нов кросовер на водород (фото+видео)

Време: 14:08

Датум: јануари 9, 2018

Категорија: АВТОБИЗ

Корејскиот производител на „Hyundai Motor“ официјално го претстави новиот кросовер на водородни клетки наречен „Hyundai Nexo“. Премиерата на моделот се одржа на „CES Consumer Electronics Show“ во Лас Вегас.

Во компанијата го одредуваат „Nexo“ како „технолошки предводник, кој ќе игра важна улога во плановите на „Hyundai“ за воведувањето на 18 еколошки автомобил на светските пазари до 2025-та година“. Продажбата ќе стартува до крајот на годината.

Возилото е опремено со најсовремени системи за помош на возачот, вклучувајќи камери за кружен преглед, распоредени од сите страни на возилото. Тие покажуваат слика од областите кои се надвор од дофатот на традиционалните огледала, а таа се емитува директно на екранот во кабината.

„Hyundai Nexo“, исто така, стана првиот модел на корејскиот бренд „Lane After Assist“. Компанијата објави дека системот автоматски го прилагодува управувањето со цел да го поддржи шумот.

Друга карактеристика е функцијата „Highway Driving Assist“, користејќи сензори и податоци од навигацијата за автоматско регулирање на брзината. Опремата „Hydro Crossover“, исто така, го вклучува и системот „Remote Smart Parking Assist“ за да помогне при паркирање на автомобилот.

Кросоверот е изграден на целосно нова платформа, која го прави полесен, побрз и поудобен од моделот „Tucson FCV“. Автомобилот доби подобрена батерија, како и полесен пренос. Димензии на „Nexo“ е 4671 mm долг, ширина од 1895 mm и висок 1630 mm. Растојанието помеѓу двете оски е 2789 mm.

Моторниот погон се напојува со електричен мотор со 160 КС и 394 Nm вртежен момент. Забрзувањето од 0 до 100 км/ч трае 9,5 секунди, што е за 3 секунди побрзо од веќе споменатиот „Tucson FCV“. Со само едно полнење, „Nexo“ патува до 600 км. За споредба, претходниот водороден кросовер има километража од 430 км.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Новиот VW Touareg e поголем, поелегантен и понапреден (фото+видео)

  Новиот VW Touareg e поголем, поелегантен и понапреден (фото+видео)

  Во Пекинг германскиот производител „Volkswagen“ ја претстави новата генерација на својот голем „SUV“ – „Touareg“, со повеќе простор и хибридна верзија која се очекува наскоро.…

 • Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Колку ќе чини првиот електричен кросовер на Audi? (фото+видео)

  Оваа година на пазарот ќе се појави нов претставник во флотата на електрични мотори – „Audi e-tron crossover“. Поради пројавениот интерес за новото возило, шефот…

 • BMW ветува – 700 km на електрична енергија до 2021-ва

  BMW ветува – 700 km на електрична енергија до 2021-ва

  „BMW“ претстави дел од својот план за следната година, а фокусот на баварскиот премиум производител се автономната технологија и електричните возила (EV). Компанијата од Минхен…

 • Враќање на Opel Corsa GSi

  Враќање на Opel Corsa GSi

  По „Insigniа“, „Opel“ ќе претстави „GЅi“ верзија и на својот најпопуларен модел од „B“ класата – „Corsа“. Прв пат „Corsa Gsi“ се појави во 1988-ма…

 • McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  McLaren не ја сака струјата – го сакаме звукот на моторот

  Додека повеќето производители на суперавтомобили се натпреваруваат кој прв на пазарот ќе претстави модел само на електрична енергија, „McLaren“ одбива да биде дел од тој…

 • Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Деца измислија „зелен“ начин како да го одржуваат ветробранското стакло чисто (фото+видео)

  Идејата на братот и сестричката Даниел и Лара Крон од Германија може навистина да придонесе да се заштедат милијарди вода годишно. Всушност, наместо да ги…

 • Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Мало „чудовиште“ – Mercedes AMG A45 со 550 KS (фото)

  Гермaнската тјунерска куќа „Posaidon“ направи мало „чудовиште“ од појдовната генерација на „Mercedes AMG A45“. „Posaidon“ од 2.0-литарскиот мотор извлече дополнителни 169 KS па сега има…

 • Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Opel Crossland X стигна до бројката од 100.000

  Новиот субкомпактен кросовер на „Opel“ го доби својот 100.000-ти сопственик во Европа по една година од стартот на продажбата. „Crossland X“, како прв заеднички проект…

 • Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Најскапите автомобили на саемот во Женева (фото)

  Неодамнешниот саем за автомобили во Женева заврши. Имаше чудни прототипови, сериски автомобили и некои прилично скапи модели кои ќе бидат произведени во ограничено издание. Европската…

 • BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  BMW се пофали со новиот X4 (фото+видео)

  Германскиот производител на автомобили „BMW“ се пофали со новиот кросовер „X4“ кој имаше официјална премиера на 14-ти февруари (фабрички код „G02“). Компанијата објави видео во…